Aktuálně

​Sídlo společnosti Raben v Nupakách slaví pět let

27.5. – Před pěti lety bylo v Nupakách postaveno moderní logistické centrum společnosti Raben, které se od té doby etablovalo jako přední zařízení svého druhu ve střední a východní Evropě. S jeho využitím se otevřely nové možnosti pro efektivní a ekologicky šetrnou logistiku, včetně přepravy a skladování čerstvých potravin, což umožňuje chlazený sklad o velikosti 4 700 metrů čtverečních. Jednou z hlavních předností tohoto logistického centra je jeho technologické vybavení, které minimalizuje negativní dopad na životní prostředí.

​Od roku 2025 dojde i ke změnám pro přepravu lithiových baterií

27.5. – S příští změnou předpisů pro přepravu nebezpečných věcí dojde také k dalším změnám pro přepravu lithiových baterií. U lithiových baterií v přístrojích, předmětech a vozidlech se plánují také změny v balení, označování a také u přepravních dokladů.

Špindlerův Mlýn hostil konferenci Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ

27.5. – Tento týden se ve Špindlerově Mlýně konala šestá konference sdružení Železničních nákladních dopravců (ŽESNAD.CZ), která přilákala nejvýznamnější představitele odvětví. Mezi panelisty zasedl například ministr dopravy Martin Kupka, ředitel Správy železnic Jiří Svoboda, nebo prezident a viceprezident spolku Martin Hořínek a Tomáš Tóth, kteří zevrubně probrali témata rozvoje a perspektiv nákladní dopravy železnic v České republice.

​Společnost IVECO Bus představila v Paříži svou kompletní elektrickou řadu

26.5. – Společnost IVECO Bus představila tento týden v Hangáru Y v Paříži-Meudonu svou kompletní elektrickou řadu autobusů. Dvoudenní akce zahrnovala tiskovou konferenci, prezentaci pro zákazníky a 4 odborné workshopy zaměřené na témata jako telematika a digitalizace, servisní řešení, baterie a palivové články. Hosté měli rovněž možnost seznámit se s novými vozidly na vlastní kůži prostřednictvím komentované prohlídky produktů a zkušebních jízd.

​Začala výroba nové generace elektromobilu Fuso eCanter

26.5. – Ještě výkonnější, hospodárnější a s delším dojezdem – a k tomu navíc velmi rozmanité možnosti využití plus provoz s neutrální bilancí emisí oxidu uhličitého. Tak lze podle výrobce souhrnně charakterizovat novou generaci modelu FUSO eCanter. FUSO, dceřiná společnost koncernu Daimler Truck, slaví po evropské premiéře na veletrhu IAA Transportation v Hannoveru v září 2022 zahájení výroby zcela elektrického lehkého nákladního vozidla v Evropě. Slavnostní akce, která se uskutečnila ve výrobním závodě společnosti Mitsubishi FUSO Europe („MFTE“) v portugalském Tramagalu u příležitosti výroby prvního vozu eCanter nové generace v Evropě, se zúčastnili kromě zástupců výrobce také hosté z oblastí politiky a hospodářství.

​Cestující se na pražské letiště vracejí pomaleji než na jeho evropské konkurenty

26.5. – Cestující se na pražské letiště vrací pomaleji, než je to v případě jeho evropských konkurentů, jako jsou letiště ve Vídni či Varšavě. Vyplývá to z dat Asociace evropských letišť (ACI Europe). Podle zástupců oboru je to důsledek malé státní podpory za covidové pandemie, ale také větší závislostí na ukrajinském a ruském trhu či úpadkem dříve dominantního dopravce ČSA.

​Německá Lufthansa koupí menšinový podíl v italské společnosti ITA Airways

26.5 – Německá letecká společnost Lufthansa se dohodla s italskou vládou, že koupí menšinový podíl v italském konkurentovi ITA Airways, který je nástupcem zkrachovalé Alitalie. Lufthansa uvedla, že nyní do firmy ITA investuje 325 milionů eur (zhruba 7,7 miliardy Kč) a získá v ní podíl 41 procent. Dodala, že si rovněž zajistila opci na zvýšení tohoto podílu či úplné převzetí italského podniku. Italský stát se zavázal, že do firmy vloží dalších 250 milionů eur.

​Soud prohlásil konkurz na zadlužené Jindřichohradecké místní dráhy

26.5. – Insolvenční soud prohlásil konkurz na Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). Firma je od podzimu v úpadku a provoz vlaků na úzkokolejce v říjnu zastavila. Věřitelé včera na schůzi u soudu neschválili společností navrhovanou reorganizaci. JHMD podle soudu dluží více než 360 milionů korun. Věřitelé zároveň včera odvolali insolvenční správkyni Danielu Urbanovou. Nahradí ji insolvenční správce David Jánošík. Společnost se může proti prohlášení o konkurzu odvolat k vrchnímu soudu. O provoz úzkokolejky místo zadlužené JHMD mají zájem brněnská společnost Gepard Express a firma WTT.

​Volvo Trucks uvádí na trh nové bezpečnostní systémy

26.5. – S cílem zvýšit bezpečnost cyklistů a chodců a také usnadnit řidičům práci, zavádí Volvo Trucks řadu nových a inovovaných bezpečnostních prvků pro svá vozidla. Mezi prvky, které byly vyvinuty s cílem zvýšit bezpečnost chodců a cyklistů a zároveň usnadnit práci řidiči, patří nový Systém varování o dění před vozidlem. Tento bezpečnostní prvek je navržen tak, aby pomocí předního radaru a kamery detekoval, zda se cyklista nebo chodec nachází v rizikové oblasti před vozidlem, a varuje řidiče, pokud hrozí bezprostřední nebezpečí kolize. Další funkcí je nový systém Varování před otevřením dveří. Tento systém je navržen tak, aby varoval, že se k nákladnímu vozidlu zezadu blíží chodec, cyklista nebo automobil na stejné straně nákladního vozidla, kde jsou otevřeny dveře.


​Český ministr dopravy se zúčastnil Mezinárodního dopravního fóra v Lipsku

26.5. – Stovky zástupců zemí z celého světa v těchto dnech zasedají v Lipsku na summitu Mezinárodního dopravního fóra. Čtvrteční části třídenního programu se zúčastnil i český ministr dopravy Martin Kupka. S ministerskými kolegy zodpovědnými za dopravu jednal o aktuálních světových dopravních výzvách, dopravní pomoci Ukrajině nebo o ekologizaci dopravy. Na okraj společného programu absolvoval ministr Kupka i řadu důležitých bilaterálních jednání.

spinner