Povodeň 2013

SPS: Plavba letos zvládla velkou vodu bez větších problémů

SPS: Plavba letos zvládla velkou vodu bez větších problémů

PRAHA (14.6.) – Letošní povodně vtrhly do Čech nebývale rychle. Na většině míst sice řeky nedosáhly takových stavů jako před 11 lety, ale i tak měli lidé od vody plné ruce práce. Díky jejich disciplinovanosti a obětavé práci se neopakovala situace z roku 2002 a žádné plavidlo tak nemuselo být potopeno. Rychlost, kterou letos velká voda vtrhla do celých Čech, evokovala vzpomínky na rok 2002 nejen z pohledu lidí a jejich majetku, který je normálně na suchu, ale také z pohledu lodí a jejich obsluhy. Lodě, ale i další plovoucí zařízení, se totiž na rozbouřené řece mohou stát velmi nebezpečnými, pokud nejsou na bezpečném místě a správně ukotvené.

Žádné plavidlo nikde neuvázlo

Dnes lze s jistotou říci, že povodňové nebezpečí polevuje. Je tedy čas začít bilancovat. Z pohledu Státní plavební správy byly povodně 2013 pro lodě a další zařízení na vodě milosrdné. Žádné plavidlo nikde neuvázlo, nic nebylo nutné odstřelovat ani potápět. „Pokud se ptáte na letošní, tak trochu nečekanou povodeň, musím pochválit všechny účastníky plavebního provozu, kteří disciplinovaně uposlechli pokynů pracovníků SPS a včas se uchýlili do ochranných přístavů, nebo pokud to již nebylo možné, na bezpečné místo, kde vysokou vodu bez problémů přečkali,“ říká ředitel Státní plavební správy (SPS) Jaromír Kalousek.

Drobné problémy se řešily za pochodu

Osobní i nákladní lodě letošní povodni odolaly. Provozovatele lodí o nástupu povodně průběžně informovala Státní plavební správa prostřednictvím SMS zpráv. Nějaké problémy se samozřejmě vyskytly, byly ale pouze drobného charakteru, a tak se daly řešit za pochodu a veřejnost je ani nevnímala. Z jejich řešení a minimalizace ztrát je vidět, jak moc jsme se z minulých povodní poučili. Například v minulosti byly největší problémy s vyklízením Helmovské zdrže, tedy oblasti v samém centru Prahy (oblast mezi plavební komorou Smíchov a plavební komorou Štvanice), kde je největší koncentrace plavidel. Jde jak o osobních lodě a malá plavidla, tak i o plovoucí zařízení, jako jsou přístavní můstky. I přesto, že byl nástup povodně tak rychlý, jak byl, podařilo se včas všechny lodě i můstky přemístit do ochranných přístavů.

Analýzy ukáží, zda šlo něco udělat jinak

Obdobně velmi dobře letos zafungovala i spolupráce mezi jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému. „Musím přiznat, že spolupráce byla na té nejlepší úrovni. Je radost spolupracovat s lidmi, kteří vědí, co dělat,“ pokračuje Kalousek. Podle jeho slov nyní přichází čas na odstraňování následků a analýzu průběhu povodní. „Ta ukáže, jestli jsme něco měli udělat jinak, případně jestli dojde k úpravě některých postupů. Příroda je nevyzpytatelná a my se máme pořád co učit,“ upozornil šéf SPS.

spinner