Společnost Mercedes-Benz Trucks byla v roce 2016 prvním výrobcem na světě, který uvedl elektricky poháněné těžké nákladní vozidlo. Nyní podniká další krok a v únoru začala předávat prvních deset nákladních vozidel eActros (s celkovou hmotností 18 nebo 25 tun) s elektrickým pohonem do zkušebního provozu u zákazníků.
Silniční doprava
Německá automobilka BMW testovala v rámci pilotního logistického projektu tahače IVECO Stralis NP s plynovým pohonem. IVECO více než dvě desetiletí vyvíjí inovativní technologická řešení využívající zemní plyn a v současné době je jediným výrobcem, který nabízí nákladní vůz s čistě plynovým pohonem (Stralis NP) určený pro dálkovou dopravu.
Nákladní doprava s digitálními dokumenty se stává realitou v zemích Beneluxu. Dopravci v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku mohou využívat výhod bezpapírového nákladního listu – prozatím v rámci zkušebního provozu, který byl slavnostně spuštěn 5. března letošního roku.
Ve dnech 27. února až 1. března se v Evropském parlamentu v Bruselu konal každoroční Spring Coctail a schůze výboru IRU pro přepravu zboží v EU. Novým prezidentem výboru byl zvolen generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.
Zastupitelstvo města Stříbra podpořilo záměr skupiny Accolade založit na sever od města, u městské části Těchlovice, polygon zaměřený na vývoj a certifikování vozidel s autonomním řízením. Zastupitelé souhlasili se záměrem upravit územní plán města tak, aby stavbu v budoucnu umožnil.
Ministr dopravy Dan Ťok vyzval vedení firmy Kapsch k jednání o úsporách v provozování stávajícího systému elektronického mýta. Za rok a půl do ukončení stávajícího kontraktu s firmou by mohl stát ušetřit 750 milionů Kč. Uvedl to na briefingu minulý týden. Kapsch je připravený jednat o provozu mýta od ledna 2020, úsporám současného provozu podle něj brání technické podmínky původního zadání z roku 2005.
Silniční balíček, uplatňování směrnice o vysílání pracovníků na silniční dopravu, zákaz odpočinku v kabinách vozidel. Ale také český zástupce na pozici prezidenta IRU a výboru EU pro přepravu zboží i jednání s premiérem v demisi Andrejem Babišem. O tom, co dnes poznamenává dění v silniční dopravě, jsme hovořili s prezidentem Sdružení ČESMAD Bohemia a jednatelem společnosti O.K. Trans Praha, spol. s r. o., Ing. Vladimírem Starostou.
11.4. – Na silnicích v Evropské unii přišlo loni o život 25 300 lidí, dalších více než 135 tisíc osob bylo vážně zraněno. Vyplývá to ze statistiky, kterou včera zveřejnila Evropská komise. Pokračuje tak dlouhodobý trend snižování počtu úmrtí v důsledku dopravních nehod v EU – v roce 2016 jich bylo o 300 více a v roce 2010 dokonce o 6200 více než loni. Česko je sice nad evropským průměrem počtu mrtvých na počet obyvatel, ale zároveň zaznamenalo pokles počtu mrtvých v důsledku dopravních nehod oproti minulosti.
11.4. – V tendru na výběr a správu elektronického mýta na dálnicích a silnicích I. třídy od roku 2020 zvítězily firmy CzechToll a SkyToll s nabídkovou cenou 10,75 miliardy Kč. Rozhodlo o tom ministerstvo dopravy na základě doporučení komise, která hodnotila celkem čtyři nabídky. O vítězi dnes informoval ministr dopravy Dan Ťok. Nyní běží lhůta na podání námitek ostatních účastníků zadávacího řízení, rozhodovat o možnosti podepsat s vítězem smlouvu bude ještě také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
10.4. – Společnosti Kapsch a National Toll Payment Services, soutěžící v tendru na provozování mýtného systému, vyzvaly ministerstvo dopravy k dialogu ohledně podaných nabídek. Zástupci firmy Kapsch dodali, že jsou připraveni svou nabídku upravit tak, aby lépe vyhovovala požadavkům ministerstva a byla ekonomicky výhodnější. Ministerstvo odmítlo jakékoliv informace k tendru komentovat s tím, že výběrové řízení stále pokračuje.