Vodíkový vlak Coradia iLint společnosti Alstom zdolal světový rekord

Vodíkový vlak Coradia iLint společnosti Alstom zdolal světový rekord

17.9. - Společnost Alstom, světový lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, prokázala efektivitu svých řešení na vodíkový pohon pro dálkovou dopravu a vytvořila nový světový rekord. Během dálkové jízdy nemodifikovaný sériově vyráběný vlak Coradia iLint ujel 1175 kilometrů na jednu nádrž vodíku, přičemž vypouštěl pouze vodu a pracoval s velmi nízkou hladinou hluku. Vlak využitý pro tuto cestu patří LNVG (Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen), objednateli dopravy z Dolního Saska, a od poloviny srpna je v pravidelném provozu s cestujícími v síti evb (Eisenbahnen und Verkehrsbetriebe Elbe-Weser). Na projektu spolupracovala společnost Alstom také s plynárenskou a strojírenskou společností Linde.

„Portfolio společnosti Alstom je navrženo tak, aby snižovalo emise oxidu uhličitého, a jsme rádi, že můžeme být lídrem inovací v této oblasti jako první železniční výrobce na světě, který nabízí osobní vlak založený na vodíkové technologii. Touto rekordní jízdou jsme opět dokázali, že naše vodíkové vlaky mají všechny předpoklady k tomu, aby nahradily dieselová vozidla,“ řekl Henri Poupart-Lafarge, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Alstom. „Jsme nesmírně hrdí na průkopnickou práci, kterou jsme vykonali při zavádění vodíku v železniční dopravě,“ doplnil.

Trasa, která začínala v Bremervörde, vedla napříč celým Německem. Z Dolního Saska, kde byl vodíkový vlak vyroben a sestaven společností Alstom, jel přes Hesensko do Bavorska, až do Burghausenu u německo-rakouských hranic se zastávkou v Mnichově. Po této pozoruhodné cestě vlak nyní zamíří do německého hlavního města. V rámci InnoTrans 2022, předního mezinárodního veletrhu dopravních technologií, který se bude konat od 20. do 23. září, je na programu několik dalších jízd přes Berlín.

O udržitelnou mobilitu je velký mezinárodní zájem. Kromě smlouvy s LNVG na 14 vlaků Coradia iLint pro provoz v Dolním Sasku byla společnost Alstom pověřena dodávkou 27 vlaků Coradia iLint pro provoz v metropolitní oblasti Frankfurtu. Mimo Německo staví Alstom šest vodíkových vlaků Coradia Stream v italské Lombardii, přičemž byla dohodnuta opce na dodávku dalších osmi vozidel.

O Coradia iLint

Coradia iLint je první osobní vlak na světě, který je poháněn vodíkovým palivovým článkem, jenž vyrábí elektrickou energii pro jeho pohon. Tento vlak je zcela bez emisí, tichý a vypouští pouze vodní páru a kondenzovanou vodu. Coradia iLint se vyznačuje několika inovacemi: čistou přeměnou energie, flexibilním ukládáním energie do baterií a inteligentním řízením hnací síly a dostupné energie. Byl vyvinut speciálně pro použití na neelektrifikovaných tratích a umožňuje čistý a udržitelný provoz vlaku při zachování vysokého výkonu. V síti evb se vlak pohybuje rychlostí 80 až 120 km/h, přičemž maximální rychlost je 140 km/h.

Vlak iLint byl navržen týmy společnosti Alstom v Salzgitteru (Německo) a v Tarbes (Francie). Projekt využívá podpory německé vlády a vývoj vlaku Coradia iLint byl financován v rámci Národního inovačního programu pro vodíkové technologie a technologie palivových článků (NIP) německou vládou.

Coradia iLint je držitelem německé ceny za udržitelný design pro rok 2022. Toto ocenění se uděluje technickým a sociálním řešením, která jsou obzvláště účinná při prosazování přechodu na udržitelné výrobky, výrobu, spotřebu nebo životní styl v souladu s Agendou OSN 2030.

(pav)

Foto: Alstom 

spinner