14.2. – Na konec března odročil dnes sněmovní hospodářský výbor další projednávání vládní novely, podle níž by mohly měřit množství vypouštěných výfukových zplodin u vozidel i nadále samostatné stanice měření emisí. Poslanci měli k předloze poměrně značné množství připomínek, které se týkaly hlavně jejích dalších částí. Zhruba do poloviny příštího měsíce budou moci k novele předkládat pozměňovací návrhy.
Silniční doprava
Předsednictvo Sdružení ČESMAD Bohemia minulý týden na svém zasedání vyhodnotilo jako zcela ostudný přístup státní správy a jí podřízených organizací k zimní údržbě dálnic i komunikací nižších tříd. Stalo se tak v reakci na dopravní kalamitu, kdy před čtrnácti dny 10 centimetrů meteorology předem avizovaného sněhu ochromilo na 29 hodin nejvytíženější dálnici D1.
SPEDICE
Mezinárodní federace spedičních svazů – FIATA
VÝZVA K ÚČASTI NA PŘÍPRAVĚ INDEXŮ LOGISTICKÉ VÝKONNOSTI (LPI)
Ve třech státech našeho evropského regionu – u nás, v Německu a v Rakousku – proběhly nedávno parlamentní volby a byla otázka, jaké vlády z nich vzejdou a jaké dopravní priority si stanoví. Vládní program české menšinové vlády na úseku dopravy bude nepochybně podrobně probírán v politických kruzích a v médiích. Pozornost proto chceme věnovat na našem vymezeném prostoru situaci u našich sousedů.
9.2. – Svaz průmyslu a dopravy, Hospodářská komora, Asociace krajů i odbory dále kritizují plánované rozšíření mýtného o <st1 style=„background-color: initial; font-style: inherit; font-variant-ligatures: inherit; font-variant-caps: inherit; font-weight: inherit;“>900 kilometrů silnic po roce 2019. Podle Dana Ťoka je nerealistická představa, že by mohl dané zpoplatnění vyjmout bez zrušení tendru.</st1>
8.2. – Koncept plošných cen pohonných hmot původně určený jen velkým podnikům a dopravcům se díky nákupní alianci Axigon stal před třemi lety dostupný i malým a středním firmám nebo živnostníkům. Od té doby zájem o využití jednotné ceny za pohonné hmoty v rámci dané sítě čerpacích stanic neustále roste. V loňském roce tak přibyla českým firmám možnost tankovat za plošnou cenu i na Slovensku. Letošní novinkou je rozšíření konceptu plošných cen i na čerpané AdBlue.
8.2. – Koncern Icom transport vloni zvýšil svůj obrat o 11,4 procenta na 3,9 miliardy Kč. Uskupení, které patří mezi významné tuzemské dopravce, vykázalo za minulý rok konsolidovaný zisk před zdaněním 142 milionů Kč, řekl Jan Varhaník z vedení společnosti. Do uskupení patří devět firem zaměřených na autobusovou i nákladní dopravu a další služby.
8.2. – LETECKÁ DOPRAVA - Cargojet létá s nákladem z Kanady do Kolína nad Rýnem. Kanadská nákladní letecká společnost Cargojet zavedla od 1. února nové spojení mezi domácím letištěm Toronto-Hamilton a letištěm Köln/Bonn v Německu. Dvakrát v týdnu bude na trase létat Boeing 767-Frachter, který dokáže přepravit kolem 60 tun nákladu. Cargojet tak vytváří náhradu za své zastavené lety pro Air Canada do Frankfurtu loni na podzim. Z Toronta-Hamiltonu nabízí Cargojet návazné lety do Jižní Ameriky.
5.2. – O tři procenta na 795 milionů Kč zvýšila loni meziročně tržby spediční společnost Bohemia Cargo. Firam přepravila v uplynulém roce na 63 tisíc zásilek. Poptávka po skladovacích službách v poslední době podle podniku roste, firma proto letos chce úpravami areálu v Děčíně zvýšit skladovací kapacitu. Informoval o tom mluvčí společnosti Zbyněk Ptáček.
2.2. – Martin Farář skončil ve funkci ředitele oddělení bezpečnosti provozu Besip na ministerstvu dopravy. Pozici zastával tři a půl roku. Oddělení dočasně povede mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Na pozici bude v příštích měsících vypsáno výběrové řízení, informovalo ministerstvo v tiskové zprávě.