Splavnění Labe

ŘVC hledá možnost splavnění Labe bez výstavby jezu

ŘVC hledá možnost splavnění Labe bez výstavby jezu

PRAHA (25.9.) – Ředitelství vodních cest (ŘVC) začalo připravovat alternativní podobu splavnění Labe, která nepočítá se stavbou kontroverzního děčínského jezu. Jestli tato varianta bude v českých podmínkách reálná, by se ředitelství mělo dozvědět do konce listopadu, kdy budou k dispozici výsledky matematického modelování. Informoval o tom Jan Hodovský, jednatel konzultantské společnosti Well Consulting, se kterou ŘVC při prosazování jezu spolupracuje. Vypracování alternativní varianty splavnění Labe ŘVC zadalo ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Variantu bez jezu Ředitelství vodních cest v minulosti odmítalo s tím, že na české straně řeky je příliš velký sklon a prohrábkou říčního dna se nebude možné dostat na hloubku 1,6 metru, kterou pro efektivní říční dopravu požadují rejdaři. „Mohu zodpovědně říct, že se domníváme, že bude velký problém, aby ta bezjezová varianta vyhověla požadavkům," řekl šéf ŘVC Jan Skalický. Ředitelství si podle něj v minulosti nechalo vypracovat několik studií, které prokazovaly, že jiná varianta než jez není reálná.

„ŘVC dříve posuzovalo pouze vlastní studii. Nyní by podle požadavku MŽP mělo posuzovat bezjezovou variantu, do které bude muset zahrnout připomínky občanských sdružení," reagoval Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země, které je nejhlasitějším kritikem výstavby jezu. Ani občanské iniciativy podle něj jistě nevědí, zda bude jimi požadovaná varianta kombinující stavbu příčných hrázek podél říčních břehů, odbagrování dna a zavedení jednosměrného provozu v některých úsecích fungovat. Zpracování této varianty v rámci procesu hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) by na to ale mělo dát odpověď, dodal.

I kdyby modelové výpočty prokázaly, že by zvýšení plavební hloubky v Labi jinou formou než s pomocí jezu byly reálné, zůstane pravděpodobně tato varianta pouze na papíře. Zatím platí usnesení vlády z roku 2005 a nově z roku 2012, kde se s plavebním stupněm v Děčíně jednoznačně počítá, uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. Rozhodnutí opustit od výstavby jezu by tak musela vláda jako celek.

(čtk)

spinner