Vnitrozemská plavba

Labská plavba

V Pardubicích se chystá projekt na dva říční přístavy

PARDUBICE 6.6. – V Pardubicích by mohly za několika let vyrůst dva říční přístavy. Jeden by sloužil rekreačním plavbám, druhý nákladní lodní dopravě. Jejich vznik však závisí na mnoha okolnostech. Řekl to náměstek primátorky města Pardubic Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice). Nezbytnou podmínkou pro vybudování nákladního přístavu v Pardubicích je dostavba plavebních stupňů Děčín a Přelouč.

Vnitrozemská plavba

Tržby z dopravy rostou, jedinou výjimkou je plavba

Podle posledních údajů, které v první polovině května zveřejnil Český statistický úřad, se v prvním čtvrtletí tržby v oboru dopravy a skladování zvýšily meziročně o 1,4 procenta. Nárůst vykázala všechna odvětví kromě stagnujících poštovních služeb. Tržby letecké dopravy se zvýšily o 2,6 procenta, pozemní a potrubní dopravy o 1,3 procenta a skladování a vedlejších činností v dopravě o 1,5 procenta. Jedinou výjimku tvořila vodní doprava, jejíž tržby se v prvních třech měsících roku meziročně snížily zhruba o jedno procento.

Výstavba jezu na Labi

ŘVC si stěžuje nejen na práci posudkáře

PRAHA 1.6. – Další vrácení dokumentace EIA k výstavbě jezdu u Děčína, který by měl zajistit splavnost Labe po většinu roku, považuje Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR) za nekompetentní rozhodnutí úředníka z ministerstva životního prostředí. „Jsme naprosto přesvědčeni, že posudkář Tomáš Bajer, jmenovaný ministerstvem životního prostředí, zde odvedl jednoznačně odborně nezpůsobilou práci," řekl generální ředitel ŘVC ČR Jan Skalický.

Výstavba jezu u Děčína

MŽP vrátilo k dopracování dokumentaci EIA na výstavbu jezu u Děčína

PRAHA 30.5. – Ministerstvo životního prostředí (MŽP) opět vrátilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) dokumentaci ke kontroverznímu jezu na Labi v Děčíně, aby ji dopracovalo. Informoval o tom generální ředitel ŘVC Jan Skalický. Podle jeho slov je to účelové jednání a zvažuje napadení způsobilosti tvůrce posudku.

Další informace k celé kauze přinesou DN 23/2012, které vycházejí ve čtvrtek 7.června.

Splavnění Labe

Německo odmítá spekulace, na svém území splavnost Labe zajistí

PRAHA/BERLÍN 10.4. – Německé spolkové ministerstvo dopravy, výstavby a bydlení potvrdilo v minulých dnech svému českému protějšku, že zajistí splavnost Labe od hranic s ČR až k moři. V oficiálním dopise německá strana znovu ujišťuje, že dodrží svůj závazek deklarovaný v bilaterální dohodě z roku 2006, přičemž na této skutečnosti nic nezmění ani probíhající reforma vodních cest.

Splavnění Labe

Realizace plánovaných vodních děl na Labi se stále více komplikuje

BERLÍN/PARDUBICE 6.4. – Osud plánovaných vodních děl na Labi, které by měly splavnit tento vodní tok až do Pardubic, je stále nejistý. Vedle nedostatku finančních prostředků na případnou realizaci projektů se ekologickým organizacím stále úspěšně daří přípravu staveb blokovat. V Německu se jich zastalo dokonce saské ministerstvo životního prostředí, které odmítlo i upravené plány na výstavbu jezu na Labi u Děčína. Trvá na tom, že chystaná stavba může mít negativní vliv na přírodu i v Sasku.

Vnitrozemská plavba

Ministerstvo připravuje centrální správu vodních toků

Ministerstvo dopravy připravuje zřízení centrální správy vodních toků, která by při údržbě řek nahradila jednotlivá povodí. Na počátku února to uvedl Martin Novák z tiskového oddělení úřadu. O splavné řeky by se tak namísto ministerstva zemědělství staralo výhradně ministerstvo dopravy.

Vltavská vodní cesta

Vltava v Praze dostane nový rozměr

PRAHA 6.3. – Zvýšit atraktivitu Vltavy v Praze a jejím nejbližším okolí nejen pro turisty je cílem společné odborné pracovní skupiny, kterou sestavili zástupci Magistrátu hlavního města Prahy a Ředitelství vodních cest. Měla by tak vzniknout nová přístaviště a k nim odpovídající prostředí náplavek. Důležitá je také otázka řešení situace nejpřetíženější plavební komory ve střední Evropě.

Vnitrozemská plavba

Plavba na Labi stojí

Příliv arktického vzduchu ve střední Evropě způsobil problémy nejen v železniční a silniční dopravě. Kvůli plovoucímu ledu musely německé úřady v polovině minulého týdne v úseku mezi česko-německou hranicí a Hamburkem zcela zastavit i vnitrozemskou plavbu na Labi. Celá vodní cesta tak následovala úsek mezi soutokem řeky se Sálou a Hamburkem, který stál již od počátku února.

Vodní cesty

Do 22. března lze připomínkovat vliv chystaného jezu v Děčíně na životní prostředí

PRAHA 23.2. – Od tohoto týdne běží měsíční lhůta připomínkového řízení k doplněné dokumentaci posuzující vliv výstavby na životní prostředí (tzv. EIA) záměru Plavební stupeň Děčín (PSD). Vyvěšením dokumentace na úřední desce Ústeckého kraje byla pro veřejnost odstartována možnost vyjádřit se k vlivům stavby na životní prostředí. Lidé a dotčené subjekty mohou podávat připomínky do 22. března, podněty pak posoudí Ministerstvo životního prostředí.

spinner