Vydání 9/2022

​Raluca Marian: Green Compact IRU dobře zapadá do ambicí Zelené dohody pro Evropu

Odvětví silniční dopravy prochází v posledních letech nelehkým obdobím. Po dvou letech pandemie koronaviru přišlo prudké zdražení pohonných hmot a to vše se děje na pozadí snad o dekarbonizaci silniční dopravy, která si vyžádá nemalé finanční prostředky. O vyjádření, čím se aktuálně zabývá Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU), jsme požádali vedoucí její stále delegace při EU Ralucu Marian.

​Skupina ČD zlepšila hospodaření o 2,5 miliardy

Osobní doprava Českých drah se v roce 2021 kvůli pokračující pandemii covid 19 potýkala s dramatickým poklesem počtu cestujících. MateřskéČeské dráhy zůstaly ve ztrátě, kterou se však meziročně podařilo výrazně snížit. Ostatní společnosti Skupiny ČD byly ziskové.

​Komentář: Co přinesl duben v dopravě

Dne 31. března americkým Senátem prošel formálním hlasováním zákon o reformě námořní dopravy z roku 2022 (OSRA), který v únoru představili senátoři Amy Klobucharová (demokratka z Minnesoty) John Thune (republikán za Jižní Dakotu) a o týden dříve byl schválen Výborem pro obchod, vědu a dopravu. Senát je nyní připraven k jednání se Sněmovnou reprezentantů, aby našel kompromis, který by podepsal americký prezident.

​Martin Klíma (E.ON): V následujících letech chceme vybudovat ultrarychlé dobíjecí huby s výkonem 900 kW

5.5. - Společnost E.ON se dlouhodobě zaměřuje na podporu elektromobility a je také spoluzakladatelem Elektromobilní platformy v České republice. Současný stav v oblasti dobíjecí infrastruktury i plány do budoucna nám přiblížil vedoucí oddělení Mobility Services Martin Klíma.

​Eurowag: Naše komplexní podpora elektromobilů je pro klienty zásadní

Společnost Eurowag je celoevropskou integrovanou platformou pro platby a mobilitu zaměřenou na odvětví silniční dopravy. Stranou její pozornosti nezůstává ani elektromobilita a alternativní paliva. Co v těchto oblastech nabízí, to nám přiblížili David Nurkovič, Product Owner eFleet Management, a Roy van Son, Alternative Fuel Manager.

​Model DAF XF H2 využívá vodík pro spalovací motor

Pokud se dnes hovoří o využití vodíku v dopravě, často se má na mysli technologie, která využívá vodík jako zdroj pro výrobu elektrické energie. Nizozemský výrobce nákladních vozidel DAF v loňském roce však představil jiné řešení – u modelu DAF XF H2 slouží vodík jako palivo pro spalovací motor.

​MVDr. Martina Šmídlová: Nechceme se spokojit s ničím jiným než s růstem

Společnost Šmídl Holding působí na trhu od roku 1990 a za tu dobu se vypracovala v předního poskytovatele dopravních a logistických služeb. Jak funguje v současné době a jaké jsou její plány do budoucna, to nám přiblížila její jednatelka MVDr. Martina Šmídlová.

​První sériově vyrobený Mercedes‑Benz eActros se představil v Praze

První sériově vyrobený elektrický Mercedes‑Benz eActros přijel koncem dubna z Lipska do Prahy. Představen byl v sídle společnosti Mercedes‑Benz Trucks Česká republika v Pražských Stodůlkách, kde absolvoval několik prezentací různým zákazníkům převážně z oblasti logistiky, zkušební jízdy a školení, a poté se vrátil zpět do svého stálého působiště v Lipsku.

​Společnost MAN obnovila v dubnu výrobu nákladních vozidel

Společnost MAN obnovila v dubnu výrobu nákladních automobilů. Od poloviny března byla výroba na šest týdnů zastavena kvůli výpadkům dodávek způsobeným válkou na Ukrajině v závodech MAN na výrobu nákladních automobilů v Mnichově a Krakově.

spinner