​Ivan Bednárik dostal nabídku na post šéfa ČD, Václav Nebeský by měl u drah zůstat

​Ivan Bednárik dostal nabídku na post šéfa ČD, Václav Nebeský by měl u drah zůstat

28.11. - Šéf ČD Cargo Ivan Bednárik dostal nabídku na post předsedy představenstva Českých drah, oslovil jej šéf dozorčí rady společnosti Pavel Kysilka. V čele státního dopravce by Ivan Bednárik mohl nahradit Václava Nebeského, kterému chce Pavel Kysilka nabídnout v představenstvu post místopředsedy. Pavel Kysilka to včera uvedl ve svém stanovisku k aktuálnímu dění ve společnosti. O změnách ve vedení podniku bude rozhodovat dozorčí rada v příštím týdnu.

Pavel Kysilka v souvislosti s připravovanými změnami poukázal na současnou krizi a velký propad příjmů Českých drah. Tržby společnosti jen za jízdné letos klesnou asi o tři miliardy korun. "Podle našeho názoru je v tuto chvíli potřeba tým představenstva posílit zejména v oblasti finančního řízení," uvedl Pavel Kysilka. Zároveň ale dodal, že firma podle něj stávající situaci zvládá dobře.

Dalším z důvodů pro změny je podle Pavla Kysilky snaha dát stávajícímu šéfovi státního dopravce prostor k řešení osobních problémů. "Rádi bychom mu v tomto směru vyhověli, ale chceme, aby v představenstvu zůstal a převzal roli místopředsedy," dodal šéf dozorčí rady.

Pavel Kysilka jako náhradu za Václava Nebeského preferuje angažování některého z manažerů působících ve skupině Českých drah. Oslovil proto šéfa ČD Cargo Bednárika. "Je to zkušený a razantní manažer a nepochybně by spolu s panem Nebeským dokázali udržet kontinuitu vedení a provést České dráhy současnou krizí," uvedl Pavel Kysilka. Tyto změny by znamenaly odchod současného náměstka pro finance Patrika Horného.

Václav Nebeský je v čele Českých drah od loňského září. Celá skupina v pololetí kvůli koronavirové krizi zaznamenala ztrátu téměř dvě miliardy korun. Ivan Bednárik vede nákladního dopravce šest let, loni prodloužil smlouvu o dalších pět let. Podnik v posledních letech pod jeho vedením dosahuje stamilionových zisků, například loni to bylo 608 milionů korun. V pololetí však kvůli krizi zaznamenalo ztrátu 44 milionů korun i ČD Cargo.

(čtk)

Foto: ČD

spinner