Aktuálně

Provoz na pražském letišti začal po krizi mírně růst

22.6 – Provoz na pražském letišti se začal v květnu po obnovení prvních leteckých linek mírně oživovat, stále však byl hluboko pod úrovní před koronavirovou krizí. Letiště odbavilo 7960 cestujících, což je proti dubnu o téměř 3000 více. Meziročně však jde o pokles 99,5 procenta. Výraznější růst lze očekávat v červnu. Uvedla to mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková.

Během května, či alespoň jeho části, fungovalo na letišti devět pravidelných linek. Nyní létá z Prahy 20 linek a další budou obnovovány v následujících týdnech.

ÚOHS potrestal kartel dopravců na železnici pokutou 18,4 milionu

22.6. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal kartelovou dohodu nákladních železničních dopravců pokutou v celkové výši 18,4 milionu Kč. Rozhodnutí není pravomocné, někteří dopravci proti němu podali rozklad. Důvodem postihu bylo to, že firmy uzavřely dohodu o spolupráci, podle níž si neměly přebírat zakázky. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Na dálnicích čeká na řidič přes léto téměř 40 uzavírek

22.6. – Téměř 40 uzavírek a omezení čeká během letošního léta na motoristy na tuzemských dálnicích. Nejvíce komplikací bude už tradičně na páteřní dálnici D1, na trase mezi Prahou, Brnem a Ostravou budou pokračovat opravy na 13 místech. Omezení budou i na dalších 11 dálnicích. Některé opravy ovšem začnou až koncem léta. Vyplývá to z informací, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Do plavební komory Hořín se o víkendu vrátily lodě

22.6. – Po dvanácti měsících stavebních prací se v sobotu do velké plavební komory Hořín opět vrátily lodě. Stavba ještě zdaleka nekončí, kameníci stále pracují na obkládání unikátního zdvižného mostu, který zachová původní ráz technické památky z roku 1905. V říjnu se plavební komora opět uzavře a budou probíhat dokončovací práce, aby v dubnu 2021 bylo vše hotové a první vysoké lodě vypluly pod sérií zdvižných mostů do Prahy.

​Akcionář Lufthansy chce o záchraně jednat s vládou

21.6. – Vlastník 15,5 procenta akcií letecké společnosti Lufthansa chce o balíčku na záchranu firmy jednat s německou vládou. Množí se spekulace, že by Heinz Hermann Thiele společnost postiženou koronavirovou krizí mohl chtít zachránit sám, napsal na svém webu německý hospodářský deník Handelsblatt.

​GEFCO vypravilo vlak z Wu-chanu do Francie s díly pro restart výroby automobilů

21.6. – Společnost GEFCO přepravila 500 tun dílů pro segment automobilového průmyslu z čínského Wu-chanu do Francie. Pro přepravu vypravilo GEFCO z Wu-chanu jeden z prvních ucelených vlaků, který opustil město od vypuknutí pandemie COVID-19 a uvalení karantény.

​Česká republika se připravuje na využívání LNG, dovoz do Evropy se zdvojnásobil

21.6. – V Evropě výrazně stoupá zájem o zkapalněný zemní plyn (LNG). Jeho dovoz se meziročně zdvojnásobil na téměř 86 megatun, což představuje 90 % z celkového světového nárůstu. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní plynárenské unie (IGU) za rok 2019. Na tento trend reagují i plány ČR, které počítají s podporou rozvoje využívání LNG především v dopravě. Podle aktuální podoby Národního akčního plánu čisté mobility (NAP CM) by do roku 2030 mělo být v tuzemsku v provozu až 6900 vozů a na tři desítky plnicích stanic.

​Český automobilový průmysl se rozjíždí jen pozvolna

21.6. – Český automobilový průmysl zaznamenal v květnu 2020 opět výrazný pokles. Vyrobeno bylo 62 609 motorových vozidlech, tedy meziročně o 52,8 % méně. Celková čísla kopírují vývoj výroby osobních automobilů, která se i přes postupný restart trhů rozjíždí jen pozvolna. Od začátku roku tak pandemie koronaviru způsobila propad produkce motorových vozidel o 35,7 %, což je v celkovém součtu více než 223 000 vozidel.

​České dráhy konkurenční Leo Express nekoupí, bylo by to nevýhodné

20.6. – České dráhy konkurenčního soukromého dopravce Leo Express nekoupí, jejich společné jednání skončilo nezdarem. Vedení státního dopravce možnost akvizici zavrhlo, byla nevýhodná. Informoval o tom včera server Lidovky.cz, kterému to potvrdil ministr dopravy Karel Havlíček. Oba podniky o koupi jednaly bez výsledku už v minulosti.

​Skupina ARETE vstupuje na slovenský, německý a rakouský trh

20.6. – Investiční a nemovitostní skupina ARETE prošla na Slovensku, v Německu a Rakousku úspěšně procesem notifikace. Může tak v těchto zemích nově aktivně nabízet vstup zahraničním investorům do svého letos otevřeného třetího fondu ARETE Industrial. V tom by měli mít slovenští, němečtí a rakouští investoři podíl až 50 %.

spinner