​Evropská komise zrušila šest let trvající vyšetřování Českých drah

​Evropská komise zrušila šest let trvající vyšetřování Českých drah

2.10. - Evropská komise (EK) zrušila šest let trvající vyšetřování Českých drah (ČD). Evropští antimonopolní vyšetřovatelé nenašli důkazy v kauze údajně podnákladových cen na trase Praha-Ostrava. České dráhy rozhodnutí Bruselu uvítaly.

Evropský úřad pro hospodářskou soutěž zahájil vyšetřování v roce 2016. V roce 2020 na něj navázal obviněním Českých drah, že v letech 2011 až 2019 účtovaly na trase Praha-Ostrava podnákladové ceny.

"Po pečlivém posouzení všech relevantních důkazů, včetně informací obdržených od ČD, dospěla komise k závěru, že důkazy nepotvrdily její původní obavy, a proto se rozhodla ukončit vyšetřování," píše se ve svém sdělení EK.

"Skvělá zpráva pro ČD. Dnes jsme od EK obdrželi rozhodnutí v kauze údajně podnákladových cen na lince Praha-Ostrava. Tvrzené protisoutěžní jednání, ke kterému mělo dojít ze strany ČD, nebylo shledáno opodstatněným. Velké zadostiučinění po letech vleklé kauzy," uvedl v reakci na verdikt komise předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

Komise dodala, že dál vyšetřuje jinou kauzu Českých drah. V té jde o trh s použitými osobními železničními vagony a figuruje v ní i rakouský národní dopravce Österreichische Bundesbahnen.

(čtk)

Ilustrační foto: ČD

spinner