Aktuálně

​ADP: Letecká doprava v 2021 bude na 45-55 procentech stavu v roce 2019

18.11. – Letecká doprava bude příští rok dosahovat 45 a až 55 procent úrovně roku 2019. Oživovat začne v dubnu, odhaduje francouzský provozovatel letišť ADP. Skupina, která mimo jiné provozuje dvě hlavní pařížská letiště, pociťuje propad poptávky po cestování kvůli pandemii covidu-19.

Za střety aut s chodci může často viditelnost, zima je kritická, varuje asociace Záchranný kruh

18.11. – Za střety automobilů s chodci může často špatná viditelnost na silnicích. Více než polovina smrtelných nehod chodců s autem se stává podle statistik v noci. Chyby jsou přitom na straně řidičů i chodců. Problematické jsou zejména zimní měsíce. V tiskové zprávě to uvedla asociace Záchranný kruh. Loni na tuzemských silnicích zemřelo 93 chodců, 53 procent těchto nehod se stalo v noci.

Velká dálniční odpočívka Šlovice u Plzně na D5 pojme dvakrát více kamionů

18.11. – Více než dvojnásobek kamionů než dosud pojme rekonstruovaná velkokapacitní dálniční odpočívadlo Šlovice u Plzně na 83. kilometru D5 z Prahy ve směru na hraniční přechod Rozvadov. Ředi­telství silnic a dálnic (ŘSD) jej zprovozní ve středu dopoledne, cena stavby byla 162 milionů Kč bez DPH. Oboustranné místo pro zastavení, odpočinek, doplnění paliva a občerstvení je na dálničním obchvatu Plzně, který byl celý uveden do provozu v roce 2004. Ve Šlovicích se otevřou všechna parkovací místa pro kamiony, řekl ČTK mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Lufthansa ruší bezplatné občerstvení v turistické třídě

17.11. – Letecký koncern Lufthansa od března ruší bezplatné občerstvení v turistické třídě. Firma je kvůli dopadům současné pandemie nucena šetřit. Pasažéři kmenových aerolinek stejně jako Swiss a Austrian Airlines si během krátkých a středně dlouhých letů budou moci koupit kvalitní jídla a nápoje včetně regionálních specialit, které budou zdravější a šetrnější k životnímu prostředí, uvedla dnes firma. „Naše dosavadní nabídka občerstvení v turistické třídě často nesplňuje očekávání zákazníků,“ zdůvodnila krok členka představenstva Lufthansy Christina Foersterová.

​Firma JHMD chce koupit vlaky na úzkokolejku za 370 milionů Kč

17.11. – Firma Jindřichoh­radecké místní dráhy (JHMD), jež provozuje železniční dopravu na úzkokolejce, dokončila tržní konzultace k nákupu nových vlaků. Má nabídky od čínské firmy CRRC a švýcarské Stadler Rail. Investice bude 370 milionů Kč, zkušební provoz plánuje na konec roku 2023. ČTK to řekl ředitel JHMD Boris Čajánek.

Prodeje elektromobilů vzrostly letos skoro trojnásobně. České firmy jsou v jejich zavádění stále zdrženlivé

17.11. – Prodeje elektromobilů v Česku meziročně stouply skoro trojnásobně. Zatímco v loňském roce bylo registrováno za leden až říjen 649 kusů bateriových elektrických vozů, letos je to 1888 aut. Vyplývá to z říjnové statistiky Svazu dovozců automobilů (SDA). Podle jeho dat tvoří největší podíl nových registrací firemní vozy, přesto jsou české podniky v zavádění vozů na alternativní pohony zdrženlivé. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory se bateriové elektromobily objevují jen ve 4 % firemních flotil, což je čtyřnásobně méně než ve zbytku zemí EU.

Aircraft Industries dodal 2 letouny L 410 pro polské pohraničníky

17.11. – Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries dodal dva letouny L 410 UVP-E20 v patrolovací verzi do Polska. Využívat je bude polská pohraniční stráž. V tiskové zprávě podniku to uvedla jeho generální ředitelka Ilona Plšková. Podmínky kontraktu společnost nezveřejnila. 


Začíná rekonstrukce nádražní budovy v Pardubicích

17.11. - Správa železnic podepsala smlouvu se zhotovitelem první etapy rekonstrukce nádražní budovy v Pardubicích. Stala se jím společnost tvořená firmami Chládek a Tintěra, Pardubice a EUROVIA CS, celkové investiční náklady dosahují 613,8 milionu korun. Akce se bude připravovat v režimu P+R, který zahrnuje jak zhotovení projektu, tak samotnou realizaci stavby. 

​Dopravci si za mýto připlatí, nově i za hluk a znečištění

16.11. – Kamionoví dopravci si v příštím roce za mýto připlatí, platby za užití dálnic navýší poplatky za hluk a znečištění. Vedle toho se změní i některé další sazby včetně slev na mýtu. Úpravy mýtných sazeb schválila vláda. Výběry z mýta by se tím měly ve srovnání s loňskem zvýšit o 1,6 miliardy korun, celkem by příjmy měly činit 12,6 miliardy korun. Minister­stvo dopravy chce příjmy z nových poplatků využít ke zmírnění dopadů dopravy, například na budování protihlukových stěn.

​Emirates byla vyhlášena nejbezpečnější aerolinkou na světě

16.11.  – Letecká společnost Emirates je podle žebříčku Safe Travel Barometer nejbezpečnější aerolinkou na světě, a to na základě toho, jak dokázala reagovat na pandemii COVID-19.

spinner