Letecká doprava

Kuehne+Nagel převzala od Atlas Air svůj první Boeing 747-8 Freighter

25.11. - Kuehne+Nagel uvedla do provozu své první letadlo Boeing 747–8 Freighter (747–8F) v rámci dlouhodobé charterové smlouvy s Atlas Air, dceřinou společností Atlas Air Worldwide Holdings. Skupina Kuehne+Nagel si jako světový lídr na trhu letecké nákladní přepravy v rámci rozšiřování své sítě pronajímá plnou kapacitu posledních dvou letadel 747–8F, které společnost Boeing vyrobila.

BBC: Britská letiště by mohla do roku 2024 zrušit pravidla pro přepravu tekutin

25.11. - Bezpečnostní omezení v Británii týkající se tekutin a notebooků v příručních zavazadlech by mohla být díky vyspělým 3D skenerům do dvou let zrušena. Britská vláda zvažuje zavedení modernějších skenerů poskytujících jasnější obraz obsahu zavazadel do poloviny roku 2024, uvedla s odvoláním na svůj zdroj stanice BBC. Upozornila ale, že konečné rozhodnutí ještě nepadlo.

Nákladní Antonov An-124 tankoval na pražském letišti 130 tisíc litrů leteckého paliva MOL

24.11. - Nákladní Antonov An-124–100–150 společnosti Antonov Design Bureau, který je s přepravní kapacitou do hmotnosti 402 tun na vzdálenost 14 tisíc kilometrů nejtěžším nákladním letadlem ve službě na světě, tankoval koncem října na pražském letišti letecký petrolej vyrobený v rafinériích Skupiny MOL. Ačkoli společnost MOL v Čechách patří mezi přední dodavatele motorových paliv, je rovněž producentem pohonných hmot pro letecký průmysl a v Česku se řadí mezi nejvýznamnější dodavatele leteckého petroleje nejen pro letiště v Praze a Brně. 

Výkony nákladní a osobní dopravy na Slovensku rostou, před covidem-19 byly vyšší

24.11. - Výkony nákladních dopravců na Slovensku letos v září po předchozím dvouměsíčním poklesu meziročně stouply o 9,1 procenta. Dál však zaostávaly za stejným obdobím roku 2019, kdy země ještě nečelila koronavirové nákaze. Také v osobní dopravě rostly počty cestujících, ale výrazně pomaleji než v předchozích měsících. ČTK o tom dnes informoval slovenský statistický úřad.

Německé aerolinky Lufthansa hodlají přijmout asi 20 000 zaměstnanců

22.11. - Největší německá letecká společnost Lufthansa hodlá přijmout celkem 20 000 zaměstnanců. Firma to oznámila ve své včerejší zprávě. Lufthansa v době pandemie covidu-19 přikročila k rozsáhlému rušení pracovních míst, na konci letošního září měla přibližně 108 000 zaměstnanců. Poptávka po letecké dopravě už se výrazně zotavila z útlumu způsobeného koronavirovou­ krizí.

​Americký regulátor patrně do konce roku neudělí Boeingu 737 MAX 7 certifikaci

18.11. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) patrně neudělí certifikaci letounu Boeing 737 MAX 7 do klíčového termínu na konci roku. Řekl to podle agentury Reuters úřadující šéf úřadu Billy Nolen. Společnost Boeing se k věci zatím nevyjádřila. Americký výrobce letadel žádá Kongres o výjimku z termínu na konci roku. Po 27. prosinci musí být všechna letadla vybavena moderními výstražnými systémy v kokpitu, aby je mohl úřad FAA certifikovat. Zahrnutí výstražného systému znamená, že by Boeing musel po Novém roce přepracovat konstrukci pilotní kabiny a vyškolit piloty pro létání v nové konfiguraci.

​Letecký a kosmický průmysl ČR má novou jednotnou oborovou asociaci

17.11. – Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily sloučení do Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP). V jejím čele bude dosavadní prezident ALV ČR a ředitel Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) Josef Kašpar. Představenstvo tvoří šéfové Aera Vodochody, VZLÚ, LOM PRAHA, Aircraft Industries, PBS Velká Bíteš a Jihostroje. Informovala o tom informovala mluvčí asociace Anna Uljačenková. ALKP zastupuje 53 členů s více než 10 000 zaměstnanci a celkovým obratem téměř 40 miliard korun.

​Aero Vodochody a LOM Praha podepsaly kontrakt na dodávku nových letounů L-39NG

15.11. – Na Ministerstvu obrany ČR podepsali dne 14. listopadu 2022 představitelé společnosti Aero Vodochody Aerospace a státního podniku LOM Praha kontrakt na dodávku čtyř nových proudových letounů L-39NG pro základní a pokročilý výcvik pilotů Vzdušných sil Armády České republiky. Součástí smlouvy je i pozáruční podpora či vybavení. Dle smlouvy bude první letadlo dodáno nejpozději do 28 měsíců od začátku její účinnosti.

​Airbus dodal v říjnu opět více letadel, dodávky Boeingu se snížily

9.11. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus dodal v říjnu na trh opět více strojů, celkem 60, oproti září o pět více. Dodávky amerického rivala Boeingu se naopak snížily. Airbus a Boeing to uvedly ve svých včerejších sděleních. Od začátku roku do konce října poskytl Airbus zákazníkům 497 strojů. To podle agentury DPA znamená, že v posledních měsících roku musí dodat ještě 200 letadel, aby naplnil svůj roční plán 700 komerčních strojů.


​Novým berlínským letištěm prošlo v říjnu rekordních 2,1 milionu lidí

9.11. – Novým berlínským letištěm Willyho Brandta, které stojí v Braniborsku na pomezí s německým hlavním městem, prošlo v říjnu 2,1 milionu cestujících. To je rekord od konce roku 2020, kdy byl tento vzdušný přístav pro obsluhu metropole otevřen. Nynější bilance nicméně i tak o více než milion cestujících zaostává proti předpandemickému říjnu 2019, kdy Berlín spoléhal na letiště Tegel a Schönefeld. Ta jsou už nyní uzavřená.

spinner