Aktuálně

Norwegian Air požádaly o ochranu před věřiteli

19.11. – Nízkonákladová letecká společnost Nor­wegian Air Shuttle požádala o ochranu před věřiteli v Irsku. Přiměl ji k tomu vysoký dluh, který má kvůli koronavirové pandemii problém splácet. Aerolinky i nadále budou létat na svých trasách a s dluhopisy a akciemi se bude obchodovat na burze v Oslu, uvedla firma.


​Boeing 737 MAX může opět do vzduchu, rozhodl úřad v USA

18.11. – Americký Federální úřad pro letectví (FAA) povolil obnovit provoz letadel Boeing 737 MAX, který byl v březnu loňského roku zastaven po dvou tragických nehodách. Úřad ale zároveň oznámil, že obnovení provozu je podmíněno úpravami letadel a novým školením pilotů. Očekává se, že návrat letadel do provozu nyní bez průtahů schválí i další úřady, včetně evropských.

​DACHSER bude zavážet Prahu nákladními elektrokoly

18.11. – Mezinárodní logistický provider DACHSER Czech Republic startuje pilotní projekt zásobování centra Prahy pomocí nákladních elektrokol. Bude využívat nově založený mikrohub Depot.Bike u stanice metra Florenc. Společnost navazuje na bohaté zkušenosti s alternativním způsobem doručování na poslední míli v centrech velkých evropských metropolí, jako jsou Paříž, Malaga či Stuttgart a další. Od pilotního projektu si slibuje otestování využití nákladních elektrokol v reálném pražském provozu s ohledem do budoucna, kdy by mohlo dojít k regulaci vjezdu nákladních vozidel do centra Prahy.

České firmy stále více využívají telematiku ve vozovém parku

18.11. – České firmy stále více využívají telematická zařízení pro správu svých vozových parků. Techniku používá už přes 35 procent tuzemských podnikatelů, což je i více, než činí evropský průměr. Vyplývá to z průzkumu Arval Mobility Observatory. Telematiku využívají nejčastěji pro snižování nákladů na vozový park, prevenci zneužití a lokalizaci vozidel nebo zlepšení provozní efektivity.

​ADP: Letecká doprava v 2021 bude na 45-55 procentech stavu v roce 2019

18.11. – Letecká doprava bude příští rok dosahovat 45 a až 55 procent úrovně roku 2019. Oživovat začne v dubnu, odhaduje francouzský provozovatel letišť ADP. Skupina, která mimo jiné provozuje dvě hlavní pařížská letiště, pociťuje propad poptávky po cestování kvůli pandemii covidu-19.

Za střety aut s chodci může často viditelnost, zima je kritická, varuje asociace Záchranný kruh

18.11. – Za střety automobilů s chodci může často špatná viditelnost na silnicích. Více než polovina smrtelných nehod chodců s autem se stává podle statistik v noci. Chyby jsou přitom na straně řidičů i chodců. Problematické jsou zejména zimní měsíce. V tiskové zprávě to uvedla asociace Záchranný kruh. Loni na tuzemských silnicích zemřelo 93 chodců, 53 procent těchto nehod se stalo v noci.

Velká dálniční odpočívka Šlovice u Plzně na D5 pojme dvakrát více kamionů

18.11. – Více než dvojnásobek kamionů než dosud pojme rekonstruovaná velkokapacitní dálniční odpočívadlo Šlovice u Plzně na 83. kilometru D5 z Prahy ve směru na hraniční přechod Rozvadov. Ředi­telství silnic a dálnic (ŘSD) jej zprovozní ve středu dopoledne, cena stavby byla 162 milionů Kč bez DPH. Oboustranné místo pro zastavení, odpočinek, doplnění paliva a občerstvení je na dálničním obchvatu Plzně, který byl celý uveden do provozu v roce 2004. Ve Šlovicích se otevřou všechna parkovací místa pro kamiony, řekl ČTK mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

Lufthansa ruší bezplatné občerstvení v turistické třídě

17.11. – Letecký koncern Lufthansa od března ruší bezplatné občerstvení v turistické třídě. Firma je kvůli dopadům současné pandemie nucena šetřit. Pasažéři kmenových aerolinek stejně jako Swiss a Austrian Airlines si během krátkých a středně dlouhých letů budou moci koupit kvalitní jídla a nápoje včetně regionálních specialit, které budou zdravější a šetrnější k životnímu prostředí, uvedla dnes firma. „Naše dosavadní nabídka občerstvení v turistické třídě často nesplňuje očekávání zákazníků,“ zdůvodnila krok členka představenstva Lufthansy Christina Foersterová.

​Firma JHMD chce koupit vlaky na úzkokolejku za 370 milionů Kč

17.11. – Firma Jindřichoh­radecké místní dráhy (JHMD), jež provozuje železniční dopravu na úzkokolejce, dokončila tržní konzultace k nákupu nových vlaků. Má nabídky od čínské firmy CRRC a švýcarské Stadler Rail. Investice bude 370 milionů Kč, zkušební provoz plánuje na konec roku 2023. ČTK to řekl ředitel JHMD Boris Čajánek.

Prodeje elektromobilů vzrostly letos skoro trojnásobně. České firmy jsou v jejich zavádění stále zdrženlivé

17.11. – Prodeje elektromobilů v Česku meziročně stouply skoro trojnásobně. Zatímco v loňském roce bylo registrováno za leden až říjen 649 kusů bateriových elektrických vozů, letos je to 1888 aut. Vyplývá to z říjnové statistiky Svazu dovozců automobilů (SDA). Podle jeho dat tvoří největší podíl nových registrací firemní vozy, přesto jsou české podniky v zavádění vozů na alternativní pohony zdrženlivé. Podle průzkumu Arval Mobility Observatory se bateriové elektromobily objevují jen ve 4 % firemních flotil, což je čtyřnásobně méně než ve zbytku zemí EU.

spinner