Aktuálně

Pražské letiště v pololetí odbavilo skoro 4,3 mil. lidí, meziročně pětkrát víc

1.8. - Pražské letiště Václava Havla během letošního prvního pololetí odbavilo téměř 4,29 milionu cestujících. Je to více než pětinásobný nárůst oproti loňskému roku, ve srovnání s obdobím před covidovou krizí je to však o 45 procent méně. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Provoz na letišti roste během celého letošního roku, za celý rok letiště očekává více než deset milionů pasažérů.

ČD Cargo objednává u společnosti Siemens Mobility 10 lokomotiv Vectron MS

1.8. - Největší český železniční nákladní dopravce ČD Cargo a společnost Siemens Mobility Česká republika podepsali v polovině července smlouvu na nákup deseti interoperabilních vícesystémových elektrických lokomotiv Siemens Vectron MS (varianta A54), které disponují maximální provozní rychlostí 160 km/h.

Řešení pro spalovací motory a závislost na fosilních palivech: syntetická paliva i obnovitelné plyny bioLPG či rDME

1.8. - V rámci balíčku Fit for 55 se ministři životního prostředí zemí EU nedávno shodli na několika výjimkách, které by umožnily pokračování spalovacích motorů i po roce 2035. Předpokladem je využití bezemisních alternativních paliv. Může přitom jít o syntetickou náhradu benzínu či nafty, ale i plynná paliva z obnovitelných zdrojů. V obou případech jsou výhodou minimální nároky na stávající infrastrukturu, na druhou stranu produkce je zatím nízká a nákladná. Plyny jako biometan (bioCNG), bioLPG či obnovitelný dimethylether (rDME) mají navíc uplatnění nejen v dopravě. Očekávaná evropská produkce bioLPG v příštím roce by již pokryla celou spotřebu LPG v Česku. Komerční produkce rDME bude zahájena letos.

Aktivity společnosti Prologis ve druhém čtvrtletí roku 2022

1.8. – Společnost Prologis, globální lídr v oblasti logistických nemovitostí, zveřejnila přehled svých regionálních a lokálních aktivit za letošní druhé čtvrtletí. Celkové středoevropské portfolio společnosti činilo ke konci druhého kvartálu 4 608 490 metrů čtverečních. Celková obsazenost pak dosáhla úrovně 96,3 %. Nájemní aktivita v regionu se během druhého čtvrtletí týkala 443 800 metrů čtverečních a sestávala z 90 000 metrů čtverečních nových pronájmů a 188 500 metrů čtverečních prodloužených pronájmů.

IVECO BUS: Italská Trotta si vybrala 12 vozů Evadys a 19 vozů Dauly CNG Mobi pro školní a turistickou dopravu

31.7. - IVECO BUS dodal 12 autobusů EVADYS a 19 školních minibusů DAILY Mobi (model 70C18) společnosti Trotta, která se zabývá místní veřejnou, školní a turistickou dopravou; tedy činnostmi, při kterých budou vozidla této značky využívána. Slavnostního předání prvních kusů se zúčastnili majitelé Mauro, Livio a Giorgio Trotta společně s Mariem Artusim, prezidentem společnosti Romana Diesel, a Guidem Uccim, vedoucím italského trhu minibusů a autobusů IVECO BUS.

Výsledky českého předsednictví za měsíc červenec

31.7. - Předsednictví Rady EU je jedním z nejdůležitějších práv a nejnáročnějších úkolů vyplývajících z členství v EU. Role předsedající země je nejen organizační, ale také zprostředkova­telská, politická a reprezentační­. Česká republika, která stála v čele EU naposledy v první polovině roku 2009, se svého historicky druhého předsednictví ujala 1. července 2022. Připomeňme alespoň ve zkratce výsledky a úspěchy za první měsíc.

Stát bude moci ve výjimečných případech povolit kamionům jízdu bez odpočinku

31.7. - Ministerstvo dopravy bude moci ve výjimečných situacích, například při kalamitách nebo krizích, povolit řidičům v nákladní dopravě, aby mohli po určitých úsecích silnic jezdit bez dodržování požadavků na přestávky v jízdě a odpočinek. Umožní to novela zákona o silniční dopravě, která vstupuje v účinnost v pondělí.

V 1. pololetí v Česku meziročně přibylo o 100 % více nových vozidel na LPG, na přestavbu se čeká měsíce

30.7. - Zejména kvůli razantnímu zdražení benzínu a nafty se i letos prudce zvyšuje zájem o vozy na LPG. V pololetí byly registrováno skoro 2 000 nových LPG automobilů, což je dvojnásobek oproti stejnému období již tak rekordního loňského roku. Výrazným tempem rostl také zájem o přestavby. V některých servisech vás aktuálně objednají až na konec října. Na výdejním stojanu LPG většinou svítí cena oproti benzínu poloviční.

Drážní úřad do pololetí rozhodl o zrušení 35 železničních přejezdů

30.7. - Drážní úřad za první pololetí letošního roku rozhodl o odstranění 35 železničních přejezdů. Je to stejné množství jako za celý rok 2019 a několikanásobek roků 2020 a 2021. Samotné odstranění přejezdů mají následně na starosti provozovatelé dráhy, kteří o zrušení požádali. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. V České republice bylo ke konci června podle údajů Správy železnic 7697 přejezdů, což je o 60 méně než před rokem.

Škoda Auto dosáhla v 1. pololetí pozitivního provozního výsledku ve výši 676 milionů EUR

30.7. - Společnost Škoda Auto dodala v 1. pololetí roku 2022 svým zákazníkům na celém světě 360 600 vozů, o 30 % méně než ve stejném období loňského roku. Důvodem jsou dopady války na Ukrajině a přetrvávající nedostatek polovodičů. Provozní výsledek ve výši 676 milionů EUR se v porovnání s minulým rokem snížil o 30,6 %, rentabilita tržeb ale přesto zůstává na stabilní úrovni 6,6 % (v loňském roce 9,6 %). Společnost Škoda Auto pokračuje ve svém programu Next Level Efficiency+ a očekává, že silnou míru rentability tržeb udrží také v průběhu celého roku.

spinner