Aktuálně

​Lufthansa vrací do provozu polovinu své letky, celkem 380 strojů

30.6. – Největší evropská letecká skupina Lufthansa oznámila, že do provozu vrátí polovinu své letky, celkem 380 letadel. V následujících měsících chce pokrýt 40 procent letů plánovaných před pandemií. „Hranice se postupně otevírají a poptávka se zvyšuje, a to z krátkodobého i dlouhodobého hlediska. Z tohoto důvodu rozšiřujeme svůj letový řád i svou světovou síť. Pokračujeme v restartu společnosti,“ uvedla v tiskové zprávě Lufthansa.

ČD Cargo se zásadním způsobem podílí na zvládání kůrovcové kalamity

1.7. – Společnost ČD Cargo dokázala i přes omezení související s nouzovým stavem způsobeným pandemií COVID-19 zajistit dostatečné kapacity pro odvoz kalamitního dřeva z kůrovcem napadených lokalit. Za období leden až duben se podařilo společnosti ČD Cargo zvýšit počet přístavených vozů za účelem odstranění kůrovcového dřeva na 118 % průměru roku 2019 a společnost tak zásadním způsobem příspívá v boji se šířením kůrovcové kalamity na území České republiky. Právě urychlené vyvezení napadeného dřeva ke zpracování je základním předpokladem úspěchu v boji s nekontrolova­telným šířením kůrovce.

Letecká společnost ​Norwegian stornovala velkou zakázku u Boeingu, chce i odškodné

30.6. – Norské nízkonákladové aerolinky Nor­wegian stornovaly u Boeingu zakázku zhruba za deset miliard dolarů (239 miliard Kč). Po americkém výrobci budou navíc požadovat odškodné za to, že letadla 737 MAX nemohla do vzduchu.

​Firmy z dopravy budou mít nárok na podporu z COVID Plus, platí to i pro Smartwings

30.6. – Firmy z odvětví dopravy a cestovního ruchu budou moci využívat záruky v programu COVID Plus. Schválila to vláda, informoval na twitteru ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Čerpání v programu COVID Plus je zaměřeno na firmy s více než 250 zaměstnanci. Možná podpora se tak bude vztahovat i na leteckou společnost Smartwings.

Začínají testovací lety letounu Boeing 737 MAX

29.8. – Piloti a zkušební posádka amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) zahajují nejméně třídenní testování letadla Boeing 737 MAX, které usiluje o novou certifikaci. S odkazem na své zdroje to uvedla agentura Reuters.

​British Airways propustí 350 pilotů, dalších 300 bude doma

29.6. – Letecká společnost British Airways propustí natrvalo 350 pilotů a dalších 300 jich zůstane doma s polovinou platu. Firma je znovu přijme pouze v případě, že je bude potřebovat. O dohodě mezi piloty a leteckou společností, která je součástí skupiny IAG, včera informoval list The Sun.

​České dráhy budou dále sídlit v budově ministerstva dopravy

29.6. – České dráhy budou další tři roky sídlit v části budovy ministerstva dopravy v centru Prahy. Dráhy budou za pronájem ročně platit téměř 30 milionů Kč. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy. Dráhy v minulých letech poptávaly na trhu nové sídlo, avšak bez výsledku.

​Fond dopravy loni proinvestoval 95,6 miliardy Kč, dosud nejvíce

28.6. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, loni proinvestoval 95,6 miliardy Kč. Zároveň je to nejvyšší objem peněz od roku 2001, kdy fond vznikl. Vyplývá to z výroční zprávy fondu, se kterou se v pondělí seznámí vláda. Letos by měly investice fondu ještě vzrůst, vláda nedávno navýšila jeho rozpočet na 113 miliard Kč.

Neobsazenost průmyslových prostor podle společnosti 108 Agency roste

28.6. – Míra neobsazenosti průmyslových nemovitostí v České republice dosáhla v prvním kvartálu roku 2020 hodnoty 5,0 %. Za tímto číslem však nestojí pandemie virové choroby, ale několik dokončených spekulativních projektů, které si prozatím nenašly své nájemce. Zatímco kvůli koronaviru došlo k pozastavení činnosti či uzavření mnoha výrobních provozů, česká e-commerce raketově roste. Realitní trh v oblasti průmyslových a skladových nemovitostí vyšel z krizí vždy dobře a negativní dopady nejsou ani tentokrát zásadní.

ARETE posiluje své logistické areály, v ČR i na Slovensku získala nové nájemce

28.6. – Investiční a nemovitostní skupině ARETE se podařilo v posledních měsících i přes koronavirovou krizi obsadit volná místa ve svých areálech a prodloužit smlouvy s nájemci. V Novém Mestě nad Váhom připravila pro logistickou společnost TPL více než 7 tisíc m2 prostor určených především pro skladování potravin. Do areálu v Lovosicích se zase na 4,3 tisíc m2 plochy nastěhoval námořní a letecký přepravce CTE Cargo sped a na osm let se prodloužila smlouva se společností Fiege, která zde provádí reverzní logistiku pro módní značku Zalando. Obsazenost všech areálů ARETE tak dosáhla celých 100 %.

spinner