Jez u Přelouče

Krajský úřad opět zrušil územní rozhodnutí pro výstavbu kanálu u Přelouče

Krajský úřad opět zrušil územní rozhodnutí pro výstavbu kanálu
u Přelouče

PŘELOUČ (27.2.) – Plánovaná stavba plavebního kanálu u Přelouče na Pardubicku stále nemá územní rozhodnutí. Krajský úřad jej počtvrté zrušil například kvůli nesrovnalostem v popisu stavby. Informovalo o tom hnutí Děti Země. Podle krajského úřadu stavbu znovu projednává stavební úřad v Přelouči. O výstavbě se hovoří zhruba 20 let.

„Jde sice o procesní chyby stavebního úřadu, nicméně postup krajského úřadu vítáme," uvedl předseda hnutí Miroslav Patrik. Úřad ještě nedodal souhlas od vlastníka se zásahem do lesa a také seznam všech podkladů, dodal Patrik. Podle Michala Votřela z krajského úřadu šlo o procesní výtky, například o špatně uvedená čísla parcel. „Stavbu znovu projednává stavební úřad v Přelouči. Ve chvíli, kdy vydá rozhodnutí, mohou účastníci znovu podat odvolání. Celé to odhaduji na tři měsíce," řekl Votřel.

Stát se snaží prosadit tuto stavbu více než 20 let. Podle ekologických aktivistů zničí významné biotopy na Slavíkových ostrovech u Přelouče a je zbytečně drahá. „Stát by měl spíše investovat peníze do železnice a do obchvatů obcí a měst, než do vodních dopravních staveb, které jsou pro přírodu škodlivá," řekl Patrik.

O prosazení stavby za více než 3,1 miliardy korun se Ředitelství vodních cest snaží zhruba 20 let. Projekty, pozemky či konzultace s advokáty podle Patrika stály asi 700 milionů korun. Státní fond dopravní infrastruktury počítá se stavbou v letech 2015 až 2018, podotkl Patrik.

Kvůli prodloužení vodní cesty o 24 kilometrů by měl u Přelouče vzniknout více než tříkilometrový kanál, který by obešel přeloučský jez. Součástí plánu je plavební komora s vraty, nová přemostění a přeložky silnic. Náklady na tyto práce se odhadují na více než tři miliardy korun. Postavení veřejného přístavu v Pardubicích má stát dalších asi 220 milionů korun, silniční most mezi Valy a Mělicemi 200 milionů korun.

(čtk)

spinner