​Britské železnice opět zasáhly rozsáhlé stávky několika odborů

​Britské železnice opět zasáhly rozsáhlé stávky několika odborů

2.10. - Zaměstnanci několika odborových organizací v Británii stávkují, ve velké části země vůbec nejezdí vlaky, do druhého dne protestu vstoupili zaměstnanci Královské pošty, uvedla to včera stanice BBC. Stávkující požadují zvýšení mezd s ohledem na rostoucí životní náklady.

Je to poprvé, kdy současně stávkuje vícero železničářských odborů, služby jsou proto více narušené než v předchozích stávkových dnech. Mezi Londýnem a velkými městy jako Edinburgh, Brighton a Newcastle vlaky nejezdí vůbec. Stávkuje zhruba 54 000 železničářů.

Akce se částečně dotkne účastníků nedělního Londýnského maratonu i výroční konference vládní Konzervativní strany. Mick Whelan, generální tajemník odborové organizace Aslef řekl BBC, že jeho odbory "neplánovaly cílit na Londýnský maraton", ale k uspořádání stávky nebyl vhodný jiný čas.

"Jsme skutečně odhodlaní tento spor vyřešit vyjednáváním," řekl Whelan. Dodal nicméně, že rozhovory se zaměstnavateli "se zatím vůbec neblíží dohodě".

Nová ministryně dopravy Anne Marie Trevelyanová se již setkala s Whelanem i s generálním tajemníkem odborové ústředny RMT Mickem Lynchem, kteří to ocenili jako "dobrý začátek".

Lynch včera vyzval ministryni, aby postupovala se vší naléhavostí a aby se snažila dosáhnout dohody. Odborový předák uvedl, že daňové škrty konzervativní vlády "jsou pro bohaté", a ačkoli šéfové železničních společností vyjádřili vůli zvednout mzdy, jsou pod tlakem ze strany vlády dělat úspory, píše BBC.

Aslef plánuje stávku strojvedoucích na 5. října, RMT svolává protest na 8. října.

Zaměstnanci Královské pošty, kteří jsou členy Odborového svazu pracovníků v komunikacích, plánují celkem čtyři stávky v říjnu a v listopadu.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner