Vnitrozemská plavba

​MF: Pro prominutí daně lodníkům v Nizozemsku chybí argumenty

​MF: Pro prominutí daně lodníkům v Nizozemsku chybí argumenty Premium

12.10. – Pokud ministerstvo financí obdrží podnět, aby českým lodníkům pracujícím v Nizozemsku prominulo v souladu se zákonem dlužné tuzemské daně z příjmů, pečlivě ho posoudí. Možnost uplatnit tento nástroj je však velmi výjimečná a zatím pro ni chybí argumenty. Řekla to náměstkyně ministra financí Alena Schillerová po jednání sněmovního rozpočtového výboru, který se situací kolem placení daní lodníků zabýval.

​Vodní cesta z Českých Budějovic na Orlík bude volná za sedm měsíců

​Vodní cesta z Českých Budějovic na Orlík bude volná za sedm měsíců Premium

26.9. – Za sedm měsíců se lodě po Vltavě dostanou bez zábran z Českých Budějovic až na vodní nádrž Orlík. V tu dobu má být dokončena plavební komora v Hněvkovicích na Českobudějovicku, která umožní splavnění dalšího úseku řeky. Právě stavbu komory v Hněvkovicích si mohli prohlédnout zájemci při dni otevřených dveří. Splavnění Vltavy umožní velkým lodím využít až 100 kilometrů řeky.

​Lodníci ve vnitrozemské plavbě by mohli mít častější odpočinek

​Lodníci ve vnitrozemské plavbě by mohli mít častější odpočinek Premium

26.9. – Členové lodních posádek ve vnitrozemské plavbě se možná dočkají častějšího odpočinku. Přinést jim ho má novela zákona o vnitrozemské plavbě, kterou vláda předložila poslancům. Ministerstvo dopravy odhaduje, že se změna zákona dotkne řádově stovek lodníků. Novela zavádí do zákona pravidla evropské směrnice. Na některé z příštích schůzí Sněmovny by ji měli projednat poslanci.

​Mělnický přístavní terminál splňuje hlukové limity, město chce omezit dopravu

​Mělnický přístavní terminál splňuje hlukové limity, město chce omezit dopravu Premium

8.9. – Mělnický přístavní terminál, který zároveň funguje jako překladiště kontejnerů vlakové a kamionové dopravy, splňuje limity vlivu na životní prostředí. Potvrdila to studie, kterou si nechalo zpracovat vedení radnice po stížnostech na hluk a emise z výfukových plynů. Právě proto radnice nadále požaduje, aby se množství nákladních aut i kontejnerů nepohybovalo na povoleném maximu.

​Kanál ELK (Labe – Lübeck) má šanci na rozšíření

​Kanál ELK (Labe – Lübeck) má šanci na rozšíření Premium

9.8. – Po dlouhých letech odkládání by se konečně mohl stát vodní kanál ELK (Elbe-Lübeck-Kanal) plnohodnotnou dopravní tepnou. ELK má šanci dostat se mezi „naléhavé“ infrastrukturní projekty v plánu rozvoje spolkových dopravních cest. „Chceme zapojit další iniciativy, zejména se chceme opřít o spolkovou zemi Šlesvicko-Holštýnsko, aby se podařilo dotáhnout projekt rozšíření ELK až do finálního plánu, který bude zveřejněn letos na podzim,“ řekl prezident průmyslové a hospodářské komory IHK v Lübecku Lars Schöning.


Z mezinárodních dopravních a logistických svazů - červenec 2016

LOGISTIKA

Asociace evropské vozidlové logistiky – ECG

AUTOLOGISTICI HLEDAJÍ UŽŠÍ KONTAKTY K VÝROBCŮM VOZIDEL

ECG má nového prezidenta. Stal se jím Wolfgang Göbel, který sedm let předtím vykonával funkci viceprezidenta a nadále hodlá uplatňovat svazovou politiku, na níž se uplynulých sedm let podílel. Je zde však i několik nových bodů. Nejvíce mu leží na srdci intenzivní spolupráce s klienty, tedy s výrobci automobilů.

V Bruselu se diskutovalo o stavbě Plavebního stupně Děčín

Ve středu 15. června se v Bruselu v sídle Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii odehrál work-shop o problematice vnitrozemské vodní dopravy v ČR, věnovaný zejména záměru Plavebního stupně Děčín s důrazem na jeho vlivy na životní prostředí. Jednání uspořádalo Ministerstvo dopravy pod vedením státního tajemníka Tomáše Čočka, spolu se Stálým zastoupením ČR a Ředitelstvím vodních cest ČR. Kromě zástupců Evropské komise (DG MOVE, DG ENV a DG REGIO) se ho účastnil také koordinátor evropského koridoru Orient-East-Mediteranean Mathieu Grosch.


Zeptali jsme se Bohumila Průši, vedoucího reprezentace Hafen Hamburg Marketing v Praze

Přístav Hamburk je nejen námořním přístavem, ale také posledním přístavem na Labi. Jaký význam má pro námořní přístav Hamburk labská vodní cesta, jak mohou říční lodě konkurovat silniční a železniční dopravě?

Co přinesl červen 2016 v dopravě

V posledních dnech jsme zaznamenali několik událostí kolem vnitrozemské plavby. Šlo kupříkladu o to, že v Evropské unii dochází v tomto oboru k harmonizaci technických předpisů, na které se již neformálně dohodli vyjednávači za jednotlivé členské státy a za Evropský parlament. Nahradí se stará ustanovení a stanoví technické předpoklady, jež musí říční lodě splňovat, aby mohly být nasazovány na řekách a kanálech zemí EU.


​Zaměstnanci ve vodní dopravě se bouří a chystají protesty

Až dosud o sobě dávali vědět pouze čeští rejdaři a majitelé přístavů, kteří mnoho let požadují od ministerstva dopravy a vlády ČR řešení krizového stavu ve vodní dopravě. Nyní problém eskaluje sílícími protesty odborů a zaměstnanců v tomto odvětví. Neustálé odsouvání dobudování splavnosti Labe a absence skutečné pomoci státu prý totiž nedává tisícům pracovníků v oboru žádnou budoucnost.

spinner