Vnitrozemská plavba

​Sobotka: Zájmem Česka je udržení splavnosti Labe

​Sobotka: Zájmem Česka je udržení splavnosti Labe Premium

29.2. – Zájmem České republiky je udržení splavnosti Labe, které je důležitou alternativou dopravy. Po zasedání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka v reakci na informací, že Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s ČR pro porušení evropského práva. Důvodem je, že vláda nezařadila na seznam evropsky chráněných území lokality údolí Labe u Hřenska a Louky u Přelouče, což Brusel několik let po ČR požaduje.

​Čeští a němečtí zákonodárci mají zájem na zajištění splavnosti Labe

24.2. – Čeští a němečtí zákonodárci mají zájem na zajištění splavnosti Labe po 345 dní v roce. Na jednání v Berlíně se na tom shodli zástupci dopravních výborů Sněmovny a Senátu se členy pracovní skupiny Labe německého Spolkového sněmu. Čeští představitelé chtějí do konce června připravit návrh, který by se mohl stát základem mezistátní smlouvy o užívání Labe. Řeka se totiž dlouhodobě potýká s nedostatečnou výškou vodní hladiny.

​Jez v Děčíně se bude posuzovat z hlediska dopadu na životní prostředí

​Jez v Děčíně se bude posuzovat z hlediska dopadu na životní prostředí Premium

9.2. – Ředitelství vodních cest (ŘVC) předloží do 14 dnů materiál k posouzení dopadů vlivu stavby plánovaného děčínského jezu na životní prostředí (proces EIA). Informoval o tom mluvčí státní investorské organizace Jan Bukovský. Materiál k posouzení vlivů dopadu stavby na životní prostředí předkládá ŘVC už potřetí a jde o dokument obsahující více než tisíc stran. Jez by mohl být hotový nejdříve v roce 2021.

​Rejdařům se vzdaluje šance na vyplacení náhrad za povodně

​Rejdařům se vzdaluje šance na vyplacení náhrad za povodně Premium

2.2. – Provozovatelům tuzemských přístavů a nákladních lodí se dále vzdaluje šance dostat náhrady způsobené povodněmi v roce 2013. Ministerstvo dopravy nemá zhruba 70 milionů korun na vyplacení dotací, které rejdařům vloni slíbil ministr dopravy Dan Ťok. Peníze odmítlo uvolnit ministerstvo financí s odůvodněním, že na odškodnění je již pozdě vzhledem k časovému odstupu od povodní.

​Aktuality ze světa 2

​Aktuality ze světa 2 Premium

25.1. – Personální změny vyvolané novou polskou vládou a zaměřené také na podniky kontrolované státem, se nevyhnuly skupině státních drah PKP. V minulých dnech skončili ve funkcích šéf podniku PKP Cargo Adam Purwin, jakož i šéf představenstva drážní infrastrukturní společnosti PKP PLK Andrzej Filip Wojciechovski a člen představenstva koncernu, odpovědný za finance Karol Depczyňski. Všichni tři se v minulých letech podíleli na zlepšení činnosti svých organizací. Důvody odvolání nebyly oficiálně sděleny.

​V Oseku a Brandýse skončila modernizace plavebních komor

11. 1. – Ve Velkém Oseku na Kolínsku a v Brandýse nad Labem u Prahy skončila rekonstrukce plavebních komor na Labi téměř za 190 milionů korun. Byly to poslední dvě z 21 komor na Labi, které neprodělaly komplexní rekonstrukci po více než 60 letech provozu. Obě komory se na konci loňského roku po více než dvou měsících odstávky vrátily do plného provozu. Informoval o tom mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.

Komentář - Co přinesl rok 2015 v dopravě

Evropská komise zahájila letošní rok s novým prezidentem Jeanem-Claudem Junckerem a novou dopravní komisařkou Violetou Bulcovou. A rovněž s významným odhodláním omezit silně produkci všelijakých směrnic, předpisů i nařízení a věnovat se o to více dosud zanedbávaným záležitostem sociálním. V druhé polovině roku přijala konečně Rada ministrů 4. železniční balíček předpisů – na základě značného kompromisu, pokud jde o jeho „politickou“ část.

Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR

Z MEZINÁRODNÍCH DOPRAVNÍCH A LOGISTICKÝCH SVAZŮ 8

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

8. MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ SYMPOZIUM O LOGISTICE V ČERVNU 2016

ELA upozorňuje na akci, která proběhne 15. a 16. června 2016 v Karlsruhe pod patronací německého svazu logistiky BVL. Tématem sympozia bude Logistika v době čtvrté průmyslové revoluce – ideje, koncepce, vědecká báze. Od prvního sympozia tohoto zaměření v Magdeburgu v roce 2002 se tyto akce staly ústředními fóry pro vědecky orientovanou logistickou obec. Jejich snahou je podpořit výměnu idejí mezi odborníky přes zeměpisné hranice, aby se posílil vývoj nových modelů poskytujících řešení témat reálného světa.

Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR

Z MEZINÁRODNÍCH DOPRAVNÍCH A LOGISTICKÝCH SVAZŮ 7

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

KONFERENCE O VNITROZEMSKÝCH TERMINÁLECH V ANTVERPÁCH

ELA zve na konferenci, která se koná ve dnech 26. a 27. listopadu v Antverpách na téma budoucnost evropských vnitrozemských terminálů se zvláštním zaměřením na evropské vodní cesty. Význam efektivního zázemí námořních přístavů uznávají všechny zúčastněné strany: dostatečné plánování, užitečná partnerství a kombinované objemy jsou cestou vpřed pro vnitrozemskou dopravu. Vnitrozemské terminály hrají velmi významnou roli v této přeměně. Letošní, již desátá konference se zaměří na efektivní terminálové operace a vnitrozemskou dopravu, prováděnou různými aktéry. Konference počítá se 150 účastníky z celé Evropy včetně zhruba 90 ředitelů terminálových přístavních zařízení.

Speedchain 2015

Jubilejní SpeedCHAIN ukázal cesty k flexibilní logistice

Mezinárodní logistická konference SpeedCHAIN letos oslavila desetileté jubileum. Slavnostní desátý ročník se uskutečnil ve dnech 4. a 5. listopadu v tradičním prostředí Břevnovského kláštera v Praze pod heslem Logistika – transparentnost a flexibilita. Sešlo se zde více než 650 odborníků z oblasti logistiky, dopravy a dalších oborů, kteří v rámci celodenního odborného programu společně diskutovali o aktuálních trendech a hledali řešení problémů, s nimiž se evropská logistika potýká.

spinner