Aktuálně

V pražském metru od září ubylo několik milionů cestujících

20.11. – V pražském metru od letošního září ubylo několik milionů cestujících. Zatímco v září jich bylo přes 18,9 milionu, v říjnu to bylo necelých 13,5 milionu. V období od 1. do 18. listopadu jelo metrem asi 5,5 milionu lidí, proti stejnému období v říjnu to bylo o 3,6 milionu a proti září o 6,8 milionu lidí méně. Proti stejnému období loni v listopadu to je letos úbytek zhruba 12 milionů cestujících. Vyplývá to z dokumentu pražského dopravního podniku (DPP), který má ČTK k dispozici. Výpadek na jízdném předpokládá DPP letos přes jednu miliardu korun.


ŘSD plánuje na příští rok začátek stavby odpočívadla na D3

20.11. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje příští rok začátek stavby odpočívadla na dálnici D3 u Chotýčan na Českobudějovicku. Na stavbu získalo potřebné povolení. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Dodal, že se jedná o první z několika plánovaných odpočívadel na dálnici D3, která vede z Českých Budějovic směrem na Prahu.

VIDEO: Jak vypadají nové patrové vlaky pro Moravskoslezský kraj

19.11. - Nové patrové vlaky push-pull, první tohoto typu v ČR, pro Moravskoslezský kraj jsou před dokončením. Informovaly o tom České dráhy. První budou nasazeny do zkušebního provozu ještě v průběhu roku 2021. Následně bude spuštěn provoz celkem 5 souprav na trati z Ostravy do Frenštátu p. Radhoštěm.

Accolade a Panattoni zahájily revitalizaci bývalých skláren v Hostomicích u Teplic

19.11. – Čeští lídři v revitalizaci brownfieldů, developer Panat­toni a investor Acco­lade, zahájili výstavbu nové průmyslové zóny v prostoru bývalých skláren Kavalier v Hostomicích u Teplic. Panattoni Park Teplice South nabídne zázemí pro lehkou výrobu, distribuci zboží a až 300 nových pracovních míst. Investice za půl miliardy korun má ambici navázat na místní více než 100letou sklářskou historii moderními průmyslovými provozy. V místě již brzy vyroste první budova pro prodejce sanitární techniky Sanitino.

Stát rozdělil mezi zájezdové dopravce více než půl miliardy Kč

19.11. – Ministerstvo dopravy rozdělilo už větší část kompenzací z programu COVID Bus pro autobusové zájezdové dopravce. Ke středě 18. listopadu kladně vyřídilo 554 žádostí za 541 milionů korun. Celkem dosud dopravci podali 957 žádostí o 947 milionů korun. Uvedl to ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dopravci mohou žádosti podávat do 25. listopadu. Stát v rámci programu mezi ně rozdělí až miliardu korun.

​Leo Express se chce vrátit do Německa, získal k tomu osvědčení

19.11. – Český soukromý dopravce Leo Expres se chce znovu ucházet o provoz na železničních tratích v Německu. Společnost k tomu nyní získala osvědčení o bezpečnosti pro osobní dopravu, informoval Leo Express. Dopravce už v minulosti na německé železnici působil, letos se však s partnerskou společností rozešel a v německé dopravě zatím skončil.

​Šéf pražského letiště Václav Řehoř se stal členem vedení ACI Europe

19.11. – Šéf  Letiště Václava Havla Praha Václav Řehoř se stal členem vedení největšího evropského sdružení letišť ACI Europe (Airport Council International). Během tříletého funkčního období bude zastupovat region východní Evropy. Informovalo o tom Letiště Praha. ACI Europe sdružuje více než 500 letišť a heliportů ze 45 zemí Evropy.

Uber funguje jak taxislužba, potvrdil ÚS a zamítl stížnost řidiče

19.11. – Činnost společnosti Uber a spolupracujících šoférů odpovídá svou povahou taxislužbě, potvrdil novým nálezem Ústavní soud (ÚS). Zamítl stížnost řidiče, který v roce 2015 chtěl svézt v Praze Američanku po kontaktu přes aplikaci Uber. Dopustil se tak přestupku, protože vykonával práci řidiče taxislužby bez příslušného živnostenského oprávnění.


​Dopravci zřejmě kvůli zdražení mýta zvýší ceny pro své zákazníky

19.11. – Nové sazby mýta znamenají pro dopravce citelné zdražení dopravy. Dopravní firmy proto budou se zákazníky jednat o nových cenách za své služby. V úpravách však dopravci vidí i pozitiva, například množstevní slevy by tuzemským firmám mohly vůči zahraniční konkurenci pomoci. Vyplývá to z vyjádření dopravců na dotaz ČTK. Vláda v pondělí schválila úpravy mýta, kamiony si v příštím roce připlatí.

​GEFCO z Kolína odbavilo největší fleetovou zakázku v historii firmy

19.11. – Společnost GEFCO, evropská jednička v logistice pro automobilový průmysl, odbavila z kolínské pobočky v čase tří měsíců rekordní fleetovou zakázku. Postprodukčně upravila více než tisíc lehkých užitkových vozů, které následně, dle stanoveného harmonogramu, přepravila klientovi do 12 dep po České republice.

spinner