Vydání 25/2022

Vydání DN č. 25 - 26

Výběr textu z DN č. 25 – 26 přineseme 19. ledna.

(red)

​Ing. Jaroslav Hanák (SPČR): Výsledky průmyslu budou letos nakonec zřejmě lepší než se předpokládalo

Letošní rok byl těžkou zkouškou pro dopravce i výrobce. O aktuální situaci a vývoji v následujícím období jsme hovořili s Ing. Jaroslavem Hanákem, prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a předsedou představenstva FTL – First Transport Lines.

​Komentář: Dálková přeprava je ve volném pádu, nestabilita opět narůstá

Světová ekonomika, která od léta vykazuje zřetelné známky postcovidového ochlazení, má zjevně stále negativnější vliv na globální obchod se zbožím se samozřejmým odrazem i na oblast dopravy zboží po moři a vzduchem. Index globální propustnosti kontejnerů v říjnu výrazně klesl, jak ve oznámily RWI – Leibnizův institut pro ekonomický výzkum a Institut pro ekonomiku a logistiku lodní dopravy (ISL).

​GasNet otevřel čtvrtou LNG stanici, první v jižních Čechách

Největší český distributor plynu GasNet zprovoznil v jihočeské Kaplici plnicí stanici zkapalněného plynu (LNG) pro veřejnost. Stanice vznikla v areálu společnosti EGAL v Kaplici-Nádraží a je otevřena non-stop pro všechny LNG tahače. Je to už čtvrtá plnička GasNetu v Česku a plynaři otevřením stanice pokračují v rychlém rozvoji využití LNG v nákladní silniční dopravě.

​Anketa DN: Silniční dopravci musejí zvyšovat ceny za dopravu

Energetická krize, inflace a rostoucí náklady mají dopad na všechna odvětví. Jak na stávající situaci reagují silniční dopravci, na to jsme se zeptali zástupců některých dopravních firem. Jejich vyjádření však lze stručně shrnout do jediné věty – ceny za dopravu je třeba zvyšovat.

​Rekordní rozpočet umožní vroce 2023 start zásadních staveb

Polovina roku 2023 přinese zásadní úlevu pro cestující na prvním koridoru, kam se vrátí dálkové vlaky. Financování staveb by se mělo opírat o rekordní rozpočet v historii Správy železnic v předpokládané výši 61,9 miliardy Kč, s možností navýšení až na 70,4 miliardy Kč díky předpokládanému úvěru EIB.

​IMO: Jednání o ochraně moří a snižování skleníkových plynů

V listopadu proběhlo zasedání Výboru pro ochranu mořského prostředí (MEPC) Mezinárodní námořní organizace (IMO). Na základě výsledků jednání se očekává, že výbor mimo jiné přijme změny, kterými se Středozemní moře jako celek označí za oblast kontroly emisí oxidů síry a zvláštních látek podle přílohy VI úmluvy MARPOL.

​Letošní veletrh CzechBus se nesl ve znamení udržitelné mobility

Koncem listopadu se v Praze uskutečnil již 11. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky. Souběžně s ním se v areálu PVA EXPO Praha konal veletrh Smart City Transport Solutions, který byl zaměřen na dopravní infrastrukturu chytrých měst.

spinner