Asociace krajů ČR a ministerstvo dopravy se dohodly na financování regionálních železnic na příští rok. Příspěvek krajům pro dotování prokazatelné ztráty zůstane ve výši 2,6 miliardy Kč, kterou krajům zaručilo memorandum podepsané předchozí vládou Jana Fischera. Minulý týden to na tiskové konferenci v Praze uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš.
Železniční doprava
Společnost Koleje Czeskie Sp. z o. o., založená jako zastoupení společnosti ČD Cargo ve Varšavě, se v září stala plnohodnotným železničním dopravcem na polské železniční síti. Získala důležité licence a certifikáty A+B, které by měly zvýšit podíl ČD Cargo na nákladní dopravě v Polsku.
Dvě ocenění v prvním ročníku soutěže Volná cesta (viz DN 39/11) získala společnost DB Schenker Logistics. Ministerstvo dopravy jako vyhlašovatel soutěže ocenilo logistický projekt pro významného zákazníka ESAB v Pardubicích, ve kterém se společnosti podařilo ve větší míře integrovat železniční přepravu do logistického řešení. Pardubický terminál získal také zvláštní ocenění od Ministerstva životního prostředí ČR za „efektivní využití rozsáhlé části brownfieldu výstavbou intermodálního logistického centra“.
Nárůst českého železničního dopravního trhu se nezastavil ani na konci léta, byť to mnoho analytiků očekávalo. Podle údajů největšího českého železničního dopravce ČD Cargo v období od začátku roku do konce srpna putovala po kolejích naopak ve zvýšené míře hlavně ekologická dřevní štěpka, odpadní materiál z ostravských lagun a kontejnerové návěsy. Zvýšil se i objemu tranzitní dopravy přes české území České republiky. Naopak pokles vykázala doprava koksu a černého uhlí.
Dodávka tramvajových vozů do Uzbekistánu či převoz betonových vězeňských buněk do Švýcarska, to jsou jen dvě ze zajímavých přeprav společnosti ČD Logistic z poslední doby. Její dozorčí rada se v polovině září sešla na svém prvním zasedání v novém složení po personálních změnách v čele ČD Cargo.
Rada hospodářské a sociální dohody (tripartita) se minulý týden na jednání v Praze nedohodla na zvýšení financí pro dopravu. Jednání ovlivnila mimo jiné neúčast ministra dopravy Pavla Dobeše, který byl na plánovaných rozhovorech se svým německým protějškem Peterem Ramsauerem. K financování regionální železniční dopravy by se nově měla ustavit komise složená ze zástupců měst a krajů, která se sejde v říjnu. Zaznělo to na tiskové konferenci po skončení jednání.
Nákup 16 rychlíkových souprav Railjet pro České dráhy dostal na konci září zelenou od antimonopolního úřadu. České dráhy tak mohly uzavřít obchod s výrobcem souprav, společností Siemens. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zrušil předběžné opatření, které drahám zakazovalo obchod za pět miliard Kč uskutečnit. Kontrakt byl podepsán poslední zářijový den, kdy také vypršela už jednou prodloužená opce.
Novým výkonným ředitelem Sdružení evropských železnic a infrastrukturních společností (CER) se od ledna příštího roku stane Libor Loch-mann. Do funkce ho v polovině září jednomyslně zvolilo valné shromáždění CER v německém Bonnu. Až dosud Libor Lochmann vykonával funkci náměstka výkonného ředitele CER, má tedy rozsáhlé znalosti evropské železniční politiky i aktivit sdružení.
Ministr financí Miroslav Kalousek souhlasí s kompromisním návrhem na financování regionální a dálkové železniční dopravy, s nímž v září přišel ministr dopravy Pavel Dobeš. Místo 800 milionů Kč by stát na financování regionální i dálkové dopravy měl vydat jen 300 milionů. Zbytek by měly nalézt kraje, České dráhy a Správa železniční dopravní cesty.
Ministr dopravy Pavel Dobeš zastavil plány Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) na rušení některých regionálních tratí. Místo toho hodlá uspořádat velký výprodej tratí; podle SŽDC by jich zájemcům mohl nabídnout až třicet. Do správních řízení o zrušení se od konce loňského roku dostalo jedenáct tratí, ale všechna zkomplikovaly různé spolky, obce nebo soukromé firmy.