Tradiční plavbu po Labi, kterou pro německé i české uživatele a příznivce labské vodní cesty každoročně pořádají správa saských labských přístavů a marketingová organizace přístavu Hamburk, letos k apelu na německé kolegy využil ředitel Ředitelství vodních cest ČR Jan Skalický. V zájmu zachování a dalšího rozvoje labské vodní cesty je na konci května vyzval k co nejintenzivnější podpoře plánované výstavby plavebního stupně v Děčíně. „V současné kritické situaci české labské plavby potřebujeme slyšet i důrazný hlas z Hamburku, Drážďan a dalších míst,“ řekl před vyplutím v drážďanském labském přístavu Alberthafen.
Vnitrozemská plavba
Ing. Veronika Šamajová (ČSP) pro DN
Přístavům pomáhají přežít kdysi jen doplňkové činnosti
DĚČÍN 25.6. – Omezená splavnost Labe dělá vrásky na čele nejen rejdařům, ale i labským přístavům. Negativně ovlivňuje i velké přístavy Děčín a Lovosice, které jsou v majetku společnosti Česko-saské přístavy. „Kvůli nespolehlivé splavnosti Labe jsme se museli v posledních letech začít více věnovat i původně doplňkovým činnostem, jako jsou logistické služby či skladování, které nám pomáhají přežít,“ řekla v rozhovoru pro Dopravní noviny ředitelka Česko-saských přístavů Veronika Šamajová.
Celý rozhovor přinesou DN 26/2012, které vycházejí ve čtvrtek 28. června
PRAHA 20.6. – Ředitelství vodních cest ČR dosáhlo dalšího úspěchu v přípravě výstavby plavebního kanálu v Přelouči, když Městský úřad Přelouč uveřejnil Oznámení nového projednání územního řízení této stavby a obnovil tak územní řízení, které soud v minulosti zrušil a vrátil k novému projednání. Výstavbou Plavebního stupně Přelouč bude řeka Labe splavná až do Pardubic.
Přestože ještě nikdy za poslední roky nebyly tak příznivé podmínky pro dobudování labské vodní cesty, obor vnitrozemské plavby spěje v České republice k zániku. Lví podíl na tomto velmi pravděpodobném scénáři má podle rejdařů ministerstvo životního prostředí, které minulý týden přes jasnou vládní podporu vodní dopravě Ředitelství vodních cest opět vrátilo k dopracování dokumentaci EIA k výstavbě jezu u Děčína.
PARDUBICE 6.6. – V Pardubicích by mohly za několika let vyrůst dva říční přístavy. Jeden by sloužil rekreačním plavbám, druhý nákladní lodní dopravě. Jejich vznik však závisí na mnoha okolnostech. Řekl to náměstek primátorky města Pardubic Martin Bílek (Sdružení pro Pardubice). Nezbytnou podmínkou pro vybudování nákladního přístavu v Pardubicích je dostavba plavebních stupňů Děčín a Přelouč.
Podle posledních údajů, které v první polovině května zveřejnil Český statistický úřad, se v prvním čtvrtletí tržby v oboru dopravy a skladování zvýšily meziročně o 1,4 procenta. Nárůst vykázala všechna odvětví kromě stagnujících poštovních služeb. Tržby letecké dopravy se zvýšily o 2,6 procenta, pozemní a potrubní dopravy o 1,3 procenta a skladování a vedlejších činností v dopravě o 1,5 procenta. Jedinou výjimku tvořila vodní doprava, jejíž tržby se v prvních třech měsících roku meziročně snížily zhruba o jedno procento.
PRAHA 1.6. – Další vrácení dokumentace EIA k výstavbě jezdu u Děčína, který by měl zajistit splavnost Labe po většinu roku, považuje Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR) za nekompetentní rozhodnutí úředníka z ministerstva životního prostředí. „Jsme naprosto přesvědčeni, že posudkář Tomáš Bajer, jmenovaný ministerstvem životního prostředí, zde odvedl jednoznačně odborně nezpůsobilou práci," řekl generální ředitel ŘVC ČR Jan Skalický.
Výstavba jezu u Děčína
MŽP vrátilo k dopracování dokumentaci EIA na výstavbu jezu u Děčína
PRAHA 30.5. – Ministerstvo životního prostředí (MŽP) opět vrátilo Ředitelství vodních cest (ŘVC) dokumentaci ke kontroverznímu jezu na Labi v Děčíně, aby ji dopracovalo. Informoval o tom generální ředitel ŘVC Jan Skalický. Podle jeho slov je to účelové jednání a zvažuje napadení způsobilosti tvůrce posudku.
Další informace k celé kauze přinesou DN 23/2012, které vycházejí ve čtvrtek 7.června.
PRAHA/BERLÍN 10.4. – Německé spolkové ministerstvo dopravy, výstavby a bydlení potvrdilo v minulých dnech svému českému protějšku, že zajistí splavnost Labe od hranic s ČR až k moři. V oficiálním dopise německá strana znovu ujišťuje, že dodrží svůj závazek deklarovaný v bilaterální dohodě z roku 2006, přičemž na této skutečnosti nic nezmění ani probíhající reforma vodních cest.
BERLÍN/PARDUBICE 6.4. – Osud plánovaných vodních děl na Labi, které by měly splavnit tento vodní tok až do Pardubic, je stále nejistý. Vedle nedostatku finančních prostředků na případnou realizaci projektů se ekologickým organizacím stále úspěšně daří přípravu staveb blokovat. V Německu se jich zastalo dokonce saské ministerstvo životního prostředí, které odmítlo i upravené plány na výstavbu jezu na Labi u Děčína. Trvá na tom, že chystaná stavba může mít negativní vliv na přírodu i v Sasku.