Vlaky na jindřichohradecké úzkokolejce by mohly začít jezdit 1. června

Vlaky na jindřichohradecké úzkokolejce by mohly začít jezdit 1. června

6.4. - Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) by 1. června opět mohly zahájit provoz. Vlaky by se na železnici vrátily poprvé od října 2022, kdy firma kvůli úpadku provoz dočasně ukončila. ČTK o termínu možného návratu JHMD k dopravě řekl Michal Žižlavský, jenž je advokátním zástupcem Jana Kysely, který pracuje na reorganizaci Jindřichohradeckých místních drah.

"Termín 1. červen není definitivní, ale je reálný. Jedná se o datum, kdy bychom skutečně mohli za ideálních podmínek provoz obnovit," řekl Michal Žižlavský. Věřitelé zadlužené firmy JHMD schválili na lednovém zasedání u insolvenčního soudu v Českých Budějovicích reorganizaci společnosti. JHMD dluží přibližně 350 milionů korun. Jan Kysela, který je jedním z věřitelů, slíbil, že reorganizaci dokončí do 120 dnů, což znamená do konce května.

"Termín, který jsme si stanovili pro zahájení provozu, byl od začátku velmi ambiciózní. Nicméně bez takových cílů není výsledku. Zároveň bych chtěl zdůraznit, že se pohybujeme v železničním prostředí a že vždy budeme sledovat splnění všech vyhlášek, předpisů a dalších bezpečnostních požadavků. Až budeme mít v této oblasti vše splněno, vyjedeme," uvedl člen představenstva Jindřichohradeckých místních drah Jan Píšala.

Reorganizační návrh podle Michala Žižlavského počítá s tím, že by dráhu i vozy koupily obce. JHMD vlastní úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Obrataně na Pelhřimovsku a do Nové Bystřice na Jindřichohradecku. Provoz na novobystřické trati začal 1. listopadu 1897. "Neusilujeme pouze o letní jízdy, které jsou samozřejmě pro turisty nejlákavější. Ale naším cílem je dlouhodobé obnovení turistického provozu," řekl Michal Žižlavský. JHMD využívají také obyvatelé obcí a měst jako běžnou linkovou dopravu.

(čtk)

Foto: JHMD - motorový vůz M 27.003

spinner