Vnitrozemská plavba

​Senát podpořil dohodu s Německem o rozvoji Labské vodní cesty

2.3. – Senát podpořil česko-německou dohodu o údržbě a rozvoji mezinárodní vnitrozemské Labské vodní cesty. Rozhodl o tom přes námitky ekologicky zaměřených senátorů, podle nichž dohoda předjímá vybudování sporného jezu u Děčína a vodního kanálu u Přelouče. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) tyto námitky odmítl.

Technologie ABB zajišťuje rychlé nabíjení nových, elektřinou poháněných trajektů v Amsterdamu

14.2. - Technologie pro přeměnu energie společnosti ABB zajišťuje stabilní napájení rychlonabíjecích stanic, které slouží pěti novým elektrickým trajektům na linkách s nepřetržitou dopravou přes nizozemský lodní kanál North Sea Canal v Amsterdamu. Nové trajekty objednal městský dopravní podnik Gemeentelijk vervoerbedrijf (GVB) v rámci své snahy o přeměnu ve společnost s bezemisním provozem. GVB chce novými elektrickými trajekty postupně nahradit celou stávající flotilu lodí s naftovými motory, která pochází z 30. let 20. století.

Splavnění Labe do Pardubic je stále ve hře

12.1. - Zastavení prací na projektu kanálu Dunaj–Odra–Labe, které má vláda ve svém programovém prohlášení, nezpůsobí konec příprav splavnění Labe do Pardubic. ČTK to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Ředitelství vodních cest (ŘVC) se splavnění tohoto úseku snaží prosadit už mnoho let, vystupují však proti němu ekologické organizace. Nelíbí se jim, že by plavební kanál u Přelouče měl vést přes přírodně cenné Slavíkovy ostrovy. ŘVC proto připravuje jinou variantu trasy a čeká se na její posouzení.

​Ministerstvo dopravy: Rok 2022 přinese řadu změn a novinek v dopravě

31.12. – Další zvýšení bezpečnosti na železnici, možnost obce iniciovat řízení o odstranění vraku z veřejně přístupné účelové komunikace, zpřísnění postihu za odmítnutí nízkorychlostního kontrolního vážení či boční odstup při předjíždění cyklistů. To jsou některé z legislativních změn, které přinese rok 2022, o nichž informovalo Ministerstvo dopravy.

​Osobní lodní dopravci dostali na pokrytí covidových ztrát 17,8 milionu Kč

15.11. – Osobní lodní dopravci dostali od státu na pokrytí loňských koronavirových ztrát 17,8 milionu korun. Dotace, které se týkaly pouze přepravy cestujících, si mezi sebou rozdělilo celkem 28 žadatelů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Dopravcům loni během jarního nouzového stavu klesly tržby asi o 30 procent.

​Ostrava vítá plán na zastavení příprav vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe

10.11. – Ostravský primátor Tomáš Macura vítá záměr ukončení příprav vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, který je součástí koaličního programu Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými. Město proti budování kanálu dlouhodobě vystupuje a už v minulosti žádalo zastavení příprav výstavby tohoto vodního díla. Primátor řekl, že zrušení celého projektu by mělo především pozitivní ekologické dopady.

​Na Brněnské přehradě skončila 75. plavební sezóna, zájem cestujících byl rekordní¨

11.10. – Nejen výročí, ale i rekordní zájem, tak Dopravní podnik města Brna uzavírá 75. plavební sezónu na Brněnské přehradě. Jeho lodě během šesti měsíců svezly 286 tisíc cestujících, což je od 80. let minulého století vůbec nejvíce. Po pravidelné zimní údržbě se sedm lodí na hladinu vrátí v dubnu příštího roku. Poslední loď vyjjela v neděli 10. října v 16:45 hodin, a to po slavnostním uzamčení přehrady.

Evropský parlament požaduje větší fond pro podporu vnitrozemské vodní dopravy

22.9. - Kromě stávajících finančních nástrojů EU se Evropský parlament (EP) domnívá, že je třeba zřídit zvláštní fond pro financování vnitrozemské plavby. To je nezbytné k tomu, aby se flotily přeměnily na lodě šetrné k životnímu prostředí a aby se využil potenciál ochrany klimatu daného druhu dopravy, uvádí se v – nikoli právně závazném – usnesení o „budoucnosti vnitrozemské lodní dopravy“.

Odborníci budou hovořit o dopadech možné výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe

21.9. - Dnes v podvečer se uskuteční první část dvoudenní on-line konference na téma kanálu Dunaj-Odra-Labe, na které budou odborníci hovořit o ekologických a ekonomických dopadech možné výstavby nákladného projektu. Konference se bude po oba dny konat od 17:00 do 18:30. ČTK to sdělil Jiří Kaňa, mluvčí neziskové organizace Arnika, která akci pořádá. Přípravu první části vodního koridoru na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi schválila vláda loni v říjnu. Tato etapa by měla stát zhruba 15 miliard korun.

​Hořínská plavební komora je po modernizaci v provozu, fungují i nové mosty

20.9. – Hořínská plavební komora je po modernizaci v provozu, v plavebním kanálu mezi Hořínem a Vraňany funguje i sedm nových mostů, některé z nich jsou kvůli možnosti proplutí vyšších lodí zdvižné. Skončila tak obnova mostů i historické komory, která začala v roce 2019. Nyní kanálem může projet výrazně více větších a vyšších lodí, řekl dnes ČTK mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský. Oficiální zahájení provozu se uskutečnilo v sobotu, kdy kanálem proplula i největší čeká kabinová loď Florentina.

spinner