​Francie zmírnila pravidla pro testování řidičů z Británie

​Francie zmírnila pravidla pro testování řidičů z Británie

24.2. - Francie zmírnila pravidla ohledně povinných koronavirových testů pro řidiče nákladní dopravy, kteří se vracejí z Británie na kontinent. Ti, kteří stráví ve Spojeném království méně než 48 hodin, už nebudou muset při návratu podstupovat koronavirový test, informovalo francouzské ministerstvo zdravotnictví. Francouzská vláda nicméně kvůli šíření nákazy chystá zpřísnění restrikcí pro oblast města Dunkerque (Dunkerk), které je důležitým přístavem pro cesty přes Lamanšský průliv.

Zrušení povinných testů pro řidiče nákladních aut na cestě z Británie bude pro ně velkou úlevou, konstatovala agentura DPA. Řidiči totiž často tráví v zemi jen velice krátkou dobu nutnou k vykládce nebo nakládce zboží. Podle britského ministerstva dopravy nicméně dál bude platit, že negativní test budou muset mít ti řidiči, kteří přes Francii míří do Dánska, Nizozemska či Německa.
Francie povinnost negativního testu na koronavirus zavedla loni před Vánoci kvůli šíření britské mutace viru. Na hranicích se kvůli tomu tvořily kilometrové kolony a řidiči museli často čekat i několik dní na to, než mohli jet dál. Někteří kvůli tomu na odstavných parkovištích strávili i vánoční svátky.
Francouzská vláda se nyní chystá podstatně zpřísnit protiepidemické restrikce v okolí města Dunkerque na severozápadě země. Přístav, který leží u Lamanšského průlivu, v posledních dnech hlásí obrovské počty nově nakažených. V pondělí tam podle AFP sedmidenní průměr infikovaných na 100 000 obyvatel dosáhl hodnoty 901, zatímco v celé Francii to bylo 190. Velkou část nových případů navíc tvoří nákaza britskou mutací viru SARS-CoV-2.
"Souhlasili, že vzhledem k podstatnému zhoršení zdravotních ukazatelů v posledních hodinách musíme přijmout dodatečná opatření ke zpomalení epidemie," uvedl po jednání se zástupci regionu premiér Jean Castex. Do města ve středu zamíří i ministr zdravotnictví Olivier Véran.
V pondělí francouzské úřady nařídily přísnější protiepidemické restrikce pro obyvatele části pobřeží na jihu země včetně letoviska Nice. Po dva víkendy tam bude platit zákaz vycházení a zavřou se i velké obchody.
V 67milionové Francii se od prvního potvrzeného případu nákaza koronavirem objevila u 3,6 milionu lidí, z nichž téměř 85 000 zemřelo, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která situaci okolo pandemie celosvětově monitoruje. V neděli francouzské úřady ohlásily 22 046 nových infekcí, v pondělí 4646.
(čtk):
Foto: Pixabay
spinner