Vydání 16/2021

​Ing. Tomáš Tóth: Společnost ČD Cargo se již v půlce roku vrátila do černých čísel

Společnost ČD Cargo, a.s., se po loňském náročném roce vrátila letos v polovině roku již do černých čísel. Co tomu předcházelo a jaké jsou plány dopravce do budoucna, o tom jsme hovořili s předsedou představenstva ČD Cargo, a.s., Ing. Tomášem Tóthem.

​Německo prodá až čtvrtinu svého podílu v Lufthanse

Německý stát prodá až čtvrtinu svého dvacetiprocentního podílu v letecké společnosti Lufthansa. Informoval o tom německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF. Zmínil přitom pozitivní vývoj největších evropských aerolinek, kterým německá vláda poskytla kvůli dopadům pandemie covidu-19 záchranný balík.

​Komentář: Je čas na politiku konkurence v námořní dopravě

Již koncem března evropský spediční svaz CLECAT a další subjekty na námořním trhu včetně odesílatelů, provozovatelů terminálů a představitelů vnitrostátních vodních cest vyslovili obavy z trvalých propadů v námořních logistických dodavatelských řetězcích v důsledku jejich nespolehlivosti a rostoucích cen. Evropská komise EU prostřednictvím svých ředitelství pro hospodářskou soutěž a dopravu zorganizovala „Námořní fórum“ a sdružila při té příležitosti námořní subjekty – odesílatele, speditéry, dopravce, provozovatele přístavů a kontejnerové specialisty k diskusi o vývoji v sektoru kontejnerové plavby a o možných cestách ke zlepšení stávající situace. Komise však zůstala ve své „posluchačské pozici.“

​Schmitz Cargobull testuje elektrický chladírenský návěs

Zástupci společností TIP, Albert Heijn a poskytovatele přepravní logistiky Cornelissen se nedávno setkali ve firmě Schmitz Cargobull ve Vredenu při předání speciálního vozidla. Převzali prototyp elektrického návěsu S.KOe, který bude sloužit k dodávkám do supermarketů Albert Heijn.

Právě vychází v DN 16 - 17

ČD Cargo: Dohoda s Ministerstvem průmyslu a obchodu má konkrétní výsledky

20.8. – Možná si někteří naši čtenáři vzpomenou, když jsme v loňském roce psali, že ČD Cargo jako první firma v České republice uzavřelo dohodu o spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO), jejímž cílem je přispět ke zvyšování energetické účinnosti nad rozsah povinností vyplývajících z národního legislativního rámce případně právního rámce Evropské unie. Dohoda byla uzavřena na nejvyšší možné úrovni, když za MPO ji podepisoval ministr pan Karel Havlíček a za nás předseda představenstva pan Ivan Bednárik. I to vypovídá, jakou důležitost jí obě strany přikládají.

Právě vychází v DN 16 - 17

Mgr. MgA. Roman Kokšal: Budoucnost železnice je v bezemisních vozidlech

20.8. – Jedním z hlavních témat dnešní doby je i na železnici náhrada vozidel poháněných spalovacími motory bezemisními vozidly, a to v kombinaci rozvoje liniové elektrifikace dalších železničních tratí a zaváděním vozidel se zásobníky energie. Podle ředitele společnosti Siemens Mobility Romana Kokšala k tomu přispějí vedle technických inovací i programy na podporu nákupu bezemisních vozidel. Je potřebná celková obnova vozového parku řešící zvýšení rychlosti a výkonnost železniční dopravy, aktivní bezpečnost (ETCS, brzdy) i pasivní bezpečnost (pevnost) vozidel, růst cestovního pohodlí a spolu s tím i snížení spotřeby energie a odstranění emisí.

​V Gdaňsku se v září uskuteční veletrh TRAKO

Představení nových výrobků, inspirativní setkání. Prostě svět železnice na jednom místě. V září se v polském Gdaňsku uskuteční již 14. ročník Mezinárodního železničního veletrhu TRAKO.

​UIC představila svou deklaraci o klimatu

Mezinárodní unie železnic UIC přišla nedávno se svou Deklarací o klimatu s cílem podnítit přední drážní organizace ve světě zabývat se intenzivně tímto významným tématem. Řada podniků k Deklaraci přistoupila a UIC se v poslední době zaměřila na představení pozitivních kroků, které v tomto směru již podnikla britská drážní společnosti Network Rail. A o tyto informace se v následujícím textu opíráme.

​Big data a jejich analýza přispívají k optimalizaci procesů

V každém průmyslovém odvětví se dnes k optimalizaci procesů využívají tzv. Big Data, což vede přímo ke zvýšení zisku. Pokud jde o dodavatelský řetězec, firmy musí mít přístup k přesným a užitečným informacím. Proto je využití síly Big Data zásadní pro efektivní správu dodavatelského řetězce. Jenže jaké jsou konkrétní příležitosti, které Big Data poskytují logistickému sektoru?

​Společnost MSC klade velký důraz na snižování emisí

Společnost MSC Mediterranean Shipping Company bere svůj závazek k dekarbonizaci mimořádně vážně. Jedná se však o komplexní úsilí, které vyžaduje odhodlání a dlouhodobou vizi. Dosažení čisté nulové budoucnosti je dlouhá cesta, která si vyžádá roky a významné investice se strategickými partnery a podporovateli.

​Do přístavního překladiště v Gdaňsku chce investovat sedm společností

Den 15. červenec byl posledním termínem pro přijímání nabídek od společností, které mají zájem investovat do společnosti Port Gdański Eksploatacja S.A (PGE). Jedná se o největšího univerzálního provozovatele překládky, který působí na nábřežích vnitřní části přístavu Gdaňsk, a čtvrtého provozovatele z hlediska překládky v celé oblasti přístavu.

​ACEA: Registrace užitkových vozidel letos rostou

V červnu 2021 se registrace užitkových vozidel na trzích EU meziročně zvýšily o 12,4 procenta na 185573 kusů. K růstu pozitivně přispěly všechny segmenty vozidel. Poptávka byla z velké části tažena zeměmi střední Evropy (+43,4%), zatímco pozitivní výsledky vykázaly pouze dva ze čtyř klíčových západoevropských trhů: Německo (+28,5%) a Itálie (+5,3%).

spinner