Vydání 10/2023

Vydání DN č. 10

Výběr článků z DN č. 10 přineseme 1. června.

(red)

​Adina Vălean (EK): Služby spojené s dobíjením elektromobilů se stanou ziskové

Začátek letošního roku byl mimo jiné poznamenán vyjednáváním o budoucí emisní normě Euro 7. O vyjádření, jaký je aktuální stav v dekarbonizaci, zavádění elektromobility a alternativních paliv a také jak hodlá Evropská unie snižování emisí udržitelným způsobem do budoucna podporovat, jsme požádali evropskou dopravní komisařku Adinu Vălean

​Index IRU: Sazby v silniční nákladní dopravě klesají

Index evropských sazeb silniční nákladní dopravy, který zpracovávají společnosti Upply a Ti a Mezinárodní unie silniční dopravy IRU Evropu ukazuje, že spotové i smluvní sazby mezičtvrtletně klesají, a to o 7,5, respektive o 2,8 procentní­ho bodu.


​Vychází v DN č. 10

Vojtěch Hromíř (ČESMAD Bohemia): Zvýšení spotřební daně z nafty opět sníží konkurenceschopnost českých dopravců

18.5. „Ukončení nižší sazby ze spotřební daně z nafty o půl roku dříve, než stanoví zákon, opět sníží konkurenceschopnost českých dopravců.“ V rozhovoru pro Dopravní noviny to řekl generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř s tím, že tento krok přichází v době, kdy se dopravci potýkají s výrazným poklesem poptávky po dopravních službách.

​DAF představil vozidla pro stavebnictví, nová generace je kompletní

Společnost DAF představila minulý týden v Nizozemsku nové modely tahačů s dvojitými poháněnými nápravami a vozidly s pevnou nástavbou pro terénní a silniční účely. Nová generace XD, XF, XG a XG+ je tak nyní kompletní. Mezi nová vozidla patří XDC a XFC Construction, která jsou nyní k dispozici také ve verzích s nápravami 4×2. Pro účely, které vyžadují nejvyšší úroveň odolnosti bez nutnosti vybavení do terénu, představuje společnost DAF novou verzi modelů XD a XF v provedení Extra Robust.


Uzavřená burza nabízí velké možnosti a TIMOCOM ví, jak na to

Pokud zákazník není nakloněn umístění svých nákladů na veřejných burzách, bývá dobrým řešením privátní skupina obchodních partnerů. Takováto uzavřená burza nákladů a volných vozů není přínosem pouze v oblasti smluvních přeprav, ale také v celé řadě dalších oblastí.

​BGL: Zdvojnásobení mýtného pod záminkou hrany klimatu jen zbytečně zvyšuje inflaci

Německý logistický a dopravní svaz BGL v současné době rozhodně odmítá faktické zdvojnásobení mýtného z důvodu nedostatečného klimatického efektu a předpokládá citelné zvýšení nákladů pro konečného spotřebitele. Spotřebitelé budou zatíženi 7,62 miliardami eur ročně, a to navíc k již existující inflaci a výměnou za nic. Střední dopravní podniky se tak cítí degradovány na pouhé inkasní agentury spolkové vlády.

​Společnost Mercedes-Benz Trucks slaví šedesát let ve Wörthu

Výrobní závod Wörth je s plochou téměř tři miliony metrů čtverečních největším členem globální sítě pro výrobu nákladních vozidel Mercedes-Benz. S přibližně 10 000 zaměstnanci je také druhým největším zaměstnavatelem ve spolkové zemi Porýní-Falc.

​Martin Růžička (ORLEN Unipetrol: S růstem spotřeby vodíku se bude rozšiřovat i potřebná infrastruktura

Společnost ORLEN Unipetrol otevřela v březnu na pražském Barrandově vodíkový plnicí stojan pro automobily, nákladní vozidla a autobusy. Bližší informace o orientaci této rafinérské a petrochemické skupiny na vodík a udržitelná paliva nám při této příležitosti poskytl Martin Růžička, ředitel pro dekarbonizaci ve skupině ORLEN Unipetrol.

​Digitální automatické spřáhlo prošlo testem v provozu

Zavádění digitálního automatického spřáhla pro nákladní vlaky nabírá na obrátkách, zkušební vlak může podniknout další velkou celoevropskou zkušební jízdu. První praktický test digitálního nákladního vlaku, který trval několik měsíců, byl úspěšně dokončen. Uvedla to společnost Deutsche Bahn.

​LogiMAT letos přilákal rekordní počet návštěvníků

Letošní veletrh LogiMAT, který se konal koncem dubna ve Stuttgartu, se nesl ve znamení rekordů. Během tří dnů konání veletrhu přišlo na stuttgartské výstaviště celkem 62 343 odborných návštěvníků (+25 procent), což je největší návštěvnost v historii tohoto intralogistického veletrhu.


spinner