6. května 2025, red

7.5. - Stavebnictví v České republice čelí v roce 2025 zásadnímu problému – dramatickému nedostatku pracovní síly. Podle odhadů Svazu podnikatelů ve stavebnictví bude do roku 2030 chybět přibližně 74 000 kvalifikovaných odborníků, přičemž už nyní označuje 91 % firem situaci na trhu práce za velmi špatnou. To potvrzují také data pracovního portálu JenPráce.cz. Tento nedostatek má závažné dopady na celkový chod sektoru, prodlužuje dobu realizace projektů a snižuje kapacitu firem přijímat nové zakázky.
Nejvíce chybí řemeslníci a technické profese
„Závažnost problému potvrzují i konkrétní čísla. Mezi nejhůře obsaditelné profese patří zedníci, tesaři, elektrikáři nebo instalatéři. Nedostatek těchto pracovníků pociťuje 85 % firem. Významné problémy se ale týkají i odbornějších a technických pozic. Stavbyvedoucí a přípraváři staveb jsou pro více než polovinu podniků téměř nesehnatelní. Firmy tak často musí slevit ze svých nároků, nebo přijímat méně kvalifikované pracovníky,“ uvedla Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.
Za problémy stojí úbytek absolventů, stárnutí i špatná image oboru
Příčin současného stavu je hned několik. Klíčovým faktorem je klesající počet absolventů technických a stavebních oborů. Zájem o studium těchto směrů dlouhodobě upadá – ve srovnání s rokem 2001 klesl počet studentů technických oborů na vysokých školách o 27 %. V kombinaci se stárnoucí pracovní silou a odchody zkušených zaměstnanců do důchodu se stavebnictví dostává do personální pasti.
„Zásadní roli hraje také nízká atraktivita oboru. Mladí lidé často vnímají stavebnictví jako namáhavé a málo perspektivní povolání. Tento dojem posiluje i slabá digitalizace, která je navzdory snahám stále pozadu. Mnoho zkušených projektantů odchází kvůli složité administrativě a nepružným nástrojům, což sektor dále oslabuje,“ řekla Anna Kevorkyan.
Projekty se zpožďují, firmy ztrácejí kapacitu
Nedostatek pracovní síly má přímý dopad na délku výstavby i finanční plány projektů. Průměrné prodloužení realizace staveb se v roce 2025 pohybuje kolem tří měsíců, ale v některých případech se může vyšplhat až na několik let. Tento trend komplikuje zejména větší veřejné zakázky a developerské projekty, které jsou často časově a finančně vázané na konkrétní termíny.
„Zástupci firem i odborníci se shodují, že situaci je nutné řešit systémově. Klíčem je podpora odborného vzdělávání, lepší spolupráce firem se školami, zatraktivnění pracovních podmínek a modernizace celého sektoru, včetně důsledné digitalizace. Bez těchto kroků hrozí, že se české stavebnictví dostane do ještě hlubší krize, která by mohla mít dlouhodobé dopady na celou ekonomiku,“ řekla Anna Kevorkyan.
(red)
Ilustrační foto: ŘSD