20.8. – Premiér Andrej Babiš včera jednal s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem o strategii kamionové dopravy na českých dálnicích. Ministerstvo už připravilo první návrh. Andrej Babiš ho v úterý 27. srpna probere i s policejním prezidentem Janem Švejdarem a se zástupcem dopravní policie, kterou má dočasně na starosti Jaroslav Řehák. Premiér o tom informoval na svém twitteru.
Infrastruktura
20.8. – Na ojedinělý projekt úpravy geometrické polohy koleje, který začne zítra na rekordně dlouhém úseku 58 kilometrů trati z Prahy – Hostivaře do Votic, nasadí společnost Swietelsky Rail CZ nejvýkonnější kolejovou mechanizaci v Evropě. Důvod je zřejmý – na zakázku za 69,4 milionu Kč má pouze 26 dnů, do 15. září. Půjde o šest nejmodernějších strojů, tři podbíječky a tři štěrkové pluhy, od mateřského koncernu Swietelsky Baugesellschaft. V této sestavě budou v Česku pracovat vůbec poprvé. Informoval o tom mluvčí Swietelsky Rail CZ Zdeněk Zuntych.
19.8. – Dálniční síť v Česku se od sametové revoluce v roce 1989 rozrostla na více než 3,5násobek. Zatímco před 30 lety stát evidoval 336 kilometrů dálnic, na konci loňského roku to bylo 1251 kilometrů. Nejde ale jen o nově postavené cesty, část dálnic vznikla překvalifikací ze silnic první třídy. Železnice se spíše modernizovaly. Úpadek pak zaznamenala vodní doprava. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Mnohonásobně se také zvýšila hustota dopravy.
16.8. – Pro opatření, která by měla pomoci zamezit možnému objíždění mýtných úseků, stát nejspíše využije i dopravní data z kamionů. Možností jejich využití se na včerejším jednání zabývali zástupci ministerstva dopravy, krajů, obcí a policie. Pracovní skupina chce využít i slovenské zkušenosti s rozšířením mýta. Další jednání bude v polovině září. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Mýtný systém se od příštího roku rozšíří o 860 kilometrů silnic první třídy.
15.8. – Potíže s budováním silnic v Polsku jsou jen maličkostí v porovnání s tím, co se děje v České republice. Sice s problémy, ale v Polsku další úseky rychlostních silnic vznikají. Naproti tomu v Česku loni předali do provozu jen čtyři kilometry nové dálnice, přičemž investice se nemilosrdně vlečou. Ve své motoristické příloze to napsal polský list Rzeczpospolita.
14.8. – Několik tisíc automobilů by mělo denně projet po severním obchvatu Prostějova, jehož stavba včera začala na okraji města. Dva a půl kilometru dlouhý obchvat po zprovoznění v roce 2022 sníží dopravu hlavně na frekventované Olomoucké ulici. Novinářům to řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil. Investorem dopravního projektu za 355 milionů Kč je Olomoucký kraj a prostějovská radnice jej spolufinancuje. Většinu nákladů pokryje dotace z evropských fondů.
14.8. – Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl žalobu italské firmy Grandi Stazioni, která chtěla po Českých drahách (ČD) a Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) zhruba 1,26 miliardy Kč kvůli ušlému zisku, který podle společnosti vznikl neprodloužením pronájmu hlavního nádraží v Praze. Firma měla historickou budovu pronajatou na základě dohody, podle které ji měla kompletně zrekonstruovat, což však v termínu neučinila. Podle soudkyně Heleny Marsové firma neprokázala, že by měla důvodný předpoklad prodloužení smlouvy. Rozsudek je nepravomocný, advokát společnosti Zbyšek Kordač se k případnému odvolání nevyjádřil.
13.8. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) musí nejpozději do 9. září rozhodnout o námitkách firmy Kapsch proti mýtnému tendru. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který tak vyhověl žalobě společnosti na nečinnost úřadu. Vyplývá to z rozhodnutí soudu. Ten v květnu přikázal antimonopolnímu úřadu znovu prošetřit podmínky mýtné soutěže. ÚOHS sdělil, že se verdiktem soudu bude řídit, i když lze podle něj pochybovat o smysluplnosti takového rozhodování, když už tendr na výběr mýtného skončil.
8.8. – Návrh vyhlášky o rozšíření mýtného systému prošel připomínkovým řízením. Nově zpoplatněno by mělo být 860 kilometrů silnic první třídy, mýto se rozšíří i na 35 kilometrů nových dálnic. Vyplývá to z návrhu vyhlášky. Případné omezení vjezdu kamionů na objízdné silnice, o kterém stát uvažuje, v návrhu zatím není. O možnostech zmírnění rizik rozšířeného zpoplatnění bude ministerstvo jednat s kraji a obcemi. Podle Asociace krajů by měly být na vytipované silnice instalovány zákazové značky do konce roku.
8.8. – Senát pravděpodobně schválí zavedení elektronických dálničních známek, které mají od roku 2021 nahradit nynější nalepované známky. Horní komoře to včera téměř jednomyslně doporučil její výbor pro dopravu. Někteří senátoři ale zvažovali, že by osvobození od dálničního poplatku rozšířili z elektromobilů i na další vozidla na propan-butan (LPG). Ministerstvo dopravy to ale odmítlo, podle něj by to znamenalo citelný výpadek příjmů z dálničních poplatků.