Český přístav v Hamburku

Pracovní skupina se bude zabývat budoucností českého přístavu v Hamburku

Pracovní skupina se bude zabývat budoucností českého přístavu v Hamburku

PRAHA (12.10.) – Ministr dopravy Dan Ťok po setkání s primátorem Svobodného a hanzovního města Hamburk Olafem Scholzem ustanovil pracovní skupinu, která se má zabývat budoucností českého přístavního území. Jeho využití by omezila výstavba spojená s kandidaturou města na pořádání Letních olympijských her v roce 2024.

„Potřebujeme investovat do Hamburku a udělat z toho živé území, které bude využívané speditéry pro námořní i říční dopravu. Rozhodně nechceme udělat zbytečnou investici, proto jsme vytvořili pracovní skupinu, která se tím bude zabývat," řekl po jednání ministr dopravy Dan Ťok. Primátor Hamburku Scholz dodal, že správa přístavu má velký zájem na tom, aby se investovalo do všech jeho částí a aby generovaly odpovídající obrat.

Česká vláda již před časem potvrdila svůj zájem přístavní území v Hamburku dále využívat pro logistické účely firem podnikajících v dopravě. Poté, co vyšla na povrch možnost kandidatury města na pořádání letních olympijských her, byla zahájena jednání o náhradě za tu část přístavu, které by se budování olympijského areálu dotklo. Podle ministra Ťoka by k výměně území mohlo dojít i bez konání olympijských her, protože Hamburk má s lokalitou dlouhodobě své plány.

Podle vládou schváleného materiálu měly do českých přístavů v Hamburku putovat investice 100 až 150 milionů korun. Pokud by Česko ale měnilo svá přístavní území, bude muset vypracovat i nový plán investic a znovu jej vládě předložit.

Česká republika má v Hamburku tři přístavní území: Sálský a Vltavský přístav, které k sobě přiléhají a byly propůjčeny Československu k užívání na základě versailleské smlouvy, a samostatný Peutský přístav, který v roce 1929 Československo zakoupilo. Výstavba, kterou Hamburk plánuje v souvislosti s kandidaturou na pořádání olympiády v roce 2024, by omezila přístup k Vltavskému přístavu. Ten by mělo překlenout několik nových mostů.

(tj)

spinner