Vnitrozemská plavba

Transformace ŘVC ČR

Ministerstvo dopravy chce změnit ŘVC ČR na státní podnik

PRAHA (3.7.) – Ministerstvo dopravy zvažuje transformaci organizace Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) na státní podnik. Informoval o tom Tomáš Čoček, náměstek ministra pro oblast financí. Rozpočtová organizace, která slouží jako investor do výstavby vodních děl a přístavišť tak má ze všech organizací v resortu k transformaci nejblíže. V minulosti se s přeměnou na státní podnik přitom hovořilo především se silniční obdobou ŘVC – Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD).

Český přístav v Hamburku

Česko začalo obnovovat svůj přístav v Hamburku

PRAHA (19.6.) – Stát začal s rekonstrukcí přístavu v Hamburku. Do oplocení Sálského a Vltavského přístavu investuje zhruba sedm milionů korun. Zároveň s tím má ve Vltavském přístavu vzniknout nová manipulační plocha pro překládání zboží. Podle mluvčího Ředitelství vodních cest (ŘVC) Jana Bukovského jde o první fázi stavebních prací na českém území v Hamburku, kterou budou následovat masivnější akce. Od začátku roku stát v Hamburku rovněž nechal strhnout několik budov v havarijním stavu.

Setkání ministrů dopravy

Jez v Děčíně může dostat povolení až v roce 2019

DRÁŽĎANY (14.6.) – Chystaný plavební stupeň u Děčína, který má pomoci zajistit celoroční splavnost Labe v České republice, může dostat stavební povolení nejdříve v roce 2019. Po jednání se saským protějškem Martinem Duligem v Drážďanech to uvedl český ministr dopravy Dan Ťok. Právě splavnost Labe byla jedním z hlavních témat návštěvy Ťoka a premiéra Bohuslava Sobotky v německé spolkové zemi Sasko, která sousedí s Českem.

Splavnost Labe

Dlouhodobé sucho komplikuje v Německu dopravu na Labi

BERLÍN/ÚSTÍ NAD LABEM (10.6.) – Dlouhodobé sucho komplikuje v Německu lodní dopravu na Labi. V řece je tak málo vody, že mnoho nákladních lodí nemůže vůbec vyplout, některé se vydávají na cestu jen s částí nákladu. Podle správy vodních cest klesla hladina Labe na nejnižší úroveň za posledních sedm let. Abnormálně nízké průtoky byly také v Ústí nad Labem, kde však hladina řeky po víkendových deštích o několik desítek centimetrů stoupla.

Děčín

Posouzení jezu začne na přelomu května a června

Posouzení dopadu výstavby děčínského jezu na životní prostředí (EIA) začne na přelomu května a června. Posuzování dokumentace, do kterého by ministerstvo životního prostředí (MŽP) chtělo zapojit zainteresované partnery z Německa, může trvat celý rok. V půlce května to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Přístav Kolín

České přístavy chtějí rozšířit nákladní přístav v Kolíně

KOLÍN (5.6.) – Společnost České přístavy, a.s. chce v Kolíně rozšířit nákladní přístav. Investice za přibližně 150 až 200 milionů korun má hlavně umožnit překládání nákladů z lodí na železniční a silniční dopravu nebo náklad smontovávat, případně skladovat v depu. Firma už má vypracovanou projektovou dokumentaci a snaží se získat stavebního povolení. Potvrdil to předseda představenstva firmy Miloslav Černý. Práce by měly začít příští rok a trvat budou přibližně rok až pět let podle poptávky obchodních partnerů.

Nový přístav

V Hluboké nad Vltavou se otevřel nový přístav pro rekreační plavbu

PRAHA (1.6.) – Na konci května se slavnostně otevřel nový přístav pro rekreační plavbu v Hluboké nad Vltavou. V minulých dvou letech v bočním rameni řeky vyrostla nejen přístavní mola, ale také ojedinělá zdvižná lávka přes vjezd do přístavu. Investorem stavby bylo Ředitelství vodních cest ČR.

Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů

Poprvé přinášíme novou rubriku, která se bude objevovat v měsíčním cyklu. Jejím posláním je informovat o různých výsledcích zejména mezinárodní svazové spolupráce. Výrazná angažovanost Evropské unie v dopravních záležitostech jako by tuto spolupráci odsouvala poněkud do stínu. Doprava a logistika ve světě i na jednotlivých kontinentech je charakterizována velkým množstvím organizací, které se zapojují do mezinárodní spolupráce – ať již to jsou svazy, asociace či různé federace. Pokud jde o svazky nevládní, završuje se v nich činnost jednotlivých dopravních oborů, spedice a logistiky obvykle cestou jejich národních seskupení a zaujímají se stanoviska k zásadním odvětvovým záležitostem a také se podnikají kroky ve prospěch členů a na jejich ochranu. Svazky vládní formuluje oborová politika se zvláštním zřetelem na bezpečnost a na právní záležitosti. Věříme, že novou rubrikou ještě rozšíříme informační obzor našich čtenářů.

Splavnění Odry

Regiony v příhraničí nutně potřebují prodloužit splavnění Odry až do Ostravy

CHALUPKI (23.5.) – Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje společně s polským Sdružením pro rozvoj vnitrozemské plavby a vodních cest – Radou Kapitánů – budou usilovat o splavnění řeky Odry k českým hranicím až po Ostravu- Mošnov. Shodli se na tom účastníci konference Oderské fórum- Forum Odrzańskie, která se konala v Chalupkách a kterou organizovali oba partneři.

Povodňové škody

Majitelé přístavů dostanou od státu 70 milionů korun na povodňové škody

PRAHA (18.5.) – Ministerstvo dopravy vyplatí finanční pomoc vodní dopravě za předloňské povodně. Bude to ale podstatně méně než 250 milionů korun, které dopravcům slíbil bývalý ministr Antonín Prachař, jehož plán současný ministr Dan Ťok zastavil začátkem března. Nově ministerstvo nabízí 70 milionů korun, a to pouze majitelům přístavů. V původním plánu měli větší část peněz získat provozovatelé nákladních lodí.

spinner