Ministr dopravy Pavel Dobeš nechá provést kontrolní audit ve Správě železniční dopravní cesty (SŽDC). Podle výroční zprávy, kterou v září zveřejnila Bezpečnostní informační služba (BIS), totiž někteří její zaměstnanci mohli manipulovat s veřejnými zakázkami. Jejich „nestandardní postupy“ podle BIS mohly zvýhodňovat soukromé společnosti a poškozovat státní podnik. Na základě výsledků šetření hodlá ministr zvážit další personální změny ve společnosti.
Železniční doprava
Ing. Marie A. Vopálenská (ACRI) pro DN
Česká vláda fakticky brání exportu do některých zemí
Vláda premiéra Petra Nečase podle názoru železničního průmyslu nepodporuje dostatečně export českých podniků do zahraničí, v některých případech ho dokonce blokuje. „Vláda svou politikou doslova likviduje export do zemí, jako je Bělorusko, Írán a mnohé další, údajně z důvodů dodržování lidských práv, přitom například americké firmy za poslední rok do Íránu ztrojnásobily export,“ uvedla v rozhovoru pro Dopravní noviny výkonná ředitelka Asociace podniků českého železničního průmyslu Marie A. Vopálenská.
Společnost Student Agency zahájila minulý týden prodej jízdních dokladů pro svého železničního dopravce RegioJet, který začne konkurovat Českým drahám. Na trať mezi Prahou a Havířovem vyjedou první žluté vlaky 26. září; zatím budou mezi oběma městy jezdit tři spoje každým směrem denně. Zhruba do poloviny prosince by se podle obchodního ředitele RegioJetu Jiřího Schmidta měla frekvence zvýšit na devět párů spojů denně.
Mezinárodní dopravní a logistické skupině AWT se daří zvyšovat objem železniční dopravy. Během prvních šesti měsíců letošního roku po železnici dopravila celkem přes 5,5 milionu tun zboží, meziročně o téměř 600 tisíc více.
Mgr. Bohumil Augusta (KŽC Doprava) pro DN
Vytvoření holdingu na železnici by bylo krokem zpět
Současný systém české železniční dopravy byl postaven tak, aby zajistil rovnoprávný přístup k železniční dopravní cestě pro všechny subjekty. Pokud by se opět sloučil správce železniční dopravní cesty a jeden z dopravců, byla by to cesta směrem právě opačným. „Možná se někomu může zdát, že momentálně by toto spojení přineslo dočasně vyšší ekonomickou efektivitu, ale dlouhodobě tomu tak rozhodně nebude,“ domnívá se jednatel společnosti KŽC Doprava Bohumil Augusta.
Přesně 1. září skončila další část transformace bývalého státního podniku České dráhy. V ten den se totiž přibližně 9500 zaměstnanců Českých drah obrazně řečeno převléklo do jiného kabátu – barvy ČD nahradily barvy Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Řízení provozu se tak definitivně přesunulo z rukou dopravce na správce železniční infrastruktury.
Ruští plánovači oživili víc než sto let starý projekt transkontinentální železnice, která by díky tunelu pod Beringovým průlivem spojila Asii se Severní Amerikou. S odvoláním na vědeckou konferenci v jihosibiřském městě Gorno-Altajsk to v srpnu oznámila agentura ITAR-TASS. Plán propojení kontinentů už v roce 1906 podpořil poslední ruský car Mikuláš II.
Železniční nákladní dopravce ČD Cargo zvýšil v letošním prvním pololetí provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) meziročně o 248 milionů na 719 milionů Kč. Jeho tržby byly s 7,59 miliardy meziročně vyšší o více než 500 milionů Kč. Oficiální výsledky za první pololetí minulý týden oznámil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
Ing. Pavel Škarabela (SPV) pro DN
Soukromí dopravci si stěžují na špatnou infrastrukturu
Špatný technický stav některých vleček, které neumožňují nasazení nových nákladních vagonů, komplikované vztahy s některými provozovateli vleček a chybějící novela zákona o drahách, aby byl v souladu s evropskou legislativou. To jsou jen některé problémy soukromých provozovatelů železničních vozů, o kterých jsme hovořili s prezidentem Sdružení držitelů a provozovatelů železničních vozů (SPV) Pavlem Škarabelou.
Ing. Zdeněk Chrdle (AŽD Praha) pro DN
Podpora exportu ze strany státu je v podstatě nulová
Společnost AŽD Praha patří mezi největší české exportéry v oboru železničního průmyslu, její tržby ze zahraničních zakázek tvoří až třetinu jejího celkového obratu. V poslední době se AŽD Praha daří získávat zakázky i na velmi perspektivních trzích, jako je Bulharsko, Turecko, Řecko či dokonce Írán. Právě v těchto zemích jí však podle jejího generálního ředitele Zdeňka Chrdleho chybí jakákoli podpora ze strany státu, která je pro uzavření miliardových zakázek nezbytně nutná.