Vnitrozemská plavba

Dopravci v Česku loni po vodě přepravili 1,2 milionu tun nákladu, meziročně méně

16.4. - Dopravci v Česku loni po vodě přepravili 1,22 milionu tun nákladu, téměř o čtyři procenta méně než v roce 2022. Množství lodního nákladu se v Česku postupně snižuje od roku 2020. Vyplývá to z předběžných statistik ministerstva dopravy zveřejněných na webu Českého statistického úřadu. Množství nákladu přepraveného po řekách za loňský rok dosahuje zhruba 70 procent toho z roku 2019, před pandemií covidu-19. Tehdy ho dopravci převezli 1,73 milionu tun.

​Komentář: Co přinesl měsíc únor v oblastech dopravy a logistiky

Mnoho dlouhých let, a vlastně ještě před několika měsíci panoval v laické veřejnosti pocit, že se Labe ztrácí někde v kaňonu pod Děčínem. Řeka, za našich předků po většinu roku jediná cesta k našim sousedům (již do 10. století umisťuje Kosmas strážní a celní hradiště na hranicích se Saskem) jak obchodního, tak i cestovatelského významu, byla ale

​Vzrostl počet vůdců malých plavidel, je třeba více přístavišť

17.3. – Ministerstvo dopravy eviduje rostoucí počet žádostí o oprávnění vůdců malých plavidel. Na výstavě For Boat v pražských Letňanech to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Je proto podle něj nutné zvýšit kapacity vodních cest, tedy například počet přístavišť nebo mol. Do letní sezony Ředitelství vodních cest (ŘVC) plánuje otevřít nová přístaviště na Vltavě v Davli a Labi v Ústí nad Labem-Brné, Brandýse nad Labem a v Kolíně. Pokračuje prodlužování Baťova kanálu na Moravě. Celkem se letos otevře 18 nových stání.

Plavební komora na Baťově kanálu ve Spytihněvi bude mít nová vrata

13.3. - Plavební komora na Baťově kanálu ve Spytihněvi na Zlínsku bude mít nová vrata. Práce skončí v dubnu tak, aby 1. května mohla bez omezení začít hlavní plavební sezona na Baťově kanálu, sdělil dnes mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Povodí Moravy je správcem Baťova kanálu. Oprava téměř 90 let staré plavební komory ve Spytihněvi začala loni v říjnu.

​Sněmovna podpořila dohodu s Německem o údržbě a rozvoji labské vodní cesty

8.3. – Sněmovna podpořila ve včerejším úvodním kole česko-německou dohodu o údržbě a rozvoji labské vodní cesty. Smlouva stanoví základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic do Hamburku, má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Podle některých poslanců není smlouva vyvážená. Nyní ji posoudí zahraniční výbor. Dolní komora zamítla pirátskou snahu o projednání dohody také ve výboru pro životní prostředí.

Děčínská firma České loděnice je v úpadku, dluží na mzdách přes milion korun

16.2. - Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil úpadek společnosti České loděnice. Děčínská firma dluží na mzdách přes milion korun. Věřitelé mohou své pohledávky přihlásit do dvou měsíců. Vyplývá to z informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Návrh podalo 23 zaměstnanců společnosti, která staví a opravuje nákladní lodě.

​Metrostav dokončil modernizaci plavebních komor Gabčíkova za téměř 4 miliardy Kč

6.2. – Firma Metrostav dokončila modernizaci plavebních komor slovenské přehrady Gabčíkovo za 3,99 miliardy korun. Vyměnily se při ní všechny ocelové konstrukce na obou komorách a horní a dolní vrata. Práce na přehradě trvaly pět let. Stavební společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Přehrada Gabčíkovo je nejrozlehlejší přehradou na Slovensku s jedním z největších zdymadel v Evropě. Vlévá se do ní řeka Dunaj a je na ní umístěna největší slovenská vodní elektrárna.

Špatně splavné Labe zdrželo lodě s nadměrnými náklady o čtyři měsíce

25.11. - Čtyři měsíce musely lodě s nadměrnými náklady v tuzemských přístavech čekat na to, až bude dostatečně splavné Labe, aby se mohly dopravit do zahraničí. Stejné komplikaci musely čelit také lodě směřující do Česka. Podle Ředitelství vodních cest ČR tato prodleva výrobcům dodatečně způsobuje vysoké náklady a snižuje konkurenceschopnost ČR v zahraničí. Situaci by vyřešila stavba plavebního stupně Děčín, o které se debatuje téměř 30 let. Ředitelství vodních cest o tom informovalo v tiskové zprávě.

Ředitelství vodních cest postavilo ve Vraném nad Vltavou nová čekací stání

27.9. - Ředitelství vodních cest (ŘVC) postavilo u plavebních komor ve Vraném nad Vltavou u Prahy nová čekací stání. Rekreační lodě překonávající vytížené zdymadlo tak mohou na proplavení vyčkat bezpečně vyvázaná před komorami. Dosud tam byly možnosti vyvázání malých plavidel při čekání na proplutí omezené. Náklady na stavbu dosáhly 35,2 milionu korun bez DPH, informoval mluvčí ŘVC Jan Bukovský.

Německo řeší problematiku svých vodních cest komplexně

10.9. – Doprava, vodní turistika, ochrana přírody a ochrana klimatu jsou promýšleny společně. S tímto závazkem ve středu spolkový ministr dopravy Volker Wissing a spolková ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová společně zahájili v berlínském Umweltforu čtvrtou stavovskou konferenci k programu „Modrá stuha Německa“ („Blaues Band Deutschland“).

spinner