15.6. – Zvažovaná státní záruka pro leteckou společnost Smartwings je podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka logická. Výše záruky by podle sobotního vyjádření ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka měla být mezi 500 a 900 miliony Kč, sám by preferoval 800 milionů. Pokud by České aerolinie (ČSA) zkrachovaly, stát by na dávkách a podpoře vyplatil více, zhruba 1,2 miliardy Kč, řekl Jan Hamáček před pondělním jednáním vlády. Jak však po jednání na tiskové konferenci uvedl premiér Andrej Babiš, kabinet touto věcí nezabýval.
Letecká doprava
6.6. – Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways (BA), zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu plánu, který požaduje, aby lidé vracející se ze zahraničí zůstali 14 dní v karanténě. Zpráva je další ukázkou zhoršujících se vztahů mezi aerolinkami a vládou kvůli pandemii způsobené koronavirem, napsala agentura Reuters.
31.5. – Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard EUR (přes 242 miliard Kč) pro leteckou společnost Lufthansa. Po intenzivním vyjednávání s Evropskou komisí Berlín souhlasil s tím, že Lufthansa sníží počet svých letadel ve Frankfurtu a Mnichově. Letecká společnost v prohlášení uvedla, že se na obou z letišť vzdá 24 slotů, tedy přidělených časů pro vzlety a přistání, čímž vznikne prostor novým konkurentům. Balíček musí ještě schválit dozorčí rada a akcionáři společnosti.
31.5. – Aerolinky Wizz Air oznámily, že otevřou čtyři nové základny: v italském Miláně, v Larnace na Kypru, ve Lvově na Ukrajině a v albánské metropoli Tirana. Maďarská nízkonákladová letecká společnost plánuje nízkými cenami letenek povzbudit leteckou dopravu.
30.5. – Zotavení letecké dopravy z koronavirové pandemie bude dlouhé a pomalé. Počet cestujících zřejmě zůstane pod úrovní před pandemií do roku 2023. Vyplývá to ze zprávy agentury S&P Global Ratings, ve které současně varovala před dalším snižováním ratingů letišť v příštích několika měsících.
Praha 30.5. – Čeští zaměstnanci letecké společnosti Ryanair založili v pátek odbory. Sdružují palubní personál a piloty z Česka, ale i jiných evropských zemí, kteří působí na tuzemské základně dopravce. Informovala o tom odborová organizace B.United. Pražská pobočka má kolem 80 zaměstnanců. Ryanair byl před koronavirovou krizí po Smartwings druhým největším dopravcem působícím v Česku.
29.5. – Divize Air & Sea společnosti GEFCO startuje novou éru. Po reorganizaci se pod novým vedením zaměří na posílení pro-zákaznického přístupu a na akceleraci poskytovaných služeb ve třech klíčových segmentech, jimiž jsou: průmysl, automotive a zdravotnictví, farmacie, biotechnologie.
28.5. – Americký výrobce letecké techniky Boeing propouští ve Spojených státech kvůli koronavirové krizi 6770 lidí. V příštích měsících budou následovat další odchody v řádech tisíců, uvedl včera šéf konkurenta evropského Airbusu Dave Calhoun. Firma, která utrpěla nynějším propadem letecké dopravy, má v současnosti zhruba 160 000 zaměstnanců.
28.5. – Jihočeský kraj chce kvůli koronaviru nový znalecký posudek na podíl města České Budějovice ve společnosti Jihočeské letiště. Aktuální posudek určil cenu podílu na přibližně 33 milionů Kč. Kraj a České Budějovice jsou jedinými vlastníky letiště, každý z nich drží 50 procent akcií. Město delší dobu zvažuje prodej svého podílu kraji. Nový znalecký posudek by měl zohlednil i dopady koronaviru. Řekl to náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot.
26.5. – Vláda schválila využívání dalších letišť pro lety v Schengenském prostoru. Dosud bylo jediným letištěm pro mezinárodní dopravu pražské letiště Václava Havla. Nově tedy cestující mohou využít letiště Brno-Tuřany, Ostrava-Mošnov, Karlovy Vary, Pardubice a letiště Praha-Kbely.