Aktuálně

Kvůli nově budované části D4 začnou v srpnu odstřely skal u Milína

3.8. - Kvůli nově budovaným částem dálnice D4 začnou v srpnu u středočeského Milína odstřely skalního masivu, aby vzniklo místo pro budoucí dálnici. Stavební firmy plánují také demolici mostu na silnici I/4 u Mirotic, a to na polovinu října. První most u Mirotic zbouraly v červnu. V trase z Hájů do Mirotic počítají stavbaři se 40 mosty, většina z nich bude nových. Skrývky ornice jsou na trase hotové z 95 procent. Firmy budují i objízdné silnice, první z nich zprovozní v druhé polovině srpna. Vyplývá to z informací, které novinářům zaslala Daniela Pedret, mediální manažerka firmy Via Salis. Dálnice by měla být hotová do konce roku 2024.

Loď Razoni s ukrajinskou kukuřicí pro Libanon dorazila do Istanbulu

2.8. - Loď Razoni s nákladem 26 000 tun ukrajinské kukuřice určené pro Libanon dorazila do Istanbulu. Oznámilo to dnes turecké ministerstvo obrany. Agentura DPA uvedla, že ve středu ráno by se měli na palubu dostavit zástupci Ukrajiny, Ruska, Turecka a OSN, kteří zkontrolují, zda loď neveze zbraně či jiný nedohodnutý náklad. Jde o první loď, která opustila ukrajinský přístav v rámci dohody o obnovení vývozu obilí z ukrajinských přístavů zablokovaných kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Dohodu 22. července podepsaly Ukrajina a Rusko.

Maersk za kvartál více než zdvojnásobil provozní zisk na 8,9 mld. USD

2.8. - Dánský námořní přepravce A.P. Moller-Maersk za druhé čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil provozní zisk před úroky a zdaněním (EBIT) na 8,9 miliardy USD (214,5 miliardy Kč). O výsledcích hospodaření dnes informoval list Financial Times. Firma letos potřetí zvedla výhled celoročního zisku. Vlivem přetížených globálních dodavatelských řetězců rostou sazby za přepravu. Maersk patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě a považován bývá za barometr světového obchodu. Na trhu má podíl 17 procent.

Dachser používá objízdné trasy Hedvábné stezky

2.8. - Nejrychlejší trasy Hedvábné stezky procházejí Ruskem a Běloruskem, kvůli válce na Ukrajině se tyto trasy však již nedají využívat. Mezinárodní logistický provider Dachser nyní nabízí dvě alternativy: po železnici takzvaným “středním koridorem” a pro celovozové kamionové přepravy z Číny do Evropy alternativní jižní silniční trasu.

Rekonstrukce stanice v Rožnově pod Radhoštěm může začít

2.8. - Správa železnic vybrala zhotovitele celkové rekonstrukce stanice Rožnov pod Radhoštěm. Stala se jím Společnost Rožnov, kterou tvoří firmy SWIETELSKY Rail CZ a EDIKT. Nabídková cena činí 175,8 milionu korun, realizace projektu bude navržena ke spolufinancování Evropskou unií z prostředků Nástroje pro oživení a odolnost (RRF). Obnovou projde jak kolejiště stanice, tak i nádražní budova. Stavební práce jsou plánovány od začátku srpna do května příštího roku.

Geis: Nová moderní pobočka na východě Slovenska

2.8. - Na konci června se otevřela nová pobočka Geis na východě Slovenska v rámci CTPark Prešov Jih. Její umístění přímo u dálnice mezi Prešovem a Košicemi je ideální pro obsluhu celého regionu. Energetickou efektivitu a ekologickou udržitelnost potvrzuje certifikace BREEAM a vysoké hodnocení EPC. Zaměstnanci zase využívají vysoce komfortní pracovního prostředí.

ŘSD zahájilo stavbu obchvatu a přemostění u Žiželic na Lounsku

2.8. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo stavbu obchvatu a přemostění u Žiželic na Lounsku na silnici I/27. Jde o první velkou investiční akci v Ústeckém kraji, kterou chomutovská správa ŘSD nechá stavět metodou Design and Build – navrhni a postav. Znamená to, že vybraný projektant bude následně stavbu i realizovat. Za práce podnik zaplatí 820,06 milionu korun. Hotovo by mělo být v roce 2025. Novináře o tom v tiskové zprávě informovala mluvčí ŘSD Dana Zikešová.

Praha se připojí do řízení k žalobě na stavbu metra D jako vedlejší účastník

2.8. - Vedení Prahy rozhodlo, že se magistrát připojí do soudního řízení k žalobě na stavbu metra D jako takzvaný vedlejší účastník. Důvodem je, aby se mohlo město v procesu vyjadřovat. Pražský dopravní podnik (DPP) totiž není vlastníkem všech práv, jako třeba povolení ke kácení zeleně, které má hlavní město. Novinářům to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. Žalobu na vydání stavební povolení podala Pankrácká společnost, která proti stavbě metra bojuje dlouhodobě.

ČD - Telematika má nového předsedu představenstva, firmu povede Jan Hobza

1.8. - Společnost ČD – Telematika má od dnešního dne nového předsedu představenstva. Valnou hromadou společnosti byl do této pozice zvolen Jan Hobza. V tříčlenném představenstvu nadále pokračují jeho dva dosavadní členové, a sice David Wolski a Tomáš Businský. Jde o reakci na skutečnost, že bývalý předseda představenstva ČD – Telematiky Michal Krapinec se stal šéfem Českých drah. Představenstvo ČD – Telematiky je tak opět kompletní.

108 Agency: V Česku nikdy nebylo méně volných skladů, ale objevují se první náznaky ochlazení

1.8. - K rekordní jednoprocentní hranici poklesla nabídka volných skladů a výrobních prostor v České republice. Druhé čtvrtletí letošního roku se zapsalo do historie tuzemského trhu nemovitostí také dosud největším pronájmem v rámci jedné průmyslové haly. V Panattoni Parku Cheb si nezveřejněná distribuční společnost pronajala celkem 233 698 metrů čtverečních skladů a kanceláří. Zároveň byla začátkem června překonána hranice 10 milionů metrů čtverečních mo­derních industriálních ploch k pronájmu v Česku.

spinner