Podpora rejdařům

Stát podpoří rejdaře pětimilionovou dotací

Stát podpoří rejdaře pětimilionovou dotací

PRAHA (18.10.) – Ministerstvo dopravy rozdělí mezi tuzemské provozovatele nákladní říční dopravy pět milionů Kč. O dotaci na podporu plavebního provozu mohou rejdaři žádat do 22. října. Kromě tohoto příspěvku mohou provozovatelé nákladních lodí čerpat peníze z programu ministerstva na vzdělávání posádek a z příspěvků na pořízení evropské certifikace pro převážení potravin a krmiv.

Konkrétní částka, o kterou mohou jednotliví provozovatelé požádat, se podle materiálu ministerstva bude vypočítávat podle objemu přepraveného zboží. Podmínkou čerpání dotace je především koncese opravňující k provozování říční dopravy a předložení dokladů o množství přepraveného materiálu.

„Pětimilionová dotace je ale pro rejdaře jen slabou náplastí, která nemůže nahradit požadované kompenzace za nesplavné Labe,“ řekl tajemník Sekce vodní dopravy při Svazu dopravy ČR Jiří Aster. Ty by totiž byly pro dopravce mnohem výhodnější. Výše kompenzací, které schválila Evropská unie, se v tomto případě vypočítává podle množství nákladu, se kterým rejdaři jezdí při nízkých stavech Labe.

Kompenzace počítá s doplatkem poloviny nenaloženého nákladu v situaci, kdy hladina Labe klesne pod 1,4 metru. Ročně by si tak dopravci mohli přijít až na 53 milionů Kč, kdyby ministerstvo dopravy tento dotační titul prosadilo. Podle úřadu ale pro něj není v rozpočtu dost peněz.

Jako náhradu za dotace za nesplavné dny ministerstvo v srpnu rejdařům vypsalo program na rekvalifikaci zaměstnanců a přiznalo příspěvek na pořízení mezinárodní certifikace pro převážení krmiv (GMP). Ta je v mnoha evropských zemích nezbytná při převážení potravin a dokladuje, že dopravci dodržují pravidla bezpečného oddělování přepravy potravin a nebezpečného materiálu, tedy například chemikálií. Jednotliví dopravci v rámci této výzvy mohou žádat maximálně o půlmilionový příspěvek.

(čtk)

spinner