Vnitrozemská plavba

Přeprava zboží po Labi

Stát by měl splavnit Labe a zmírnit podmínky dotací

Labská lodní doprava se pomalu, ale jistě blíží stavu klinické smrti. To asi není žádná novinka na pozadí stavu z těchto dnů, kdy lodě na řeku nemohou z důvodu rekordně nízkého stavu vody. A vyhlídky na příští týdny či měsíce nejsou zrovna růžové. Jedinou možností záchrany labské plavby je postavit jez v Děčíně. Společně s řadou dalších odborníků to tvrdí i majitel spediční a rejdařské firmy EUREX Alexander Dudek.

ŘVC

ŘVC letos na zakázkách rozdělí 140 milionů Kč

PRAHA (19.6.) – Po roční pauze začalo Ředitelství vodních cest (ŘVC) opět uzavírat stavební zakázky. Za modernizaci dvou plavebních komor ve Velkém Oseku a Brandýse nad Labem zaplatí téměř 140 milionů korun. Vítězi zakázek jsou stavební společnosti SMP CZ a Labská strojní a stavební společnost. Potvrdil to mluvčí státní investorské organizace Jan Bukovský.

Kanál Dunaj – Odra – Labe

Experti a vědci brání vodní koridor: Dunaj – Odra – Labe: Není megalomanský, bude nezbytný

Skupina 42 vědců a expertů z oblasti dopravy, vodohospodářství, hydrometeorologie, geologie, energetiky, ekonomie, urbanismu a životního prostředí, která se zabývá možnostmi realizace kanálu Dunaj – Odra – Labe, odmítla prohlášení poradního orgánu Akademie věd ČR – Komise pro životní prostředí. Ta tento projekt koncem února odsoudila jako „neekonomický, nesociální a neekologický“.

Rychlostní rekord

Loď Labe překonala dosavadní rekord mezi Prahou a Děčínem

PRAHA/DĚČÍN (28.4.) – Loď Labe vytvořila nový rychlostní rekord v plavbě z Prahy do Děčína, trasu ujela za necelých 13 hodin. Zapíše se tak do České knihy rekordů a posádka získala symbolickou Modrou stuhu, která je v české podobě určena pro velké osobní lodě. Informoval o tom výkonný ředitel Pražské paroplavební společnosti Štěpán Rusňák.

Kanál D-O-L

Antonín Prachař chce dále hledat shodu na realizaci kanálu

Ministr dopravy Antonín Prachař ujistil minulý týden prezidenta Miloše Zemana, že dopravní resort bude nadále hledat podporu v okolních zemích pro stavbu vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe (D-O-L). Resort dopravy prý bude postupovat přesně podle programového prohlášení vlády, které postup v tomto projektu přesně stanovuje.

Kanál Dunaj-Odra-Labe

Experti a vědci brání vodní koridor Dunaj-Odra-Labe

PRAHA (9.4.) – Skupina 41 vědců a expertů z oblasti dopravy, vodohospodářství, hydrometeorologie, geologie, energetiky, ekonomie, urbanismu a životního prostředí zabývajících se otázkami možného dokončení vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe, mezi nimiž jsou rektoři, děkani, profesoři a další odborníci, reaguje na prohlášení poradního orgánu Akademie věd ČR – Komise pro životní prostředí, která tento projekt koncem února odsoudila jako „neekonomický, nesociální a neekologický“. Experti považují takové vyjádření poradního orgánu AV ČR za politováníhodné, které snižuje důvěryhodnost této instituce.

Lodní doprava v Praze

Nové zdymadlo u Dětského ostrova má být hotové do roku 2019

PRAHA (9.4.) – Nové zdymadlo u pražského Dětského ostrova, které má ulehčit přetížené smíchovské plavební komoře, bude rekreační plavidla a parníky s turisty odbavovat nejdříve v roce 2019. Informoval o tom Jan Bukovský, mluvčí Ředitelství vodních cest (ŘVC), které je investorem stavby za zhruba 650 milionů korun. Ředitelství v současnosti zpracovalo dokumentaci k posouzení dopadů vodního díla na životní prostředí. Pokud získá kladný posudek ministerstva životního prostředí, mohly by se stavební práce zahájit v roce 2017.

Labská plavba

České a saské přístavy na Labi chtějí posílit lodní dopravu

BERLÍN (25.3.) – České a saské přístavy na Labi usilují o posílení lodní dopravy na této řece a zvýšení jejího podílu na přepravě zboží. Přispět by k tomu měla dohoda o spolupráci, kterou čeští a saští představitelé podepsali s přístavem Brunsbüttel, který leží v ústí Labe do Severního moře. Informoval o tom deník Hamburger Abendblatt. Brunsbüttel patří mezi nejvýznamnější přístavy na dolním toku Labe. Těží ze své polohy, neboť leží v ústí řeky do moře a také při kanálu, který spojuje Severní a Baltské moře. Ročně se v přístavu přeloží více než deset milionů tun zboží.

Nesplavné Labe

Rejdaře trápí dlouhé sucho, čekají na déšť i investice do Labe

ÚSTÍ NAD LABEM (20.3.) – Vysoké ztráty způsobuje lodním dopravcům nedostatek vody, kvůli němuž nemohou vyplout. Nízká hladina zastavila lodní dopravu na Labi 20. února. Potvrdil to spolumajitel společnosti EVD Lukáš Hradský. Komplikace to přináší i firmám, které své zboží po Labi běžně doručují. Problém je podle podnikatelů v lodní dopravě také nedostatečná údržba vodní cesty.

Ministerstvo dopravy

MD: Bez dohody se sousedními státy nemá smysl investovat do kanálu D-O-L

PRAHA (20.3.) – Náklady na desítky studií k plavebnímu kanálu Dunaj-Odra-Labe (D-O-L) byly od roku 1998 už 20 milionů korun. Zatím ale neexistuje konsenzus okolních zemí, zdali skutečně stavbu chtějí. „Dokud není mezinárodní dohoda, nemá smysl do této obří stavby dále investovat,“ uvedl ministr dopravy Antonín Prachař. Ten nedávno oznámil, že pozastaví pětadvacetimi­lionový tendr na studii proveditelnosti k vodnímu dílu, který vypsal jeho předchůdce Zdeněk Žák.

spinner