​Elektrizace železnic Praha zvýšila zisk o 27 procent na 342,5 milionu Kč

​Elektrizace železnic Praha zvýšila zisk o 27 procent na 342,5 milionu Kč

28.11. - Stavební firmě Elektrizace železnic Praha loni vzrostl čistý zisk meziročně o 27,4 procenta na 342,5 milionu Kč. Obrat se zvýšil o 5,4 procenta na 3,74 miliardy Kč, 16 procent firma vytvořila v zahraničí. Společnost to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin.

V pozici generálního dodavatele firma pracovala například na rekonstrukci zabezpečovacího zařízení v železniční stanici Bohumín, na rekonstrukci stanice Jaroměř, dále na modernizaci trati Nemanice - Ševětín nebo na zvýšení traťové rychlosti v úseku Valašské Meziříčí - Hustopeče nad Bečvou.

V pozici subdodavatele patří mezi největší projekty firmy modernizace trati Rokycany - Plzeň, rekonstrukce zabezpečovacího zařízení v úseku Praha-Smíchov - Hostivice, zvýšení traťové rychlosti v úseku Řikonín - Vlkov u Tišnova, modernizace trati Sudoměřice - Votice nebo rekonstrukce železniční stanice Přerov.

V zahraničí firma loni dokončila výstavbu trakční napájecí stanice v estonském Riisipere, ve stejné zemi zahájila projekt trakčního vedení v železniční stanici Paldiski. V Litvě pracovala na trakčním vedení v úseku Kaunas - Palemonas.

"V sortimentu městské hromadné dopravy jsme pokračovali v dodávkách materiálu pro firmu Morelli v Itálii, materiál jsme dodali také našim zákazníkům do Budapešti a Debrecenu v Maďarsku," uvádí společnost ve zprávě. Společně s firmou Transit Innovations se Elektrizace železnic Praha podílela na dodávkách materiálu a návrhů řešení trakčního vedení pro příměstskou dopravu v oblasti amerického San Diega.

Společnost Elektrizace železnic Praha vznikla v roce 1954. Specializuje se na vývoj, projektování, výrobu a montáž pevných trakčních zařízení pro železnici a městskou hromadnou dopravu. Dalším oborem činnosti jsou dodávky elektrotechnologických celků pro elektrickou trakci v podobě trakčních napájecích stanic, spínacích stanic či trafostanic.

V roce 1992 byl státní podnik zprivatizován a transformován na akciovou společnost vlastněnou zčásti společností Elektrizace dopravy a Státním majetkovým fondem. Od roku 2009 je majoritním vlastníkem společnost EP Industries. Na konci loňského roku ve firmě pracovalo 589 lidí, meziročně o 43 více.

Podle výše tržeb byl loni lídrem českého stavebního trhu Metrostav, meziročně mu vzrostly o 23,8 procenta na 26,61 miliardy korun. Čistý zisk firmě meziročně stoupl o 69 procent na 614,1 milionu korun.

(čtk)

Foto: Elektrizace železnic Praha

spinner