​Slovensko za pololetí vybralo na mýtném více než ve stejném období loni

​Slovensko za pololetí vybralo na mýtném více než ve stejném období loni

16.7. - Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích na Slovensku v prvním pololetí meziročně vzrostl o více než desetinu a byl vyšší i proti roku 2019. Informoval o tom provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll. Loni na jaře po propuknutí koronavirové infekce částka vybraného mýtného v zemi výrazněji klesla.

Dopravci na Slovensku v období od začátku ledna do konce června zaplatili na mýtném 113,97 milionu EUR (2,9 miliardy Kč). V porovnání s prvním pololetím loňského roku to představuje nárůst o 13,8 procenta, ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 pak výběr mýtného vzrostl o 3,6 procenta.

Loni na jaře výběr mýtného na Slovensku výrazněji klesl. Stalo se tak po propuknutí koronavirové nákazy, kdy úřady zavedly různá karanténní opatření a kdy výrobu omezilo několik velkých firem.

Mýtné za jízdu po dálnicích, rychlostních silnicích a po vybraných úsecích silnic první třídy musejí na Slovensku platit autobusy a nákladní auta s hmotností nad 3,5 tuny. Osobní vozidla platí za používání dálnic a rychlostních silnic prostřednictvím elektronické dálniční známky, jejíž cena na rozdíl od mýtného nezávisí na počtu ujetých kilometrů, ale na době její platnosti.

SkyToll provozuje mýtný systém na Slovensku od roku 2010, kontrakt mu skončí na konci roku 2022. Slovenský Nejvyšší kontrolní úřad předloni upozornil, že téměř polovina z vybraného mýtného nakonec připadla SkyTollu, který v konsorciu s firmou CzechToll dříve uspěl v tendru na nového správce mýtného systému v České republice. Slovensko loni vypsalo soutěž na vybudování nového mýtného systému, který bude vlastnit a provozovat stát.

V České republice dopravci za první pololetí zaplatili na mýtném 7,08 miliardy korun. Meziročně to bylo téměř o 29 procent více. K růstu výběrů poplatků letos přispívá zejména zavedení poplatků za hluk z provozu a za znečištění ovzduší, kromě toho sílí intenzita dopravy.

(lan)

Foto: LAN

spinner