Aktuálně

​Karel Havlíček plánuje zesplavnění Odry z Ostravy do Polska

18.6. – Ministr dopravy Karel Havlíček chce prosadit několik velkých vodních staveb v Česku. K největším patří zesplavnění přes 90 kilometrů řeky Odry mezi Ostravou a polským městem Koźle, přičemž česká část by mohla stát kolem 15 miliard Kč. Ještě větší vodní stavbou by pak mohlo být propojení jezer na severu Čech. Ministr to včera řekl novinářům. K dalším cílům ministra ve vodní dopravě patří vyřešení stavu kolem jezů v Děčíně a Přelouči.

​Kraje mají rozdílné požadavky na vlaky, pro ČD je to komplikace

18.6. – Velké rozdíly v požadavcích krajů na různé typy a vybavení vlaků jsou pro České dráhy komplikací. Zvyšuje to náklady a nedovoluje maximálně využít vozidel. České dráhy usilují o to, aby se svými vlaky jezdily více, a více je tak vytížily. Zároveň chtějí, aby byl provoz čím dál více ekologičtější, řekl včera v Brně na konferenci o budoucnosti železničního průmyslu náměstek generálního ředitele Českých drah Patrik Horný.

​Lufthansa: Záchrana firmy je kvůli jednomu z akcionářů v ohrožení

18.6. – Německá letecká společnost Lufthansa varovala, že její záchrana dohodnutá s vládou je v ohrožení. Jednomu z velkých akcionářů se totiž podmínky pomoci nelíbí a chce hledat jiné řešení. Firma proto vyzývá ostatní investory k účasti na mimořádné valné hromadě, která se má konat příští týden a která má záchranný balík v objemu devíti miliard EUR (240 miliard Kč) schvalovat. Informovala o tom agentura Reuters.

​Brněnští radní schválili přípravy soutěže na nové nádraží

18.6. – Brněnští radní schválili přípravu mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonické soutěže, která má určit podobu nového hlavního nádraží a okolí. Vypsaná má být v srpnu, bude dvoufázová a potrvá rok. Na základě vítězného návrhu může Správa železnic vypsat zakázku na stavbu nového nádraží a město na stavbu dopravního uzlu, přednádražního a zanádražního prostoru, řekli novinářům primátorka Markéta Vaňková a její náměstek Petr Hladík. Soutěž bude stát 50 milionů Kč, z čeho deset zaplatí město a 40 Správa železnic.

​V Brně a na jihu Moravy bude možné platit ve veřejné dopravě platební kartou

18.6. – Cestující veřejnou dopravou v Brně a po jižní Moravě budou moci od 1. července koupit jednorázovou jízdenku ve vozidle platební kartou. Poslouží i jako nosič jízdenky. Zatímco v brněnské MHD se nebude tisknout, v regionálních autobusech zatím ano. Lidé si také budou moct nahrát na platební kartu předplatní jízdenku i pro mimobrněnské zóny, jako to lze v Brně od roku 2017. Krajské jízdenky bude možné koupit v předstihu přes e-shop, řekli včera novinářům generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek a ředitel Kordis JMK Jiří Horský.

​Aerolinky Air France prý chtějí, aby 8300 lidí odešlo dohodou

18.6. – Letecká společnost Air France chce dosáhnout toho, aby 8300 zaměstnanců odešlo dohodou. Nechce totiž, aby propouštění vyvolalo ostrou politickou odezvu poté, co dostala od vlády záchranný balík. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.

​Společnost cargo-partner plní krátké dodací lhůty pomocí několika týdenních leteckých charterů

17.6. – Od eskalace krize COVID-19 organizovaly týmy letecké přepravy společnosti cargo-partner z celého světa charterové lety, aby zajistily včasné dodání vysoce naléhavých dodávek. V červnu 2020 nabízí mezinárodní poskytovatel dopravy a informační logistiky navíc i řadu několika týdenních charterových letů z Číny a Hongkongu do Evropy.

Soud potvrdil pokutu sto tisíc korun pro ŘSD od antimonopolního úřadu

17.6. – Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 100 000 Kč, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil v roce 2018 Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na úřední desce soudu. Důvodem bylo pochybení při výběrovém řízení na stavbu pětikilometrového úseku silnice R4 u Skalky ve Středočeském kraji.

Skupina C.S.Cargo loni navýšila zisk o 142 milionů na 404 milionů korun

17.6. – Dopravní a logistická skupina C.S. Cargo loni navýšila zisk před zdaněním o 142 milionů na 404 milionů Kč. Tržby skupiny činily 4,8 miliardy Kč, což je podobné číslo jako předloni. Největší růst skupina zaznamenala v logistice, dále také v námořní a letecké přepravě.

Společnost BringAuto testuje rozvážkové auto, z něhož si zákazník zásilku vyzvedává sám

17.6. – Firma BringAuto, jejíž vývojáři se společně se sesterskou firmou Roboauto několik let podílejí na vývoji autonomně řízeného auta, začala testovat auto, které rozváží zásilky koncovému zákazníkovi. Jde o elektrovůz, jehož součástí je 22 různě velkých boxů a zákazník se nemusí setkat s řidičem, protože si zásilku vyzvedne zadáním kódu a poté se mu otevře box. Uvedla to Andrea Najvárková z brněnského start-upu.

spinner