​Čeští a němečtí zákonodárci mají zájem na zajištění splavnosti Labe

​Čeští a němečtí zákonodárci mají zájem na zajištění splavnosti Labe

24.2. - Čeští a němečtí zákonodárci mají zájem na zajištění splavnosti Labe po 345 dní v roce. Na jednání v Berlíně se na tom shodli zástupci dopravních výborů Sněmovny a Senátu se členy pracovní skupiny Labe německého Spolkového sněmu. Čeští představitelé chtějí do konce června připravit návrh, který by se mohl stát základem mezistátní smlouvy o užívání Labe. Řeka se totiž dlouhodobě potýká s nedostatečnou výškou vodní hladiny.

„Potřebujeme vedle silnic a železnice i třetí důležitou vnitrozemskou dopravní cestu, a to je Labe. S Labem se hospodářsky a dopravně připojujeme k jižní, východní a střední Evropě. Je to velmi důležitá strategická otázka," řekl německý poslanec Jürgen Klimke. „Před druhou světovou válkou zajišťovalo Labe pět procent objemu dopravy, nyní to je 1,3 procenta. Chceme se vrátit zpět přinejmenším na těch pět procent," uvedl.

Zákonodárci z obou zemí se shodli, že by splavná hloubka Labe měla být od české hranice do Drážďan 150 centimetrů, od Drážďan do Hamburku 160 centimetrů. „Německá strana nám řekla, že garantuje ty hloubky, co slíbila," řekl senátor Petr Bratský. Na českém úseku Labe by podle něj měla být splavná hloubka minimálně 140 centimetrů.

Garantovaná hloubka Labe podle Bratského zjednoduší ekonomické využívání řeky. „Pro českou stranu to znamená, že pokud budeme budovat jakékoli naše stavby, tak víme, jak budou navazovat (na německý úsek řeky). A pro české dokaře to bude znamenat, že budou znát hloubku po dobu většiny roku a mohou si lépe nastavit svoje přepravní podmínky," řekl. K případným stavbám na českém úseku Labe, jako je navrhovaný jez u Děčína, se podle Bratského bude Německo vyjadřovat, nebude mít ale rozhodující slovo.

Zákonodárci by měli do konce června připravit návrh smlouvy, která by zakotvila podmínky využívání Labe. Návrhem by se poté měla zabývat ministerstva zahraničí a dopravy v obou zemích, aby připravila přesné znění mezinárodní smlouvy pro vládní a parlamentní schválení. Klimke předpokládá, že souběžně s mezistátní smlouvou bude vznikat i německý strategický koncept využívání Labe, který zohlední ekologická, dopravní i rekreační hlediska. Jeho konečnou podobu by podle poslance měla spolková vláda přijmout nejpozději do konce roku.

Labe se dlouhodobě potýká s nedostatečnou výškou vodní hladiny. Podle českých úřadů je 175 dní v roce nesplavné, což neumožňuje na řece efektivně podnikat. Problematická situace na Labi se v mimořádné míře projevila loni, kdy se v létě kvůli suchu na německém území zcela zastavila lodní doprava včetně drážďanských městských parníků pro turisty.

Česko si slibuje zlepšení splavnosti Labe mimo jiné od vybudování plavebního stupně u Děčína. Proti jeho výstavbě však protestují české i německé ekologické organizace. Podle nich nemůže jediný plavební stupeň zajistit celoroční splavnost řeky v situaci, kdy se kvůli suchu zvyšuje počet dní, během kterých není možné po řece plout.

(čtk)

spinner