Vnitrozemská plavba

​Splavnění Odry až do Ostravy a Mošnova přinese regionům v příhraničí hospodářské oživení

27. 5. – Česká i polská strana na vládní i regionální úrovni mají zájem o splavnění řeky Odry z polského města Kędzierzyn-Koźle až do Ostravy a Mošnova. Pro regiony na obou stranách hranice by výstavba zmíněného úseku vodní cesty přinesla hospodářské oživení a zlepšení sociální situace. Shodli se na tom účastníci konference ODERSKÉ FÓRUM- FORUM ODRZAŃSKIE, která se konala 25. května v Bohumíně a kterou pořádalo Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.

Oprava plavební komory Velký Osek uzavřela dvacetiletý program rekonstrukcí

20.5. – Rok 2016 na labské vodní cestě je výroční – před 110 lety začaly práce na splavňování Labe od Mělníka proti proudu do Pardubic. Také je to 20 let, kdy byl zahájen program obnovy původních rozpadajících se zdí plavebních komor za nové, s povrchem ze železobetonových panelů. Dnes se tato etapa uzavírá dokončením poslední modernizace na plavební komoře Velký Osek. Investorem stavby bylo Ředitelství vodních cest a velká část prací probíhala za provozu, jen při dílčích omezeních časů proplavování.


Nová koncepce představí plány pro rozvoj vodní dopravy v ČR

Vodní doprava má rozhodně předpoklady pro to, aby i nadále zůstala jedním z nejekologič­tějších způsobů dopravy na dlouhé vzdálenosti, který je velmi kapacitní a levný. Její význam je nutné zvýšit potřebnými investicemi nejen do vodní cesty, ale také například do modernizace plavidel. Podle náměstka ministra dopravy pro dopravní sekci Ladislava Němce se chystá Koncepce vodní dopravy, která má nastínit její další rozvoj i potřebné investice.

​Loni se v ČR přepravilo meziročně o desetinu více nákladu

​Loni se v ČR přepravilo meziročně o desetinu více nákladu Premium

25.4. – Přeprava nákladu v České republice loni vzrostla o desetinu a byla nejvyšší za osm let. Přepraveno bylo 594,8 milionu tun nákladu, z toho téměř tři čtvrtiny po silnicích, na železnici připadla zhruba šestina. Silniční přeprava tak stoupla výrazněji než železniční, dařilo se však i přesunu nákladu po vodě. Letadlem putovalo zhruba stejné množství nákladu jako předloni. Vyplývá to z čísel, která zveřejnil Český statistický úřad.

​Modernizace plavební komory v Brandýse stála 88 milionů korun

​Modernizace plavební komory v Brandýse stála 88 milionů korun Premium

15.4. – Povodí Labe představilo modernizovanou plavební komoru v Brandýse nad Labem nedaleko Prahy. Dva roky trvající projekt stál 88 milionů korun a byl financován prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) čistě z národních zdrojů. Jediným investorem bylo Ředitelství vodních cest ČR. Hlavním úkolem bylo zajištění nestabilního podloží ohrožujícího bezpečnost stavby.

​Jez na Labi v Děčíně by podle Ťoka mohl stát v roce 2025

​Jez na Labi v Děčíně by podle Ťoka mohl stát v roce 2025 Premium

4.4. – Plavební stupeň na Labi v Děčíně by mohl stát v roce 2025. Řekl to ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) po prvním představení nové dokumentace vlivu stavby na životní prostředí (EIA) veřejnosti. Debata o splavnění Labe pomocí jezů se vede přes 20 let. Význam jediné vodní cesty k moři je podle ministra nejen pro lodní dopravu, ale i vodohospodářský.

Uvíznutou českou nákladní loď se podařilo po týdnu vyprostit

Uvíznutou českou nákladní loď se podařilo po týdnu vyprostit Premium

22.3. – V Drážďanech se po týdnu podařilo uvolnit českou nákladní loď Albis, která u Albertova mostu blokovala dopravu na Labi. Pomoci musely dva české tanky a český remorkér Beskydy. Vyproštění plavidla, které sledovaly stovky lidí, trvalo jen několik minut. Podle první kontroly je Albis v pořádku, má jen drobné poškození nad hladinou ponoru, které ale plavbě do České republiky nebránily. Labskou plavební dráhu úřady po kontrole koryta pro dopravu znovu otevřely.


Přístavy na dolním Labi posilují spolupráci

Přístavy na dolním Labi posilují spolupráci Premium

15.3. – Konkurenční tlak, nutnost výstavby infrastruktury a hledání nových alternativních energetických řešení pro dopravu i přístavní hospodářství – výzvy, kterým čelí přístavy na dolním toku Labe, jsou různorodé a přesahují hranice spolkových zemí. Možnosti přístavní spolupráce, posilování atraktivity vnitrozemské vodní dopravy a rozvoj společného hospodářského prostoru byly tématem informačního večera labských přístavů v Brunsbüttelu.

Investice do českého přístavu v Hamburku nadále stojí

Investice do českého přístavu v Hamburku nadále stojí Premium

10.3. – Stomilionové investice do českého přístavu v Hamburku se zastavily. Česko se nadále spoléhá na to, že se mu podaří území vyměnit za jiné, i poté, co se obyvatelé města rozhodli nekandidovat na pořadatelství olympijských her v roce 2024. Informoval o tom Jan Bukovský, mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC), které je za rozvoj jediného českého přístavu v zahraničí odpovědné.

​Sobotka: Zájmem Česka je udržení splavnosti Labe

​Sobotka: Zájmem Česka je udržení splavnosti Labe Premium

29.2. – Zájmem České republiky je udržení splavnosti Labe, které je důležitou alternativou dopravy. Po zasedání vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka v reakci na informací, že Evropská komise rozhodla o zahájení řízení s ČR pro porušení evropského práva. Důvodem je, že vláda nezařadila na seznam evropsky chráněných území lokality údolí Labe u Hřenska a Louky u Přelouče, což Brusel několik let po ČR požaduje.

spinner