Aktuálně

V případu veřejných zakázek ŘSD je obviněno 21 lidí a 11 firem, 7 lidí zadrženo

17.5. - V případu veřejných zakázek Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) bylo obviněno 21 lidí a 11 firem, sedm lidí policie zadržela. V tiskové zprávě to uvedl žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Tomáš Minx. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v centrále ŘSD na pražském Kačerově a na dalších místech v Česku v úterý. Podle Minxe jsou obvinění podezřelí ze zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a pletich při zadávání zakázek. Ministr dopravy Martin Kupka v úterý uvedl, že se zásah netýká aktuální činnosti ŘSD, ani nikoho ze současného vrcholového managementu.

Německé dráhy koupí 73 nových souprav pro rychlotraťové spoje ICE

17.5. - Německé dráhy Deutsche Bahn (DB) pro své rychlotraťové linky Intercity-Express (ICE) objednaly 73 nových souprav zhruba za dvě miliardy EUR (asi 47 miliard Kč). Dnes to oznámil šéf dálkové dopravy DB Michael Peterson, podle kterého tak železniční společnost výrazně omladí svou flotilu. Německé dráhy uvedly, že dnes oznámený nákup vlaků ICE je druhý největší v historii DB, soupravy výrobci dodají do roku 2030.

Vychází v DN č. 10

Uzavřená burza nabízí velké možnosti a TIMOCOM ví, jak na to

18.5. – Pokud zákazník není nakloněn umístění svých nákladů na veřejných burzách, bývá dobrým řešením privátní skupina obchodních partnerů. Takováto uzavřená burza nákladů a volných vozů není přínosem pouze v oblasti smluvních přeprav, ale také v celé řadě dalších oblastí.

Preventivní vlak přiváží na tři nádraží pravidla bezpečné železnice

17.5. – Celkem tři místa navštíví do konce května Preventivní vlak bezpečné železnice. Společný projekt Správy železnic a Českých drah vstupuje už do patnácté sezony, speciální vlaková souprava zavítá postupně do Brna, České Třebové a Hradce Králové. Program cílí zejména na školáky ve věku 12 až 18 let, dnes odpoledne bude v brněnském Králově Poli vůbec poprvé přístupný i pro veřejnost.

S novými autobusy na CNG přibudou v Karlovarském kraji i čerpací stanice

17.5. - V Karlovarském kraji se zvýší počet čerpacích stanic na CNG. Souvisí to s nákupem nových autobusů na stlačený plyn (CNG), které by měly v Karlovarském kraji jezdit od příštího roku. Kvůli tankování bude třeba počet čerpacích míst zvýšit, řekl krajský zastupitel Jan Bureš, který má nákup nových autobusů pro linkovou dopravu v kraji na starosti.

​Vychází v DN č. 10

Vojtěch Hromíř (ČESMAD Bohemia): Zvýšení spotřební daně z nafty opět sníží konkurenceschopnost českých dopravců

18.5. „Ukončení nižší sazby ze spotřební daně z nafty o půl roku dříve, než stanoví zákon, opět sníží konkurenceschopnost českých dopravců.“ V rozhovoru pro Dopravní noviny to řekl generální tajemník Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř s tím, že tento krok přichází v době, kdy se dopravci potýkají s výrazným poklesem poptávky po dopravních službách.

Novým prezidentem Svazu průmyslu a dopravy se stal Jan Rafaj

16.5. - Zástupci členů Svazu průmyslu a dopravy ČR dnes na valné hromadě zvolili nové představenstvo, dozorčí radu a smírčí výbor na období 2023 až 2027. Nový prezident Jan Rafaj byl zvolen 60 procenty hlasů. V představenstvu SP ČR zasedne 6 viceprezidentů a viceprezidentek a 8 členů a členek představenstva. Poprvé byli do představenstva Svazu zvoleni Tomáš Kolář, Daniel Urban a Tomasz Wiatrak.

Eurowag Pay vyřeší zvýšení efektivity dopravních společností

16.5. - Eurowag, přední evropský poskytovatel integrovaných řešení pro silniční dopravu, pokračuje v posilování a rozšiřování sítě Eurowag Pay, svého mobilního platebního řešení, které umožňuje zákazníkům platit za pohonné hmoty pomocí aplikace. Toto inovativní řešení umožňuje dopravcům a řidičům lepší a bezpečnější kontrolu nad prováděnými platbami, a také zvyšuje rychlost a bezpečnost transakce.

Konsolidované tržby Leo Express za rok 2022 přesáhly půl miliardy korun

16.5. - Leo Express zaznamenal meziroční růst konsolidovaných tržeb o 15 %. Za loňský rok tak dosáhly více než půl miliardy korun. EBITDAR (Zisk před zdaněním, úroky, odpisy, amortizací a náklady na restrukturalizaci nebo nájmy) přesáhl 100 milionů korun a meziročně tak stoupl o 10 %. Přibližně 100 milionů korun pak firma letos plánuje investovat do svého rozvoje a otevírá nové pracovní příležitosti v Česku i na Slovensku. Do roku 2030 chce Leo Express získat významný podíl na trhu železniční osobní dopravy v Česku a rozjet další projekty v okolních zemích. Vlaková a autobusová společnost přepravila v roce 2022 téměř 1,5 milionu cestujících. V letošním roce se dopravce soustředí především na spuštění linky Bratislava – Komárno nebo na nový korporátní program pro firemní zákazníky.

Vychází v DN č. 10

​MAN Truck Champion 2023: Pochlub se svým kamionem!

25.5. – Společnost MAN Truck & Bus spustila národní kolo soutěže o nejhezčí kamion značky MAN. Tři nejlepší se mohou těšit na hodnotné ceny a také na postup do celoevropského finále, kde se utkají o titul nejkrásnějšího evropského tahače MAN 2023.

spinner