Vnitrozemská plavba

Povodeň 2013

SPS: Plavba letos zvládla velkou vodu bez větších problémů

PRAHA (14.6.) – Letošní povodně vtrhly do Čech nebývale rychle. Na většině míst sice řeky nedosáhly takových stavů jako před 11 lety, ale i tak měli lidé od vody plné ruce práce. Díky jejich disciplinovanosti a obětavé práci se neopakovala situace z roku 2002 a žádné plavidlo tak nemuselo být potopeno. Rychlost, kterou letos velká voda vtrhla do celých Čech, evokovala vzpomínky na rok 2002 nejen z pohledu lidí a jejich majetku, který je normálně na suchu, ale také z pohledu lodí a jejich obsluhy. Lodě, ale i další plovoucí zařízení, se totiž na rozbouřené řece mohou stát velmi nebezpečnými, pokud nejsou na bezpečném místě a správně ukotvené.

Ing. Jaroslav Kubec pro DN

„Realizace PSD labské plavbě příliš nepomůže“

Plavební stupeň Děčín (PSD) je už více než deset let předmětem urputné „zákopové války“ mezi technicky a ekonomicky zaměřenými odborníky na straně jedné a zastánci přírodního prostředí na straně druhé. Linie fronty však není tak jednoznačná, jak se zdá. I někteří zástupci technicko-ekonomického tábora pohlížejí na projekt kriticky. Jedním z oponentů plánovaného projektu je Ing. Jaroslav Kubec, CSc., samostatný konzultant v oboru vodní dopravy.

Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe

Prezident Zeman: Štětín by se mohl stát jedním z českých přístavů

VARŠAVA (25.5.) – Pokud by se podařilo vybudovat vodní koridor Dunaj-Odra-Labe, mohl by se stát polský přístav Štětín také jedním z českých přístavů. Na ekonomickém fóru ve Varšavě to prohlásil český prezident Miloš Zeman. Podle jeho slov pozitivní postoj k projektu vodního koridoru vyjádřilo před několika dny také Rakousko. „Je to nepochybně dlouhodobý investiční projekt. Jednalo by se o strategii vítězství, která by byla přínosná pro obě země," řekl Zeman. Polský prezident Bronisław Komorowski Zemanův plán na vybudování vodního koridoru D-O-L podpořil. Bez vyspělé dopravní sítě se podle jeho slov nedá obchodovat.

Vodní koridor Dunaj-Odra-Labe

Výstava v Jindřišské věži představuje projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe

PRAHA (24.5.) – Putovní výstava, která se momentálně prezentuje v pražské Jindřišské věži, soustřeďuje hlavní údaje o aktuálním tématu propojení tří moří v České republice vodním koridorem Dunaj-Odra-Labe. Ten má být klíčovým faktorem pro udržení vyrovnané vodohospodářské bilance a příspěvkem k ochraně před povodněmi, k využití obnovitelných zdrojů energie a k revitalizaci krajiny.

Návštěva z ČR v Hamburku

Čeští senátoři se zajímali o spojení Hamburku s Českou republikou

HAMBURK (16.5.) – Přístav Hamburk zažil tento týden důležitou návštěvu: na pozvání Jürgena Klimke, člena Bundestagu za CDU/CSU, předsedy sekce Labe, přicestovala do hanzovního města významná česká delegace vedená senátory Petrem Bratským a Karlem Korytářem, aby získala informace o labské politice a propojení přístavu Hamburk s jeho tradičním zázemím, včetně regionu České republiky.

Seminář EBU¨

Evropští rejdaři žádají větší podporu vnitrozemské plavby

Evropská komise by měla v zájmu vytvoření dlouhodobě udržitelného rozvoje dopravy vyčlenit přinejmenším dvacet procent z rozpočtu evropských dopravních sítí TEN-T a programu Connecting Europe Facility pro vnitrozemskou vodní dopravu. Na svém každoročním semináři v Bruselu k tomu v polovině dubna evropského komisaře pro dopravu Siima Kallase vyzval Evropský svaz rejdařů (EBU), jehož prezidentem je momentálně provozní ředitel společnosti ČSPL Lubomír Fojtů. Apeloval na něj také, aby v nadcházejících letech pomohl pro obor vytvořit odpovídající rámcové politické podmínky.

Splavnění Labe

Součástí splavnění Labe do Pardubic bude veřejný přístav

PARDUBICE (29.4.) – Splavnění Labe z Přelouče do Pardubic, které za více než tři miliardy Kč plánuje státní organizace Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC), se nemůže obejít bez vybudování veřejného přístavu v Pardubicích. „Jeho výstavba se ale zatím nechystá,“ řekl mluvčí ŘVC Václav Straka.

Kanál Dunaj-Odra-Labe

Kraje apelují na urychlení přípravy vodního koridoru Dunaj-Odra–Labe

ZLÍN (26.4.) – Kraje požadují rychlejší a efektivnější přípravu vodního koridoru Dunaj – Odra – Labe. Chtějí lepší koordinaci se sousedními státy i s Evropskou unií. Koridor by měl být zahrnut do systému transevropských dopravních koridorů TEN-T. Informoval o tom předseda Rady Asociace krajů České republiky, jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Splavnění Vltavy

ŘVC chce do roku 2025 splavnit Vltavu z Prahy až do Českých Budějovic

PRAHA (23.4.) – Přibližně do roku 2025 by měly výletní lodě doplout z Hamburku přes Prahu až do Českých Budějovic. Předpokládá to rozsáhlý projekt výstavby vodních zdvihadel a rekonstrukcí stávajících plavebních komor, který prezentovalo Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) v rámci výstavy Lodě na vodě.

Seminář EBU

Evropští rejdaři žádají vyšší podporu vnitrozemské plavby

PRAHA/BRUSEL (21.4.) – Evropský svaz rejdařů, jehož prezidentem je momentálně provozní ředitel společnosti ČSPL Lubomír Fojtů, vyzvalo na svém každoročním semináři v Bruselu evropského komisaře pro dopravu Siima Kallase k vytvoření náležitých rámcových politických podmínek a k vymezení přinejmenším 20 procent z rozpočtu TEN-T a CEF pro vnitrozemskou vodní dopravu za účelem vytvoření dlouhodobě udržitelného rozvoje dopravy v nadcházejících letech.

spinner