Vnitrozemská plavba

Přístav Kolín

České přístavy chtějí rozšířit nákladní přístav v Kolíně

KOLÍN (5.6.) – Společnost České přístavy, a.s. chce v Kolíně rozšířit nákladní přístav. Investice za přibližně 150 až 200 milionů korun má hlavně umožnit překládání nákladů z lodí na železniční a silniční dopravu nebo náklad smontovávat, případně skladovat v depu. Firma už má vypracovanou projektovou dokumentaci a snaží se získat stavebního povolení. Potvrdil to předseda představenstva firmy Miloslav Černý. Práce by měly začít příští rok a trvat budou přibližně rok až pět let podle poptávky obchodních partnerů.

Nový přístav

V Hluboké nad Vltavou se otevřel nový přístav pro rekreační plavbu

PRAHA (1.6.) – Na konci května se slavnostně otevřel nový přístav pro rekreační plavbu v Hluboké nad Vltavou. V minulých dvou letech v bočním rameni řeky vyrostla nejen přístavní mola, ale také ojedinělá zdvižná lávka přes vjezd do přístavu. Investorem stavby bylo Ředitelství vodních cest ČR.

Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů

Poprvé přinášíme novou rubriku, která se bude objevovat v měsíčním cyklu. Jejím posláním je informovat o různých výsledcích zejména mezinárodní svazové spolupráce. Výrazná angažovanost Evropské unie v dopravních záležitostech jako by tuto spolupráci odsouvala poněkud do stínu. Doprava a logistika ve světě i na jednotlivých kontinentech je charakterizována velkým množstvím organizací, které se zapojují do mezinárodní spolupráce – ať již to jsou svazy, asociace či různé federace. Pokud jde o svazky nevládní, završuje se v nich činnost jednotlivých dopravních oborů, spedice a logistiky obvykle cestou jejich národních seskupení a zaujímají se stanoviska k zásadním odvětvovým záležitostem a také se podnikají kroky ve prospěch členů a na jejich ochranu. Svazky vládní formuluje oborová politika se zvláštním zřetelem na bezpečnost a na právní záležitosti. Věříme, že novou rubrikou ještě rozšíříme informační obzor našich čtenářů.

Splavnění Odry

Regiony v příhraničí nutně potřebují prodloužit splavnění Odry až do Ostravy

CHALUPKI (23.5.) – Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje společně s polským Sdružením pro rozvoj vnitrozemské plavby a vodních cest – Radou Kapitánů – budou usilovat o splavnění řeky Odry k českým hranicím až po Ostravu- Mošnov. Shodli se na tom účastníci konference Oderské fórum- Forum Odrzańskie, která se konala v Chalupkách a kterou organizovali oba partneři.

Povodňové škody

Majitelé přístavů dostanou od státu 70 milionů korun na povodňové škody

PRAHA (18.5.) – Ministerstvo dopravy vyplatí finanční pomoc vodní dopravě za předloňské povodně. Bude to ale podstatně méně než 250 milionů korun, které dopravcům slíbil bývalý ministr Antonín Prachař, jehož plán současný ministr Dan Ťok zastavil začátkem března. Nově ministerstvo nabízí 70 milionů korun, a to pouze majitelům přístavů. V původním plánu měli větší část peněz získat provozovatelé nákladních lodí.

Výstavba jezu v Děčíně

Na přelomu května a června se začne projednávat EIA na jez v Děčíně

PRAHA (16.5.) – Posouzení dopadu výstavby děčínského jezu na životní prostředí (EIA) začne na přelomu května a června. Posuzování dokumentace, do kterého by ministerstvo životního prostředí (MŽP) chtělo zapojit zainteresované partnery z Německa, může trvat celý rok. Oznámil to ministr životního prostředí Richard Brabec.

Kanál DOL

Fico: Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe je důležitý a realizovatelný

VALTICE (12.5.) – Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, který dlouhodobě prosazuje prezident Miloš Zeman, je podle slovenského premiéra Roberta Fica nejen důležitý, ale i realizovatelný. Byl by podle něj poměrně levnou a rychlou dopravní cestou. Řekl to po společném zasedání české a slovenské vlády. Studii proveditelnosti k projektu má připravit české ministerstvo dopravy.

Labská vodní cesta

Labskou vodní cestou z Chvaletic proplul obří tanker

PRAHA (11.5.) – V minulých dnech využila labskou plavební cestu z Chvaletic směrem k česko-německé hranici u Děčína jedna z největších říčních lodí, která kdy u nás byla postavena. Jednalo se o říční tanker, jehož střední část byla spuštěna na vodu v loděnici Lhotka u Lovosic, odkud ji tlačný remorkér dopravil do Chvaletické loděnice k dokončení. Odtud osmdesát metrů dlouhý tanker zamířil do Magdeburku, aby plavbou po německých kanálech ulehčil německé silniční dopravě.

Český přístav v Hamburku

Ministerstvo chce ukončit smlouvu s nájemcem přístavu

Z pronájmu českého přístavu v Hamburku chce ministerstvo dopravy ročně inkasovat miliony Kč. Jen za pronájem kancelářských prostor úřad očekává roční příjem mezi dvěma až pěti miliony Kč, jak uvedl v tiskové zprávě minulý týden. Kromě rozsáhlé investice do oprav ale musí ministerstvo dopravy vypovědět smlouvu se společností Eko Logistics, které přístav před dvěma lety samo do roku 2022 pronajalo.

Novinky na českých vodních cestách

Letošní plavební sezónu na vodních cestách oživí řada novinek

PRAHA (26.4.) – Ředitelství vodních cest ČR na výstavě Lodě na vodě 2015 veřejnosti představilo novinky, které vodní cesty v letošním roce čekají. Za týden se otevřou brány nového přístavu Hluboká nad Vltavou, začíná fungovat systém jednotného připojení lodí na elektřinu a vodu v přístavech a v loňském roce dokončená veřejná přístaviště na Labi poprvé plně slouží turistům. Zdaleka to ale není vše.

spinner