Vnitrozemská plavba

Německá vnitrozemská vodní doprava ztrácí podíly na trhu

Německá vnitrozemská vodní doprava ztrácí podíly na trhu Premium

16.12. - Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG na zakázku spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury vypracoval studii o stavu německé vnitrozemské vodní dopravy a jejím postavení na trhu nákladní dopravy.

Novelu o vnitrozemské plavbě schválil slovenský parlament

Novelu o vnitrozemské plavbě schválil slovenský parlament Premium

10.12. – Stát si od nového roku bude u lodních dopravců na Slovensku objednávat dopravu tak, jak to dnes funguje například v železniční dopravě. Novela zákona o vnitrozemské plavbě zavede od 1. ledna příštího roku do praxe výkony ve vodní dopravě ve veřejném zájmu. Ministerstvo tím chce zprůjezdnit dnes nevyužité vodní cesty pro veřejnou osobní dopravu. Cílem je odlehčit přetíženým silnicím.

Stát nechá vypracovat nový posudek k děčínskému jezu

18.11. – Stát nechá vypracovat nový posudek ke stavbě děčínského jezu na Labi, který by měl určit, zda je možné stanovit kompenzační opatření k negativním vlivům stavby na životní prostředí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který dnes schválila vláda. Podle původního posudku kompenzace možné nejsou, vláda přitom v minulosti podmínila stavbu jezu jejich stanovením.

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst

Nákladní i osobní dopravu v Německu čeká v příštích letech růst Premium

29.10. – Spolkový úřad pro nákladní dopravu BAG zveřejnil střednědobý výhled vývoje nákladní a osobní dopravy v Německu do roku 2021. Dokument vznikl na základě objednávky Spolkového ministerstva dopravy a digitální infrastruktury za účasti poradenské společnosti Intraplan Consult. Základní tezí je, že nákladní i osobní doprava poroste, a to navzdory očekávanému oslabení hospodářského růstu v Německu i v EU.

V Hoříně pokračuje modernizace zdymadla, končí bourací práce

25.10. – V Hoříně u Mělníka pokračuje modernizace památkově chráněného zdymadla na Vltavě, končí bourací práce. Vznikne zde unikátní zdvižný most umožňující proplutí vyšších lodí než dosud. Hotovo bude na jaře 2021, řekl při včerejší prohlídce ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Ředitelství vodních cest je investorem projektu, část nákladů, které dosahují 378 milionů Kč bez DPH, pokryjí evropské dotace.

Starostové 56 měst a obcí chtějí pozastavit kanál Dunaj-Odra-Labe

14.10. – Starostové pěti desítek měst a obcí z Olomoucka, Přerovska a Novojičínska žádají ve společném memorandu vládu, aby pozastavila rozhodování o pokračování přípravy projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL). Novinářům to v pátek řekla senátorka Jitka Seitlová. Podle senátorky je už připravena studie proveditelnosti tohoto projektu, který má stát stovky miliard Kč. Na podzim má být předložena vládě.

Ministerstvo dopravy se chce zaměřit na koridor Dunaj-Odra

2.10. – Ministerstvo dopravy navrhlo vládě se při dalších jednáních o projektu vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe (DOL) zaměřit na propojení Dunaje a Odry. Zároveň se však rozhodlo ponechat územní rezervu i pro labskou část projektu, která by měla sloužit jako rezerva do budoucna. Vláda se bude studií proveditelnosti o kanálu zabývat nejspíš ještě během října. Na včerejším semináři Akademie věd věnovanému této studii to řekla Martina Bártová z ministerstva dopravy. Podle studie by výstavba celého koridoru vyšla na 585 miliard Kč, připojení Labe by přitom stálo více než 300 miliard.

Konference Plavební dny podpořila vodní kanál Dunaj-Odra-Labe

20.9. – Členové konference 30. Plavební dny 2019 vyjádřili podporu vodnímu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Konferenci v minulých dnech ve Zlíně uspořádalo České plavební a vodocestné sdružení (ČPVS) a Slovenský plavebný kongres, akce se zúčastnilo více než sto odborníků především z oblasti plavby a vodního hospodářství. „Závěry naší konference konstatují, že podporujeme realizaci vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, a to ve všech třech větvích,“ řekl včera novinářům člen výboru ČPSV Pavel Fošumpaur.

Aktuality ze světa 36/2019

Aktuality ze světa 36/2019 Premium

6.9 – LETECKÁ DOPRAVA – Společnosti Kühne + Nagel a Air France KLM Martinair Cargo hodlají vzájemně propojit své elektronické knihovací procesy. Odpovídající zkušební běh byl v červenci úspěšně absolvován, jak uvádí společné tiskové prohlášení. Řešení se má nyní dále vyvíjet a potom má být uplatněno v Evropě a v jihoasijském prostoru. 

Stát chystá novou trasu kanálu pro splavnění Labe u Přelouče

30.8. – Státní Ředitelství vodních cest (ŘVC) chystá alternativní trasu kanálu pro splavnění Labe u Přelouče. Stavba, vedená kvůli obejití jezu v Přelouči přes cennou přírodní lokalitu Slavíkovy ostrovy, dosud narážela na odpor ekologických organizací a koliduje s plánovaným zařazením biotopu do evropské soustavy chráněných území Natura 2000. ŘVC navrhlo, že chráněné území se vzácnými modrásky rozšíří, Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) nemá námitky, řekl včera novinářům ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.

spinner