Minulý týden odvolaný prezident a předseda představenstva Miroslav Kůla
spojil celou svou profesní dráhu s Českými aeroliniemi.
Do tehdejších Československých aerolinií nastoupil po ukončení studia na
vysoké škole v roce 1970 jako samostatný technolog a technice letadel a
technickému provozu se věnoval až do nástupu do funkce prezidenta v září
roku 1999.
Letecká doprava
Všechna tři letiště, která provozuje Česká správa letišť (ČSL), lámala letos v létě rekordy, pokud jde o počet odbavených pasažérů. Například letištěm v Praze-Ruzyni prošlo v červenci o 16 procent cestujících více než v červenci loňského roku – celkem 814 tisíc.
Prezident Českých aerolinií Miroslav Kůla a primátor města Zlín Tomáš Úlehla pokřtili minulý týden zatím poslední letadlo ČSA. V pořadí třetí airbus ve flotile dopravce nese jméno města Zlín.
České aerolinie přepravily v prvním pololetí letošního roku 1 533 799 cestujících, tedy o 6,6 procenta více než v prvních šesti měsících roku loňského. Ve stejném období společnost přepravila také větší množství zboží a pošty, celkem 9565 tun (+14,1 procenta).
Zástupci nízkonákladové letecké společnosti easyJet minulý týden oznámili, že společnost na začátku srpna zahájila přímé lety z Prahy do britského Newcastlu. Nejnižší cena zpáteční letenky bez daně a letištních poplatků činí 1500 Kč.
Vedení dánské letecké společnosti Maersk Air, která je součástí globální dopravní skupiny A. P. Moller Group, v červnu oznámilo, že svým exkluzivním dodavatelem služeb v oblasti letecké logistiky v polovině června jmenovalo koncern Kühne & Nagel (K&N).
Americká logistická společnost EGL Eagle Global Logistics na konci července zahájila pravidelné přímé lety do Bagdádu. Na linku z mezinárodního letiště v Dubaji do Bagdádu nasadila nákladní speciál Antonov An-12F o nosnosti 15 tun.
Evropská unie/USA
Jak náročná budou jednání Evropské komise s USA o letecké dopravě?
Rada ministrů dopravy Evropské unie v červnu schválila Evropské komisi dlouho požadovaný mandát k jednáním o Společném transatlantickém leteckém prostoru (Transatlantic Common Aviation Area).
V loňském roce odbavilo curyšské letiště celkem 423 tisíc tun zboží a bylo tak osmým nejvýznamnějším uzlem nákladní letecké dopravy v Evropě. Přesto musí letištní správa hledat způsoby, jak na Klothen přilákat další letecké společnosti; největší naděje přitom vkládá do rozvoje dopravy na Dálný východ.
Řízení letového provozu
Jednotné evropské nebe stále naráží na konzervativní přístup některých zemí
Zcela odlišné názory a postoje vlád členských zemí Evropské unie a členů Evropského parlamentu na problematiku vytváření legislativního rámce programu Single European Sky (SES) přinesl počátek července.