​Letošní veletrh CzechBus se nesl ve znamení udržitelné mobility

​Letošní veletrh CzechBus se nesl ve znamení udržitelné mobility

Koncem listopadu se v Praze uskutečnil již 11. ročník středoevropského veletrhu autobusů, hromadné dopravy, telematiky a servisní techniky. Souběžně s ním se v areálu PVA EXPO Praha konal veletrh Smart City Transport Solutions, který byl zaměřen na dopravní infrastrukturu chytrých měst.

Ve třech halách a na venkovní ploše o celkové výstavní ploše 15 000 m2 představilo své novinky 90 vystavovatelů, které shlédlo 6 115 návštěvníků. Že je CzechBus významnou akci ve středoevropském regionu, to potvrzují i opakovaně udělené záštity od Ministerstva průmyslu a obchodu, Hlavního města Prahy, Hospodářské komory ČR, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Dopravního podniku hl. m. Prahy, Sdružení pro dopravní telematiku, Sdružení dopravních podniků ČR, Regionálního organizátora Pražské integrované dopravy ROPID a Asociace krajů ČR. A ani letos na veletrhu nechyběla žádná důležitá značka autobusů. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout novinky například od společností IVECO Bus, MAN, Škoda Group, EvoBus, Scania, Isuzu, SOR Libchavy, Volvo, Turancar, Busplan, Karsan, ROŠERO, MAVE, Bus Factory či Mercus Bus.

IVECO Bus: multienergetický přístup k energetickému přechodu

Udržitelná mobilita je dlouhodobě v centru pozornosti společnosti IVECO Bus, která má v současnosti v nabídce celou škálu pohonů na alternativní zdroje energie (CNG, biometan, elektřina, XTL/HVO). Na letošním veletrhu společnost přestavila svůj multienergetický přístup s efektivními dopravními řešeními schopnými řešit výzvy mobility zítřka.

K vidění byla například řada Crossway, která je s rekordní produkcí zhruba 55 000 kusů jedničkou na trhu ve svém segmentu. V současné době je každé druhé meziměstské vozidlo registrované v Evropě právě Crossway. A Crossway Low Entry umožňuje přivítat na palubě více cestujících s maximálním komfortem a bezpečností provozu.

Řada Crossway je nabízena ve třech optimalizovaných délkách (10,8m, 12m a 12,9m) a ve verzích: LE (s nízkým vstupem), jež je schválená pro použití v autobusech i autobusových linkách; Line, pro krátké a středně dlouhé meziměstské jízdy; Pro, která je řešením pro dopravce, kteří požadují kombinaci meziměstského a zájezdového autobusu; Hybrid Low Entry - nový hybridní meziměstský model, k dispozici s pohonem na obnovitelné palivo; Crossway step E.

K vidění byl i plně elektrický městský autobus IVECO E-Way či dvanáctimetrový městský autobus Streetway a model Evadys určený pro meziměstské a turistické služby.

MAN Lion‘s City E - Autobus roku 2023

Také na stánku společnosti MAN Truck & Bus Czech Republic a MAN Truck & Bus Slovakia byla k vidění řada novinek, včetně Autobusu roku 2023, elektrobusu MAN Lion‘s City 12 E, nízkopodlažního meziměstského modelu MAN Lion‘s Intercity LE s oceněním IF Design Award 2022 a dálkového autobusu roku 2022 Neoplan Cityliner.

Aktuální držitel titulu Autobus roku 2023 dokazuje, že dekarbonizace vozového parku hraje ústřední roli ve strategii udržitelnosti společnosti MAN. Do roku 2030 plánuje MAN výrazně snížit emise skleníkových plynů na kilometr jízdy prodávaných nákladních vozidel, autobusů a dodávek o 28 procent oproti roku 2019. Nejpozději do roku 2050 chce MAN dosáhnout neutrální bilance skleníkových plynů - to znamená nulové emise v celém hodnotovém řetězci.

Nový vodíkový autobus Škoda H‘City

Po úspěšném představení na veletrhu InnoTrans 2022 zažil nový vodíkový autobus Škoda H‘City z dílen Škoda Group svou premiéru i před českým a slovenským publikem. Nejnovější vozidlo z portfolia českého výrobce je vhodným dopravním prostředkem pro moderní města, která se soustředí na udržitelná řešení pro městskou mobilitu. Praha bude prvním městem, které nový model začne testovat již příští rok ve svých ulicích. Dopravní podnik hlavního města Prahy totiž podepsal zápůjčku vozidla až na čtyři roky.

Na stánku Škoda Group byl kromě vodíkového autobusu k vidění i nízkopodlažní trolejbus T‘City.

Novinky od společnosti EvoBus

Rovněž společnost EvoBus Česká republika přivezla na veletrh několik novinek, které měly v Česku exkluzivní premiéru. Návštěvníci se na jejím stánku mohli seznámit s novou generací prémiových zájezdových autobusů Setra TopClass a ComfortClass a na venkovní ploše byly k vidění nízkoemisní autobusy Mercedes-Benz Intouro K hybrid a Mercedes-Benz Conecto hybrid.

Bohatý doprovodný program

Součástí veletrhu byl již tradičně bohatý doprovodný program. Jeho součástí byla například odborná konference o aktuálních trendech v odbavovacích a informačních systémech (OIS) ve veřejné osobní dopravě připravená Sdružením pro dopravní telematiku – Veřejná doprava „on-line“ či Konference Elektrické autobusy pro město.

Smart City Transport Solutions

Letošní novinkou byl interaktivní, specializovaný B2B veletrh se zaměřením na dopravní infrastrukturu chytrých měst. Unikátní koncept veletrhu simuloval v části výstavní haly 2 město, kde návštěvníky přepravoval autonomní autobus
a jednotlivé zastávky tvořily výstavní expozice.

(lan)

Foto: LAN

spinner