Aktuálně

​Studie k dokončení trati z Německa do Moldavy má být koncem roku

4.7. – Do konce roku by Německo mohlo mít studii proveditelnosti k dostavbě železniční trati ze saského Holzhau do Moldavy na Teplicku. Na německé straně chybí od roku 1945 osm kilometrů. Vlakové propojení zemí na vrcholu Krušných hor má pomoci turismu. Novinářům to řekli účastníci pracovní schůzky v Holzhau.

​Stát chce do konce roku otevřít 63 km silnic a 48 km tratí

3.7. – Do konce letošního roku bude otevřeno 63,1 kilometrů nových či modernizovaných silnic a dálnic, na železnici pak dalších 48 kilometrů tratí. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V příštím roce chce stát na silniční síti dokončit dalších 109,1 kilometru, z toho 46,5 kilometru nových dálnic, což je více než dvojnásobek než letos. Kompletně hotová by v příštím roce měla být i rekonstrukce D1.

​Air France a HOP! zruší kvůli koronaviru 7580 pracovních míst

3.7. – Francouzské aerolinky Air France a jejich sesterská společnost HOP! zruší kvůli kolapsu letecké přepravy po vypuknutí nemoci způsobené novým koronavirem 7580 pracovních míst. To je zhruba 17,5 procenta pracovní síly obou firem dohromady. Vyplývá to z dnešního prohlášení aerolinek zveřejněného po jednání s odbory.

​ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na výstavbu první části metra D

3.7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku (DPP) předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, ČTK jeho vydání potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová. Vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík ČTK řekl, že podnik si je situace vědom a rozhodnutí respektuje.

​Ministerstvo vnitra navrhlo možnost zajistit auto do zaplacení dřívější pokuty

3.7. – Policisté a celníci by měli mít od poloviny příštího roku možnost na místě odebrat registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku v případě, že má řidič nebo provozovatel vozidla nesplacený dluh za dřívější dopravní přestupek. Počítá s tím návrh zákona, který připravilo ministerstvo vnitra a je připravený k projednání vládou. Nový právní předpis má především pomoci vymáhat pokuty od cizinců.

​Slovinská firma vyrábí první letadlo "na baterky" s certifikátem

3.7. – Slovinská letecká firma Pipistrel se stala výrobcem prvního letadla s čistě elektrickým pohonem na světě, které se může pochlubit certifikátem Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA). Ten potvrzuje splnění bezpečnostních norem a také znamená, že letoun smí být komerčně využíván, napsala agentura Reuters.

​Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet

3.7. – Americká strojírenská společnost Boeing se chystá ukončit výrobu svých velkokapacitních letadel 747, přezdívaných Jumbo Jet. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje agentura Bloomberg. Boeing tato letadla vyrábí zhruba 50 let, poslední letoun z nejnovější řady 747–8 by podle zdrojů měl továrnu firmy v Seattlu opustit zhruba za dva roky.

ČD vypsaly soutěž na nákup 90 elektrických lokomotiv za 9 miliard

2.7. - České dráhy (ČD) vypsaly soutěž na nákup 90 moderních elektrických lokomotiv s rychlostí do 200 kilometrů za hodinu. Jezdit budou na vnitrostátních i mezinárodních tratích. V provozu budou nejdříve za tři roky. ČTK o tom informovala mluvčí dopravce Gabriela Novotná. Nákup už na začátku května odsouhlasil řídící výbor podniku, cena lokomotiv by měla být zhruba devět miliard korun.

​Práce na D1 jdou podle plánu, koronavirus je nezbrzdil

3.7. – Rekonstrukce dálnice D1 postupuje podle plánu a pandemie koronaviru ji nezbrzdila. Řidiči přes léto musejí počítat s dopravními omezeními, pracuje se na 71 kilometrech dálnice, a to i v noci. Stavbaři začnou opravované úseky postupně opouštět od konce srpna. Novinářům to při prohlídce D1 u Bernartic na Benešovsku řekli ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Rekonstrukce D1 má být hotova do konce příštího roku.

​Rodiny obětí pádu letadla Germanwings další odškodné nedostanou

2.7. – Pozůstalí po obětech pádu letadla společnosti Germanwings z roku 2015, který v sebevražedném úmyslu způsobil pilot stroje, další odškodné od mateřského koncernu Lufthan­sa  nedostanou. Rozhodl o tom soud v západoněmeckém Essenu. Letos v dubnu Lufthan­sa oznámila, že nízkonákladové aerolinky Germanwings zcela ukončí provoz.

spinner