Vnitrozemská plavba

Vnitrozemská plavba

Rejdařům dochází trpělivost, bez dotací zřejmě skončí

Pokud vláda a další instituce nepřijmou konkrétní kroky pro splavnění Labe po většinu roku, zmizí v blízké době nákladní lodě z českých řek. Podle předsedy Sekce vodní dopravy Svazu průmyslu a dopravy Milana Raby je situace rejdařů více než kritická. „Požadujeme především dotace za období sucha a takovou legislativu, která by zabránila prakticky neomezenému blokování klíčových vodních staveb,“ řekl minulý týden.

Splavnění Labe

ČSPL prohrála soudní spor se státem

Rejdařská společnost ČSPL prohrála soudní spor se státem o 1,8 miliardy Kč. Takovou částku požadovali lodní dopravci po ministerstvu dopravy kvůli tomu, že nemohli po Labi celý rok plout s nákladními loděmi. Nejvyšší soud (NS) dovolání odmítl s tím, že společnost škodu neprokázala. Soud zpochybnil i výpočet částky. Minulý týden to uvedl mluvčí NS Petr Knötig.

Labská plavba

Sucho utlumuje lodní dopravu na Labi

Rejdařům zřejmě hrozí během několika dnů zastavení dopravy na Labi. Suché jaro srazilo hladinu velmi nízko a v úseku z Ústí do Děčína už zbývalo na počátku července k zastavení dopravy jen 15 centimetrů její výšky. „Doprava se pomalu zastavuje a další vývoj bude záviset na počasí,“ řekl ředitel ústeckého závodu Povodí Labe Jindřich Zídek. Lodě podle něj plují už delší dobu jen minimálně naložené, a dopravcům tak vznikají ztráty.

Vnitrozemská plavba

Česká vnitrozemská plavba je na hranici krachu

Pokud vláda nezačne místo planých slibů a prohlášení realizovat konkrétní kroky, zmizí nejpozději do dvou let z českých řek poslední nákladní lodě. „Lodní doprava v České republice stojí před zánikem,“ prohlásil minulý týden na valné hromadě Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR její dnes již bývalý předseda Jiří Aster. Podle jeho slov hrozí reálné nebezpečí, že se Česká republika stane jedinou evropskou zemí bez použitelného přístupu k moři po vodě.

ČR/Německo

Převedení Labe do kategorie doplňkové sítě ohrozí plavbu

Premiér Petr Nečas na konci dubna odeslal německé kancléřce Angele Merkelové dopis podporující zachování splavnosti Labe. Vyzval ji k přehodnocení strategické reformy vnitrozemských vodních cest, o níž se v Německu právě jedná.

Evropská unie

Komise chce prodloužit program NAIADES

Evropská komise hodlá prodloužit program na podporu vnitrozemské vodní dopravy NAIADES a zajistit jej stálým objemem prostředků. Podle původních záměrů měl NAIADES skončit v roce 2013, Evropská komise se rozhodla zpracovat do příštího roku konkrétní podobu jeho financování pro období let 2014 až 2020. Prozatím není známa ani přibližná podoba dalšího rozpočtu programu.

Vnitrozemská plavba

Výkony českých rejdařů loni stagnovaly

Čeští rejdaři loni přepravili 1,64 milionu tun zboží, zhruba stejně jako v roce 2009. S výsledkem jsou podle informací denního tisku spokojeni, neboť stagnace zastavila několikaletý trend prudkého poklesu výkonů. Služeb vnitrozemské plavby využívají ze 70 procent zemědělci.

Vnitrozemská plavba

České loděnice se spojí s Nova Shipbuilding z Mělníka

Děčínské doky České loděnice se během jara spojí s mělnickými Nova Shipbuilding a vytvoří jednu společnost s až 200 zaměstnanci. Mělnické doky patří nizozemskému koncernu VeKa, který s Českými loděnicemi na začátku letošního roku vytvořil společný podnik. Sídlo nové společnosti bude v Děčíně, uvedl minulý týden předseda představenstva Petr Duda.

Německo/ČR

Německo plánuje omezení investic do labské vodní cesty

Labská část koncepce reformy Spolkové správy vodních cest a plavby (WSV), kterou letos schválil rozpočtový výbor dolní komory německého parlamentu, se nelíbí německým ani českým lodním dopravcům. Strategie totiž počítá s rozvojem a investicemi jen na nejfrekventova­nějších vodních cestách v zemi, což by se údajně nevztahovalo na Labe od české hranice.

Splavnění Labe

Německá strana možná zkomplikuje výstavbu jezu u Děčína

Na konci února vyprší termín, do kterého se musí příslušné německé orgány vyjádřit k předložené dokumentaci týkající se plánované výstavby jezu u Děčína. „Německo požádalo o mezinárodní posouzení projektu, a české ministerstvo životního prostředí se tedy bude muset v rámci procesu EIA vypořádat i s připomínkami německých orgánů,“ řekl minulý týden ředitel Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.

spinner