28.11. – Jako Amendment (Amdt.) 39–18 IMDG-Code vyšel nový předpis pro přepravu nebezpečných věcí námořní přepravou. Předpis sice vstupuje v platnost až od 1 ledna 2020, ale kvůli harmonizaci s předpisy pro přepravu nebezpečných věcí ostatních nositelů dopravy (silnice, železnice, říční a letecká doprava), lze tuto změnu dobrovolně aplikovat již od 1. ledna 2019.
Nebezpečné věci
1.11. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Litevské dráhy uzavřely dohodu s přístavem Hamburk týkající se Metransu. Litevské dráhy a přístav Hamburk podepsaly dohodu, která obsahuje záměr, aby dceřiný intermodální podnik HHLA Metrans podporoval a zlepšoval přeshraniční tok zboží. Zatímco námořní doprava mezi Hamburkem a Litvou se loni zvýšila o 7,8 % a dosáhla rekordu v obratu 128 000 TEU, nová dohoda má posílit zapojení do rozvojového projektu Rail Baltica a do dopravního koridoru Východ – západ. Rail Baltica má plánován provoz z Varšavy přes Kaunas a Rigu do Tallinu – s trajektem či tunelem do Helsinek – za podpory členských států EU Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Finska. Metrans hodlá využívat drážní koridor Rail Baltica ve spojení na nový baltský terminál v Estonsku a jeho současnou síť. Nákladní doprava Litevských drah v současnosti nabízí spojení s Běloruskem, Ruskem, Ukrajinou, Litvou, Polskem, Kazachstánem, Čínou, Tureckem, Německem, Skandinávií a Itálií přes intermodální terminály ve Vilniusu, Kausasu a Šeštokai – kde se loží kontejnery a návěsy, vydávají celní doklady a poskytuje skladování kontejnerů. Je naděje, že spolupráce s přístavem Hamburk a se společností Metrans otevře nové příležitosti pro litevské hospodářství, jež vyžaduje rychlou, efektivní a ekologicky přátelskou nákladní přepravu po dopravním koridoru ve směru východ-západ.
15.10. – Evropská komise zveřejnila rozhodnutí komise, kterým se členské státy podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/68/ES ze dne 24. září 2008, o pozemní přepravě nebezpečných věcí opravňují k přijetí některých odchylek při pozemní přepravě nebezpečných věcí.
14.9. – S brexitem dojde na britských ostrovech také ke změnám v oblasti přeprav nebezpečných věcí. I nadále se počítá s tím, že v rámci Velké Británie bude pro přepravu nebezpečných věcí používána Dohoda ADR a Řád RID. V některých částech předpisů, které jsou používány pro vnitrostátní dopravu, však dojde ke změnám. Jedná se o ty části, kde jsou odkazy na Směrnice EU, které budou zrušeny.
24.8. – SPEDICE – Společnost DHL přepravovala multimodálně obří bojlery do Saudské Arábie. K přepravě použila DHL Forwarding speciální obří letadlo An-225 od Antonov Airlines – po jeho nedávné sérií kyvadlových letů mezi Chile a Bolívií.Každý ze čtyř bojlerů vážil podle DHL tolik, jako 24 dospělých afrických slonů, byl široký 4,10 m a dlouhý 10 m. Na přepravu bojlerů od výrobce v Berlíně byl nasazen 1000 tunový mobilní jeřáb, dále čluny na Labi a silniční vozidlo o 20 nápravách na letiště v Lipsku, kde se bojlery nakládal do An-225. Přeprava každého bojleru do Jubailu v Saudské Arábii trvala sedm dní a probíhala vždy po dvou až čtyřech týdnech. „Doprava zásilek těchto obřích rozměrů vyžaduje velkou souhru, odbornost a know-how,“ řekl P. W. Hermann, ředitel DHL Industrial Projects Germany. „I když jsou neobvyklé a speciální přepravy jako je tato naší denní prací, jsme vždycky šťastni, když podpoříme projekty tohoto druhu našimi schopnostmi a uděláním nemožného možným.“
24.5. – Sekretariát mezistátní organizace pro mezinárodní železniční přepravu OTIF zveřejnil na svých internetových stránkách konsolidované znění změn do RID pro rok 2019. Toto znění je připraveno ke schválení od 1. ledna příštího roku. Cílem je, aby členské státy mohly začít práce na překladu.
27.2. – Směrnice 2014/103/ES se přizpůsobuje směrnici 2008/68/ES k dohodě ADR 2015. V Úředním věstníku EU byla zveřejněna směrnice Komise (EU) 2018/217 ze dne 31. ledna 2018, kterou se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/68/ES o pozemní přepravě nebezpečných věcí přizpůsobením oddílu I. 1 přílohy I vědeckému a technickému pokroku. Směrnice byla vydána 15. února 2018, s účinností od 7. března.
Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.
7.11. – Na domovské stránce Evropské hospodářské komise OSN (UNECE) bylo zveřejněno 20. revidované vydání vzorových předpisů OSN, tzv. „Orange Book“ (v angličtině, francouzštině a španělštině). Tato doporučení představují základ pro ADR / RID / ADN 2019, jakož i pro předpis IMDG-Code , Amendment 39–18 pro námořní dopravu.
23.10. – K dispozici případným zájemcům je už návrh nové evropské normy DIN EN 12972:2017–09 Nádrže pro přepravu nebezpečných věcí – Zkoušení, kontrola a značení kovových nádrží v německé a anglické verzi.