Vnitrozemská plavba

Vnitrozemská plavba

České loděnice se spojí s VeKou

České loděnice se několik dnů před Vánocemi definitivně dohodly na fúzi s nizozemskou společností VeKa. Informoval o tom předseda představenstva české společnosti Petr Duda. VeKa by měla přinést především lukrativnější zakázky, které děčínským dokům v posledních letech chyběly.

Ing. Miroslav Šefara (ŘVC ČR) pro DN

Výstavba dopravní infrastruktury čeká na novely zákonů

Jednou z hlavních brzd výstavby infrastruktury pro vodní a silniční dopravu jsou některé zákony, které umožňují, aby se například ekologickým sdružením celá léta dařilo blokovat výstavbu nezbytných dopravních staveb. „Změnit se musí zejména stavební zákon a zákon o ochraně přírody,“ domnívá se ředitel Ředitelství vodních cest ČR Miroslav Šefara.

Vodní doprava

Krize zvýšila zájem o vnitrozemskou plavbu

Současná ekonomická krize se projevila změnou struktury přepravovaných komodit, ale také dalším zvýšením poptávky po vodní dopravě jako levnější dopravní alternativě. Uvedl to jednatel společnosti Evropská vodní doprava Sped (EVD) Lukáš Hradský.

Labská plavba

Návratnost plavebního stupně u děčína ŘVC odhaduje na deset let

Návratnost stavby jezu s plavební komorou na Labi na okraji Děčína, který by téměř po celý rok umožňoval plavbu z děčínského přístavu do Německa, odhaduje Ředitelství vodních cest (ŘVC) na deset let. Vedoucí oddělení rozvoje ŘVC Jan Bukovský na konci září na prezentaci záměru stavby plavebního stupně v Děčíně uvedl, že vlastní jez by měl stát kolem 4,2 miliardy Kč. Vodní elektrárna za zhruba jednu miliardu Kč, s jejímž vybudováním projekt rovněž počítá, by se měla zaplatit během osmi let.

Přístav Děčín

Děčínský přístav slavil jubileum v optimistické náladě

V letošním roce uplynulo 130 let od založení přístavu v Děčíně. Představitelé přístavu, ale i české i německé vnitrozemské plavby si jubileum připomněli první říjnový den na odborné konferenci v prostorách děčínského zámku. Akce se nesla ve velmi optimistickém duchu kvůli nadějnému posunu v kauze výstavby vodního stupně na Labi právě v blízkosti zdejšího přístavu (viz str. 1).

Vnitrozemská plavba

ŘVC předložilo dokumentaci ke stavbě jezu u Děčína

Ředitelství vodních cest minulý týden ministerstvu životního prostředí předložilo dokumentaci k posouzení vlivů stavby jezu u Děčína na životní prostředí (EIA). Na následné tiskové konferenci to uvedl ředitel ŘVC Miroslav Šefara. Ředitelství tak podle něj učinilo významný krok na cestě k vybudování jezu.

Labská plavba

Horko a sucho zastavilo dopravu na Labi

Suché a horké léto už zastavilo i lodní dopravu na dolním toku Labe. V kritickém úseku mezi Ústím nad Labem a Děčínem klesl vodní stav pod 150 centimetrů, což je nejnižší hranice pro smysluplnou dopravu po řece. V polovině července to uvedl ředitel dolní části Povodí Labe Jindřich Zídek. V omezeném rozsahu zatím pokračuje plavba z Děčína do Německa, ale i tam je zastavení plavby jen otázkou času.

Doprava po Labi

Další spor o jez u Děčína

Čeští a němečtí ekologové nevzdávají boj proti plánované výstavbě jezu na Labi u Děčína. Minulý týden novinářům představili studii německého Institutu pro ekologický a hospodářský výzkum, podle nějž by stavba byla ekonomicky nevýhodná a poškodila by přírodu. Rejdaři, kteří naopak za plavební stupeň bojují, považují zveřejněné informace za lživé.

Ing. Jiří Aster (Svaz dopravy ČR) pro DN

Osud vodní dopravy má v rukou příští vláda

Česká vnitrozemská plavba má za sebou další rok čekání na to, zda se vládní slova o podpoře rozvoje vodní dopravy konečně promění v činy. Podle předsedy Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR a zástupce společnosti Česko-saské přístavy Jiřího Astera čekají rejdaři netrpělivě na novou vládu vzešlou z jarních parlamentních voleb. Její konkrétní kroky zejména při splavňování Labe podle něj ukážou, jaká budoucnost českou plavbu čeká.

Vnitrozemská plavba

Rejdaři mohou žádat o podporu

Vlastnící a provozovatelé plavidel vnitrozemské vodní nákladní dopravy mohou do 26. února v rámci druhého kola výzvy předkládat projektové žádosti o finanční podporu z Operačního programu Doprava, prioritní osy 6, pro oblast podpory 6.3 vztahující se k Programu č. 127 550 Modernizace plavidel vnitrozemské vodní nákladní dopravy. Podpora z tohoto národního programu by měla přispět ke zvýšení efektivity lodního parku v souladu s programem Evropské unie NAIADES.

spinner