Aktuálně

​České dráhy porušují podle Evropské komise antimonopolní pravidla unie

30.10. – Evropská komise (EK) dospěla k předběžnému závěru, že České dráhy (ČD) porušují antimonopolní pravidla, a to tím, že účtují ceny pod úrovní nákladů. Zejména v souvislosti s cenami jízdného na trati mezi Prahou a Ostravou proto komise zaslala dopravci své námitky. Pokud ČD nedokážou svůj postup v konkurenčním boji obhájit, hrozí jim pokuta do deseti procent z ročního obratu. To by podle výroční zprávy firmy za loňský rok znamenalo asi čtyři miliardy korun. Dopravce v reakci uvedl, že sdělení výhrad není rozhodnutím, které by závazně říkalo, že ČD pochybily a jsou povinny platit pokutu.

​MHD ve Dvoře Králové zajistí na deset let KAD Vrchlabí, nahradí Arrivu

30.10. – Provoz městské hromadné dopravy v šestnáctiti­sícovém Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku zajistí od 1. ledna 2021 na dalších deset let společnost KAD Vrchlabí. Město firmě za deset let zaplatí 40,5 milionu Kč. Dosud MHD ve Dvoře Králové na objednávku radnice provozuje společnost Arriva Východní Čechy. Platba za rok 2021 bude činit 3,4 milionu Kč, což je asi o 100 000 Kč méně, než činí kompenzace za provozování MHD letos, uvedla radnice.

​České dráhy zachovají mezi Prahou a Ostravou jen šest párů vlaků

30.10. – České dráhy od příštího úterý ještě více omezí provoz mezi Prahou a Ostravou. Dopravce na této trati zachová šest párů dálkových vlaků denně. Dosud to bylo osm párů za den. Nové omezení se týká expresu, který jezdí mezi Prahou a Varšavou. Důvodem je snížení poptávky po cestování vyvolané epidemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními. Vyplývá to z informací Českých drah. Řadu dálkových i regionálních spojů dráhy i ostatní dopravci zrušili už dřív.

​Obchvat Nového Veselí uleví regionu od dopravy

30.10. – Obchvat Nového Veselí na silnici II/353 zjednoduší a urychlí jízdu mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou a odlehčí městysu Nové Veselí a obci Budeč od tranzitní osobní i nákladní dopravy. Pětikilometrový obchvat za 350 milionů Kč vybudovala Skanska během roku a půl. Investorem je Kraj Vysočina, téměř 80 % nákladů zaplatí EU. První řidiči jej budou využít již dnes v pátek 30. října dopoledne.

​Nová Paka má nový autobusový terminál, začne fungovat za měsíc

30.10. – Výstavba autobusového terminálu v Nové Pace na Jičínsku za 64,5 milionu Kč končí. Měl by začít fungovat na přelomu listopadu a prosince, odbaví denně okolo 120 autobusů. Řekl to starosta města Josef Cogan. Terminál s parkovištěm začal vznikat na místě nevyhovujícího autobusového nádraží loni na podzim. Evropská dotace činí 48,5 milionu Kč.

​Rada Ústeckého kraje schválila úvěr 600 milionů Kč na autobusy

30.10. – Rada Ústeckého kraje schválila úvěr ve výši 600 milionů Kč pro Dopravní podnik Ústeckého kraje na dokoupení autobusů. Ústecký kraj naposledy pořídil několik desítek autobusů a další chtěl koupit. Antimonopolní úřad ale nákup zastavil a kraj si je musel pronajmout. Teď chce společnost dokoupit zbývající vozidla. Řekl to náměstek hejtmana Jaroslav Komínek.

​Automobilový provoz opět slábne, zatím asi o třetinu

29.10. – Spolu se zpřísňováním protikoronavirových opatření postupně slábne i automobilový provoz v zemi. Jeho intenzita je nyní zhruba o třetinu nižší než před měsícem. Spolu s tím se snížil i počet nehod, vyplývá z policejních statistik. Intenzita provozu na tuzemských silnicích klesala i na jaře, kdy v období nejtužších opatření spadla zhruba na polovinu běžného provozu.

​Silničáři Pardubického kraje plánují zimní údržbu za epidemie

29.10. – Silničáři v Pardubickém kraji se připravují na zimní údržbu během epidemie koronaviru. Aby eliminovali možnost nákazy a její šíření mezi zaměstnanci, rozdělili je do menších pracovních čet. Na pracoviště přicházejí tak, aby minimalizovali vzájemné osobní kontakty.

​Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl do ztráty

29.10. – Evropský výrobce letadel Airbus se kvůli koronavirové krizi a plánovému zrušení 15 000 pracovních míst propadl ve třetím čtvrtletí do ztráty 767 milionů EUR (21 miliard Kč). Ve stejném období loni firma naopak vykázala zisk, a to 989 milionů EUR.

​DPP vypíše tendr na nákup 20 velkokapacitních trolejbusů

29.10. – Pražský dopravní podnik (DPP) nakoupí 20 velkokapacitních trolejbusů, které budou primárně jezdit na autobusové lince 119 letiště v Ruzyni. Za vozidla zaplatí maximálně 628 milionů Kč bez DPH. V tendru bude podnik nyní hledat dodavatele. První vůz by mohl dorazit na podzim roku 2022 a v provozu pak na jaře 2023. Uvedla to mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP spolu s městem chystají elektrifikace také dalších tratí.

spinner