Vnitrozemská plavba

Kanál DOL

Fico: Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe je důležitý a realizovatelný

VALTICE (12.5.) – Projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, který dlouhodobě prosazuje prezident Miloš Zeman, je podle slovenského premiéra Roberta Fica nejen důležitý, ale i realizovatelný. Byl by podle něj poměrně levnou a rychlou dopravní cestou. Řekl to po společném zasedání české a slovenské vlády. Studii proveditelnosti k projektu má připravit české ministerstvo dopravy.

Labská vodní cesta

Labskou vodní cestou z Chvaletic proplul obří tanker

PRAHA (11.5.) – V minulých dnech využila labskou plavební cestu z Chvaletic směrem k česko-německé hranici u Děčína jedna z největších říčních lodí, která kdy u nás byla postavena. Jednalo se o říční tanker, jehož střední část byla spuštěna na vodu v loděnici Lhotka u Lovosic, odkud ji tlačný remorkér dopravil do Chvaletické loděnice k dokončení. Odtud osmdesát metrů dlouhý tanker zamířil do Magdeburku, aby plavbou po německých kanálech ulehčil německé silniční dopravě.

Český přístav v Hamburku

Ministerstvo chce ukončit smlouvu s nájemcem přístavu

Z pronájmu českého přístavu v Hamburku chce ministerstvo dopravy ročně inkasovat miliony Kč. Jen za pronájem kancelářských prostor úřad očekává roční příjem mezi dvěma až pěti miliony Kč, jak uvedl v tiskové zprávě minulý týden. Kromě rozsáhlé investice do oprav ale musí ministerstvo dopravy vypovědět smlouvu se společností Eko Logistics, které přístav před dvěma lety samo do roku 2022 pronajalo.

Novinky na českých vodních cestách

Letošní plavební sezónu na vodních cestách oživí řada novinek

PRAHA (26.4.) – Ředitelství vodních cest ČR na výstavě Lodě na vodě 2015 veřejnosti představilo novinky, které vodní cesty v letošním roce čekají. Za týden se otevřou brány nového přístavu Hluboká nad Vltavou, začíná fungovat systém jednotného připojení lodí na elektřinu a vodu v přístavech a v loňském roce dokončená veřejná přístaviště na Labi poprvé plně slouží turistům. Zdaleka to ale není vše.

Český přístav v Hamburku

Ministerstvo dopravy chce zrekonstruovat český přístav v Hamburku

PRAHA (23.4.) – Ministr dopravy Dan Ťok chce, aby české přístavní území v Hamburku více využívaly české logistické společnosti, aby poskytovalo komplexní zázemí pro jejich obchodní činnost a podporoval obchod České republiky. Stát za tímto účelem hodlá vypovědět stávající nájemní smlouvu, vypsat nové výběrové řízení a areál v dalších letech rekonstruovat.

Splavnění Vltavy

Splavnění Vltavy z Orlíka do Českých Budějovic se pomalu blíží

HNĚVKOVICE (20.4.) – Minulý týden začala stavba poslední chybějící plavební komory na jihočeské Vltavě ve Hněvkovicích u Týna nad Vltavou. Práce běží tak, aby v září 2016 byla nová plavební komora hotova a propojila se Orlická přehradní nádrž s Českými Budějovicemi. Zároveň byla přestřižena páska na již v předstihu dokončené plavební komoře na přehradě Hněvkovice.

Kanál DOL

Ministerstvo dopravy chce vypsat studii proveditelnosti na stavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe

PRAHA (19.4.) – Ministerstvo dopravy oživuje plány na lodní propojení Dunaje, Odry a Labe, jehož velkým zastáncem je prezident Miloš Zeman. Úřad se chystá vypsat výběrové řízení na studii proveditelnosti takzvaného koridoru D.O.L. za 25 milionů korun. Vyplývá to z oznámení zveřejněného ve Věstníku veřejných zakázek.

Vnitrozemská plavba

Přesunu nákladní dopravy na vodu brání problematická místa

Snahy přesunout nákladní dopravu ze silnice na vnitrozemské vodní cesty vedly za posledních 15 let jen k malému pokroku. Podle auditorů Evropské unie nebyly projekty spolufinancované EU v rámci strategie pro větší využití vnitrozemských vodních cest realizovány účinným způsobem. Vnitrozemská vodní doprava si jako alternativa k silniční dopravě nepolepšila a nedošlo ani ke zlepšení splavnosti. Vyplývá to z nejnovější zprávy Evropského účetního dvora (EÚD).

Dotace pro rejdaře

Ministr zastavil slíbenou dotaci pro rejdaře za následky povodní

PRAHA (5.3.) – Provozovatelé přístavů a říčních lodí nedostanou slíbených 250 milionů korun jako kompenzace za předloňské povodně. Potvrdil to ministr dopravy Dan Ťok. Náhrady pro rejdaře slíbil loni v říjnu jeho předchůdce Antonín Prachař, podle nového šéfa resortu ale pro vyplacení peněz nejsou v rozpočtu vyčleněné peníze.

Podpora lodní dopravy

Rejdaři možná přijdou o slíbené dotace za povodně

PRAHA (2.3.) – Tuzemští lodní dopravci a provozovatelé přístavišť zatím nedostali slíbené dotace, které měly být kompenzací za předloňské povodně. O jejich vyplacení budou ještě jednat s ministrem dopravy Danem Ťokem. Potvrdil to předseda vodní sekce při Svazu dopravy Milan Raba. Celkem 250 milionů korun jim vloni v listopadu slíbil exministr dopravy Antonín Prachař. Současné vedení resortu ale podpoře dopravy takto nakloněno není a hrozí, že rejdaři mohou o peníze přijít.

spinner